Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Adóköteles az ingó hagyaték?...

Adóköteles az ingó hagyaték? (Hagyatéki listában szereplőekre értve. )

Figyelt kérdés

2018. jan. 8. 19:30
 1/7 anonim ***** válasza:
300 000 Ft-os érték felett.
2018. jan. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Az ingó hagyaték összértékére értendő, vagy pedig adott ingó tárgyra?
2018. jan. 8. 20:49
 3/7 anonim ***** válasza:
Összértékre.
2018. jan. 8. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. És hány százalék az adó?
2018. jan. 8. 22:25
 5/7 anonim ***** válasza:
54%

Szerintem örökösönként 300 ezer. És mintha nem adó lenne, hanem valami 1-2 % illeték, a fejenkénti 300 ezer fölöttire.


De ált. mindenki utcánélő nincstelenként hal meg, papírforma szerint.

2018. jan. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Így van, örökrészenként 300 000 Ft-ig illetékmentes.

Ezen kívül:

"Mentes az öröklési illeték alól:

1. Az örökhagyó egyenesági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni

kapcsolatot is) valamint túlélő házastársa, bejegyzett élettársa4 által megszerzett

örökrész.

Az egyenesági rokonság azon természetes személyek között áll fenn, akik közül az egyik a

másiktól származik. Felmenő egyenes ági rokonok az elődök, így a szülő, a nagyszülő, a

dédszülő, míg lemenő egyenes ági rokonok: gyermek, unoka, dédunoka, azaz az utódok. 5

A házasságon kívül született gyermeknek vérszerinti apjával és annak felmenőivel jogilag

értékelhető rokoni kapcsolata csak akkor jön létre, ha családi jogállást teljes hatályú apai

elismerő nyilatkozat vagy utólagos házasságkötés során tett elismerő nyilatkozat, illetőleg

jogerős bírói ítélet rendezi. Az egyenesági rokonságot megillető illetékmentesség kiterjed az

örökbefogadással létrejött rokoni kapcsolatra is.

2. Az örökhagyó mostoha- és nevelt gyermeke, mostoha- és nevelőszülője által

megszerzett örökrész tiszta értékéből 20 millió forint.

A mentesség alkalmazása során az örökös által megszerzett lakástulajdon vagy lakáshoz

kapcsolódó vagyoni értékű jog után megállapított illetékalapot kell csökkenteni elsősorban.

Amennyiben az örökös által megszerzett lakás tiszta értéke a 20 millió forintot nem éri el,

a 20 millió forintból a lakás (vagyoni értékű jog) tiszta értékének levonásával fennmaradó

összeg erejéig az általános mértékű öröklési illeték alá eső vagyontárgyak mentesülnek az

illeték alól (gépjárművek öröklése esetén tehát ez a szabály nem alkalmazható)."


Ha nincs mentesség, akkor az ingóságra 18%, kivéve gépkocsi. Ott:

"Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének – melyet a gépjármű kora és hajtómotorjának teljesítménye alapján kell meghatározni – kétszerese."

2018. jan. 9. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm! (A részletes választ legfőképp. :-) ) Egyenes ági leszármazott vagyok, az örökhagyó fia.


Evvel kapcsolatosan érdekel továbbá, hogy mivel 20 millió FT alatti ingatlant is örököltem a többi örökössel együtt (tehát az ingatlan összértéke alatta van 20 millió FT-nak, amely ingatlan eloszlik az örökösök között), ezek szerint arra is jár az illetékmentesség részünkre?


És mi a helyzet az ingatlan majdani értékesítésével? Jól tudom, hogy az viszont csupán 10 millió FT alatti értékesítés esetén adómentes és illetékmentes?

2018. jan. 10. 23:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!