Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Adott egy lakás, egy tulajdono...

János2018 kérdése:

Adott egy lakás, egy tulajdonossal két haszonélvezővel, akik a szülei. Hárman lakják a lakást, de a gyerekük a tulajdonos, most is ott lakik. Az mostoha apa (barát) ki akarja tenni a lakásból, mivel joga van hozzá?

Figyelt kérdés
Több mint 10 éve lett vásárolva a lakás. Az Anya engedi, hogy ott lakjon továbbra is. ILYENKOR MI A HELYZET? KITEHETIK ŐT? AKI ISMER HASONLÓ ESETET KÉREM SEGÍTSEN! Köszönöm

2018. máj. 20. 12:09
 1/8 anonim ***** válasza:
54%
Annak van joga kitenni, aki haszonélvező, az ugyanis erősebb, mint a tulajdonjog. Ha a vér szerinti apáé a haszonélvezet (gondolom, így van), akkor a mostohának semmilyen beleszólása nincs abba, hogy a gyerek ott lakik-e vagy sem.
2018. máj. 20. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Anya és a barátja a haszonélvező. A "barát" is haszonélvező két haszonélvező van. 1/1 tulaj a gyerek. Itt a nagy kérdés az hogy egy lakáson 2 haszonélvező közül ha az egyik azt mondja maradjon a másik azt mondja nem, akkor maradhat e.?
2018. máj. 20. 13:26
 3/8 anonim ***** válasza:

Maradhat, de megéri?

Mivel tulajdonos, eladni van joga a lakást akár haszonélvezettel együtt is.

Meg kell hírdetni a lakást eladásra hátha van olyan ember aki befektetési célból hajlandó lenne megvenni.

Körbe kell érdeklődni, mennyi a hasonló lakások vételi ára a környéken, a haszonélvezet miatt levenni belőle 30-40-50%-t, ahogy gondolja az illető és eladásra meghírdetni.

Ettől nem lesz rosszabb az anyának sem és a nevelőapának sem, mert a haszonélvezeti jog miatt életük végéig lakhatnak benne, nem lehet kitenni sem őket és bérleti díjat sem lehet kérni tőlük érte. Számukra a helyzet nem változik meg.

A gyereknek viszont lenne annyi pénze amiből hitellel tud venni egy másikat amiben nincs haszonélvezete a szülőknek vagy lesz annyi pénze, hogy el tud költözni albérletbe.

Az anyával nem fog megromlani a viszony - csak értelmes módon kell kezelni az ügyet és nem haraggal, hogy "na, eladom akkor a lakást, ezt nektek!"

Tisztázni kell, hogy a szándék nem az, hogy bosszút álljon a gyerek vagy hogy kiszúrjon velük, hanem, hogy el tudjon költözni ahogyan a nevelőapja szeretné.

Mindenkinek jobb lenne.

Azért kell értelmes módon megbeszélni előre, mert ha nem sikerül eladni így, haszonélvezettel, akkor bizony ott kell velük maradni az elmérgesedett helyzetben vagy el kell költözni pénz nélkül is.

2018. máj. 20. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Direkt úgy lett vásárolva a lakás, hogy a gyerek legyen a tulaj, az anya és a mostohaapa nevére pedig haszonélvezeti jogot jegyeztettetek be?

Vagy esetleg más volt régen a tulaj (evidensen édesapa), és örökléssel szereztél tulajdonjogot? - Elméletben ezt is el tudom képzelni, csak akkor viszont a mostohának nem jár haszonélvezeti jog...


Az egyik út az, amit előttem írtak: eladás jócskán áron alul.

A másik pedig, ha "felveszed a kesztyűt", igaz, ez tényleg kellemetlen szitu lehet. De valamiért úgy érzem, hogy a mostohaapád nem sokat tett azért a lakásért, csak beleült a készbe, úgyhogy erkölcsileg rohadtul nincs joga pattogni, téged kitúrni. Pláne, hogy édesanyád akaratával is szembemegy.


Kitenni pedig nem egyszerű dolog, bírósághoz kellene fordulnia, az meg egyrészt pénzbe kerül, másrészt hosszadalmas. És bár a törvény szerint tényleg a haszonélvezők dönthetik el, hogy ki lakhat a lakásban, de ez nem egy szokványos helyzet, úgyhogy kíváncsi lennék, hogyan döntene a bíróság. (Szerintem a javadra.)


Írd már le, légyszi, hogyan jutott haszonélvezeti joghoz anyukád és a mostohaapád, ill. te a tulajdonjoghoz.

2018. máj. 20. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagymamám pénze van a lakásba, vásárlással lettem én a tulaj 1/1 alapítással lett haszonélvező édesanyám és a barátja. A "barát" akkor még rendesnek tűnt segítőkésznek ezért kapta ő is a haszonélvezetet de ez mára megváltozott.
2018. máj. 21. 07:12
 6/8 anonim ***** válasza:

Tehát akkor jól sejtettem, egy forintja nincs benne a lakásban, csak beletette a s.ggét a készbe.

Erkölcsileg igencsak elítélhető, hogy még ő mer pofázni. Ahelyett, hogy örülne, hogy 10 éve ingyen lakik valahol.


Csak ismételni tudom magam: én nem hagynám, nem költöznék el. Ő meg menjen bíróságra, ha akar. (Egyébként szerintem nem fog. Az ilyeneknek gyakran csak a szájuk jár. Mert azt hiszi, hogy ő a Jani. Azt nem vállalná be szerintem, hogy egy bíróság előtt előadja, hogy ki akar túrni a nagymamád által vásárolt lakásból, édesanyád akarata ellenére...)


Ha esetleg vannak édesanyádnak rokonai, akikkel jóban is vagytok, elbeszélgethetnének egy kicsit a fejével, hogy tudja már, hol a helye.

2018. máj. 21. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítőkész szavakat. Sajnos makacs emberről beszélünk, de rég fel kéne fognia a helyzetet és kiszállnia ebből hátha van erre még esély.
2018. máj. 21. 09:24
 8/8 A kérdező kommentje:
Még várom az észrevételeket!
2018. máj. 21. 10:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!