Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy lehet hivatkozni az...

Hogy lehet hivatkozni az alkotmány egyes cikkeire?

Figyelt kérdés

PL.:

„Az állam” fő fejezet

Az országgyűlés alfejezet, ami 7 cikket tartalmaz.

Ebből mondjuk az 1. vagy 2. cikkre.

Hogyan lehet hivatkozni hivatalosan? Hogy lehet ezt leírni hivatalosan?


Köszi



2018. febr. 7. 15:08
 1/9 anonim ***** válasza:

Nincs már Alkotmányunk! Tákolmány van, amit Alaptörvénynek mondanak.

Úgy hivatkozz, ahogy leírtad. De nézd meg , hogy időközben nem módosították-e? A végén vannak a módisítások.

2018. febr. 7. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Igaz bocsánat Alaptörvény. Az egyéni megítélése most itt tnem kérdés.


Arra lennék kíváncsi, h hivatalosan kimondva ez, h kell.

Így:

Az állam” fő fejezet, Az országgyűlés alfejezetének, ami 1. vagy 2. cikkje?

2018. febr. 7. 15:31
 3/9 anonim ***** válasza:
Alaptörvény 1. cikk (2) bekezdés, vagyis "Alaptörvény első cikk, második bekezdés" ha szóban teszed. Szóban annyi különbséget teszünk, hogy ha a Szabadság és felelősség részből akar valaki mondani valamit, akkor "Alaptörvény római második / római kettes cikk..." etc. Az Alapvetés, Állam, Szabadság és felelősség, Különleges jogrend dolgok nem kellenek.
2018. febr. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Nincs már Alkotmányunk!"



De, van alkotmányunk.


Csak éppen úgy hívják, hogy "Magyarország Alaptörvénye."


A személyes vélemény nem mérvadó az alkotmányjog világában.

2018. febr. 8. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Utolsónak igaza van. Elso! Azert mert alaptorvenynek hívjuk, az alkotmány funkcióit is betölti, es annak minősül.
2018. febr. 8. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hogy lenne már alkotmány az alaptörvény?

Melyik jogszabályban olvastatok ilyent? Idéznétek nekem?


Az egy dolog, hogy funkcióját tekintve nagyjából ugyanaz, de ettől még nem minősül alkotmánynak.

Az Opel gépkocsim is funkcióját tekintve ugyanaz, mint egy Peugeot gépkocsi, de attól még nem minősül annak.


A személyes vélemény nem mérvadó a jog világában.

Csak ami le van írva. Egy ilyenre tudnátok hivatkozni?

2018. febr. 8. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#6 - os!


Akkor jöjjön egy kis bevezetés az alkotmányjogba:


Minden országban - így nálunk is - van olyan, hogy jogforrási hierarchia.


Ez a jogforrások egymáshoz való viszonyát jelenti.


Léteznek bizonyos jogalkotási alapelvek, melyek segítségével el kell helyezni a megalkotott jogszabályt ebbe a hierarchiába.


pl. alacsonyabb nem lehet ellentétesebb a magasabbal, speciális lerontja az általánost....etc.


Hogy ezek mit jelentenek, abba most nem mennék bele, mert a téma szempontjából irreleváns.


Itt most elég annyi, hogy az Alkotmány a hierarchia legmagasabb jogforrása, minden más jogszabálynak meg kell felelnie az Alkotmánynak.


Ennélfogva az Alkotmány tartalmazza az állampolgárok alapvető jogait és kötelezettségeit, alapvető szabályokat a jogalkotásról, az adott ország hatályos jogszabályairól,és tartalmazza - többek között - az államszervezet alapvető szabályait is.


Nálunk ezek a szabályok Alaptörvényben vannak.


Ennélfogva az Alaptörvény jogi funkció szempontjából Alkotmány, az elnevezésétől teljesen függetlenül.


Az Alaptörvény nem sorolja fel saját magát jogszabályok között, ugyanakkor tartalmazza a jogszabályi formákat, így minden megalkotott jogszabály az Alaptörvényből vezethető le, meg kell felelnie minden jogszabálynak az Alaptörvény rendelkezéseinek, valamint nem lehet ellentétes vele.


Ezek szintén Alkotmányi sajátosságok, amiknek az Alaptörvény eleget tesz.

2018. febr. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Állítottam én, hogy nem így van?

Én csak azt állítottam, hogy az alaptörvény nem alkotmány.

Ha a jogalkotó célja az lett volna, hogy alkotmányunk legyen, akkor alkotmányt alkot, nem alapszabályt, nagy közfelháborodást keltve.

Mint írtam, teljesen mindegy, hogy a mi kettőnk személyes véleménye szerint hasonlít-e a kettő egymásra. Leírva semmilyen jogszabályban nincs, hogy az alaptörvénynek köze lenne az alkotmányhoz.

2018. febr. 8. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Én csak azt állítottam, hogy az alaptörvény nem alkotmány."


Ezek szerint nem megy az értő olvasás.


Azért Alkotmány, mert a hatályos jogszabályból - Alaptörvényből - ez vezethető le.


Ez NEM AZ ÉN VÉLEMÉNYEM, hanem egyszerűen így van, mert a jogalkotó ezt így alkotta meg.



Az, hogy Te ezt az alapvető jogtételek ellenére sem akarod elfogadni, az egy teljesen más kérdés.....

2018. febr. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!