Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha van egy ötlet egy filmben,...

Ha van egy ötlet egy filmben, ami azt híressé tette, akkor szerzői jogsértésnek számít, ha ugyanazt az ötletet én is felhasználom egy saját regényben?

Figyelt kérdés

Láttam egy filmet, amiben volt egy nagyon jó jelenet, és beleillene a saját regényembe is, de nem tudom, hogy mennyire kellene az eredeti történettől eltérnie ahhoz, hogy ne számítson jogsértésnek.


Nem ez a konkrét ötlet, csak egy példa: mondjuk a Predátor című film alapján kitalálok egy hagyon hasonló szörnyet, de én nem idegen lényként ábrázolom, hanem pokolbeli démonként, és néhány dologban eltér az eredeti Predátor tulajdonságaitól is, viszont aki ismeri az eredetit, könyen rájöhet, hogy honnan lett mintázva a karakter. Ez esetben szerzői jogokat sértenék vele?



2018. jan. 29. 03:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az ötlet nem áll szerzői jogi védelem alatt, így szabadon átemelhető saját alkotásba - 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról, 1. § (6) bekezdés.
2018. jan. 29. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Ez esetben szerzői jogokat sértenék vele?"


Igen. Ugyanis te nem egy ötletet emelnél át, hanem egy konkrét megvalósítást koppintanál le, lopnál el. De a kérdésed is mutatja, te magad is érzed, hogy amit szeretnél, az nem egy etikus dolog.

2018. jan. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Csicsky ***** válasza:
80%

Itt található az 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogokról:


[link]


Idézem az 1. § (6) bekezdését:


„Valamely ötlet, elv, elgondolás, eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet nem lehet tárgya a szerzői jogi védelemnek.“


Akkor ezek szerint, ha az adott jelenetből csak az alapötletet veszed át, akkor ez nem jelent szerzői jogsértés. Kérdés, hogy ezt az esetedben meg-e tudod csinálni, kellőképpen szétválasztható-e az alapötlet a filmben bemutatott megoldási formától. Nemrég láttam egy ilyen alapötlet átvételt a Coffer című kisfilmben:


https://www.youtube.com/watch?v=8_rB01TXWjI


Amikor a nő belenéz a ládába, akkor annak nem látja az alját, olyan mélynek tűnik. Egy ehhez hasonló jelenet az Alice Csodaországban is volt, amikor a kislány belenéz a kávéscsészébe, szintén nem látja a csésze alját, olyan mély. Az egyik esetben az alapötlet egy kávéscsészén volt alkalmazva, a másikban meg egy ládával. Gondolom, egy ilyesfajta megoldás már nem számít szerzői jogsértésnek, mert itt csak az alapötlet lett átvéve.

2018. jan. 29. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nem ellopni akarom az ötletet, sőt, ha kell, akár hivatkozhatok is az eredeti műre, bár szerintem fölösleges, mert a sztori teljesen más irányba fog elmenni. Nagyon jó ötletet kaptam az egyik fejezetemhez, ami valószínűleg nem jutott volna eszembe magamtól.


Ha valaki olyan olvassa később, aki látta azt a filmet, amiből az ötletet merítettem, lehet, hogy észre fogja venni a hasonlóságot. Nem szeretnék szerzői jogi vitába keveredni, ezért kérdezem, hogy mi az a határ, ahonnan már nem számít jogsértésnek egy adott ötlet felhasználása? Mennyire kell hozzá eltérni az eredetitől?

2018. jan. 30. 01:53
 5/5 Csicsky ***** válasza:
Szerintem ezt így látatlanban nehéz lesz megmondani. A legjobb talán az lenne, ha pontosan felvázolnád a kérdéses jelenetet a filmből, majd melléje leírnád a saját változatodat is (vagy esetleg több változatot) és találnál valakit, aki a szerzői jogokkal kapcsolatos dolgok elbírálásában jártas és aztán a leírtak alapján kérnél tőle tanácsot, hogy mondja meg, az elképzeléseid közül melyik az, amelyik már nem sért szerzői jogokat.
2018. jan. 30. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!