Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valakiről egy nyomozás...

Ha valakiről egy nyomozás során kiderül, hogy bűncselekményt követett el, mennyi idő után történik meg a gyanúsítotti beidézés?

Figyelt kérdés
Napok, Hetek? Vagy talán hónapog?

2018. febr. 5. 16:14
 1/8 anonim ***** válasza:
Elévülési időn belül bármikor. Akár évek múlva. A bizonyítékoktól is nagyban függ.
2018. febr. 5. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A törvény azt írja, hogy a nyomozást a legrövidebb időn belül be kell fejezni, legelsősorban két hónapot ír, de ez hosszabbítható, két éven túl is. Bővebben: 1998. évi XIX. törvény a büntetőeljárásról, 176. §.
2018. febr. 5. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Csak mert egy olyan dologért akarnak elővenni, aminek az elévülése alapesetben 2015-ben megtörtént. 2012-ben tudtomon kívül követtem el bűncselekményt, mert olyan valamiben vettem részt, ami nem volt legális. A régi BTK szerint az elévülés az adott cselekmény büntetési tételének felső határa VAGY legalább 3 év. A 2013.07 után történt bűncselekményeknél az új BTK szerinti "legalább öt év" játszik. Szóval annó csináltam egy hülyeséget, aminek a felső határa két év börtön, azaz 3 év alatt elévült. Az elévülés 2015 végén következett be elvileg. De én most január 26.-ra lettem beidézve. A nyomozás 2014 decemberében kezdődött, az illető terhére, aki vitte a dolgot. Jó kérdés, hogy az Én nevem mikor került elő. Mert a törvény szerint csak akkor szakad meg az elévülési idő, ha az "Elévülést félbeszakító hatással csak azok a büntetőeljárási cselekmények rendelkeznek, amelyek elrendelésére, illetve foganatosítására az elkövető által létrehozott bűncselekmény miatt kerül sor. Ebben a körben a ténybeli alapnak van meghatározó szerepe, vagyis csak az olyan eljárási cselekmény szakítja félbe az elévülést, amelynek ténybeli alapja azonos az utóbb vád tárgyává tett cselekmény ténybeli alapjával."


Szóval 2014-ben XY ellen indult nyomozás, esetében ott már az 5 év kezdődött újra, de mivel esetemben "d) Kizárólag azok a büntetőeljárási cselekmények szakítják félbe az elévülést, amelyek érdemi jellegűek, azaz az eljárás előbbrevitelét célozzák (BH 1974.233.). A jogalkalmazói gyakorlat ilyennek minősíti a nyomozás elrendelését, a gyanúsítotti kihallgatásra szóló idézés kibocsátását"


Azért kérdezem, mert ha az én nevem csak mostanában (azaz 2016 után került elő) akkor én itt már hivatkozhatok az elévülésre. Náléam az idézés szakítja / szakítaná meg az elévülést. Ügyvéddel beszéltem, de kicsit sokat kérne.


Az a baj, hogy a munkámhoz büntetett előélet a feltétel, 2 éve átestem egy C típusú átvilágításon is, gond nélkül.

2018. febr. 7. 15:53
 4/8 A kérdező kommentje:

Lemaradt, mi is az a dolog:

Vaterán rendeltem kéz alól egy laptopot, a hirdető írta is, hogy tele van programokkal, ami azt jelentette, hogy közel 350 ezer forint értékű illegális szoftver volt rajta.


Én persze egyből nyomtam rá a Format C:-t mert linuxos csávó vagyok, de ezt az egy eladó notit találtam abból a típusból, amit kerestem. Mára már nincs meg, szóval ha akarnák se tudnák lefoglalni.


Miért lett gyanúsítás? Mert a levelezésünkben leírta, hogy tört szoftverek de lesz*rja mert ezzel a fél országot le lehetne csukni, én meg írtam, hogy engem nem zavar, küldöm a pénzt rá.


Igen a 350 ezer forint érték a régi btk. szerint nagyobb vagyoni kárt okozott, 3 év böri maxxal, de a 3 év játszik itt is. Az új BTK szerint 500 ft feletti kárnál van 3 év börtön, az alatt max 2.

2018. febr. 7. 16:00
 5/8 A kérdező kommentje:
Sikerült beszélnem az emberrel, és azt mondta, hogy 2015 nyarán volt nála házkutatás, akkor vitték a gépeket.
2018. febr. 7. 16:02
 6/8 anonim ***** válasza:

Ez nem feltétlenül van így.


Simán lehet érdemi nyomozási cselekmény ellened úgy is, hogy Te arról hivatalosan nem is tudsz, ami viszont megszakította az elévülést.

2018. febr. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Szóval nem az van, hogy 2015.02.01-én elkövettem valami hülyeséget és 2020.02.02 után megnyugodhatok.
2018. márc. 7. 10:11
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem, mert megszakadhat az elévülés.


Más kérdés, hogy csak olyan érdemi nyomozási cselekmények szakítják meg,amik a büntetőügy előbbre vitelét szolgálják.

Ezekről nem is biztos, hogy tudsz, amíg nem érint Téged közvetlenül.


A technikai intézkedések (pl. egyesítés, elkülönítés) azok nem szakítanak meg semmit.

2018. márc. 7. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!