Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Joga van visszakövetelni a...

Joga van visszakövetelni a nevemre iratott házat apámnak?

Figyelt kérdés

Dióhéjban: 2 éven keresztül csalta édesanyámat, ami akkor derült ki, amikor a szeretőjét teherbe ejtette. Anya teljesen összetört, én hozzá se szóltam apámhoz. Kibékültek, de azzal a feltétellel, hogy apám megszakítja a nővel a kapcsolatot és a gyereket nem veszi a nevére. A nő többször felbukkant a házunknál, kiabált nekünk, engem is zaklatott az iskolában. Levelet írt anyukámnak, hogy apám titokban jár hozzá, simogatja a hasát, meg pénzt ad neki. Ez kiderült, hogy igaz volt, anya meg én elköltöztünk otthonról.

Apám ezután a nevemre iratott mindent - akkor még nem voltam 18 - a lakást és az autót is, mert ki akarta zárni a szeretője gyerekét az örökségből. Azóta eltelt pár év. Végül elváltak anyával, aki tavaly novemberben hosszan tartó betegség után elhunyt. Apámról nem tudtam semmit, csak pletyka szintjén, hogy visszament a szeretőjéhez.

Most felkeresett engem, hogy adjam vissza neki a lakást, mert mégse akarja kizárni a gyereket, meg adjam el az autómat, és fizessem ki a rám iratott autó árát (azt beszámíttattam amikor új kocsit vettem, ért 200e Ft-ot, de azt hiszi többet kaptam érte). Joga van bármit követelni tőlem? Bírósággal fenyeget.



2018. jún. 7. 11:38
1 2 3
 1/23 anonim válasza:
64%
neki volt rajta hasoznélvezet? meddig? mit írtatok alá?
2018. jún. 7. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%
keress fel egy ügyvédet, aki ad ebben neked tanácsot. Sanszos hogy nem kérheti vissza, de ebben nem vagyok biztos 100%-ban, mivel nem vagyok ügyvéd.
2018. jún. 7. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Nincs neki. Anyukámnak se volt, utána nem örököltem semmit.
2018. jún. 7. 11:44
 4/23 anonim válasza:
88%
Mivel a te nevedre iratta, így szeritnem nyugodtan mehet a bíróságra, kiröhögik. Kb mintha eladta volna a házat, aztán x év múpva rájön, hogy neki mégis kell. Nem az ő tupajdona. Ha minden szerződés megvan, akkor a feje tetejére állhat, akkor is a te tulajdonod.
2018. jún. 7. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
9-10-11 év telhetett el azóta, sajnos nem tudok pontos dátumot, nagyon rossz időszak volt akkor nálunk..
2018. jún. 7. 11:51
 6/23 anonim ***** válasza:
Szerintem is szánj annyi pénzt rá, hogy beszélj egy ügyvéddel. Az írásod alapján szerintem nem tehet semmit.
2018. jún. 7. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%
Elviekben lehetséges az ajándék visszakövetelése 10 éven belül, ha a megajándékozott nem felel meg az ajándékozó által anno támasztott követelményeknek vagy azóta lenyeges romlás állt be a kapcsolatukban. Itt ez nem valószínű hogy fenn all
2018. jún. 7. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
63%

A Polgári törvénykönyv ide vonatkozó része:

"6:237. § [Ajándék visszakövetelése]

(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.

(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.

(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.

(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.

(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye."


A törvény szövege úgy lett kitalálva, hogy minden a bíró mérlegelésétől függjön pl. visszakövetelérsől lemondásnál mi a "hosszabb idő", vagy mikor veszélyezteti az ajándék visszakövetelése az ajándékozott létfenntartását, vagy mikor jár az vissza ajándékozónak "létfentartása érdekében".


Biztonság kedvéért adjál haszonélvezetet saját magadnak a tulajdonodra.

2018. jún. 7. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
25%
Én még ügyvéddel se beszélnék. Bírósággal fenyeget? Menjen, majd akkor ráérsz ügyvédezni, de nem kell, elküldik a susnyásba.
2018. jún. 7. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, akkor nem csinálok semmit. Őszintén szólva én nem foglalkoztam soha azzal a lakással, a rossz emlékek miatt sem, meg 20 éves korom óta külföldön élek. Ezek után inkább megpróbálom eladni.
2018. jún. 7. 12:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!