Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki visszautasít egy...

Ha valaki visszautasít egy örökséget, és évek múlva kiderül, hogy egy nagyobb értékű ingatlanrész nem vett részt a hagyatékban a közjegyző hanyagságából, attól még a visszautasítás erre a részre is vonatkozik?

Figyelt kérdés
A feleségem szülei elválltak. Nem igen érdeklődőtt az apa a lány iránt,elküldte a gyerektartást,és ezzel ő letudta apai kötelességét. A feleségem sohasem bocsájtott meg neki,ezért ő sem kereste az apja társaságát. Több mint 5 éve meghalt az apuka,és hát már a hagyatéki eljáráson az örökösök felkutatása is furcsán lett elvégezve,mert teljesen véletlenűl tudtuk meg,hogyaz apuka meghalt. Bementünk a helyi közjegyzőhőz,és rákérdeztünk és közötlte,hogy igen ő végzi a hagyatékit,de a feleségemet nem tudta megtalálni,így mily szerencse,hogy pont besétált. Na jó,telt múlt az idő,mi is nyomozgattunk, és hát sajnos,az örökséghez tartozik egy olyan tesó is,aki az eljárás alatt éppen megérdemelt pihenését töltötte egy BV intézetben. A mostohán,mert az örökséghez ez is jár, egyből ki lehetett olvasni,hogyha a feleségem bármire is igényt tart,akkor az összes hitel mellé,ami még volt a papának, az ingatlan állagmegóvásához még plusz pénzeket fog követelni.Csatorna javítás,tetőjavítás,meg úgy minden hirtelen tönkre akart menni. Szóval a lényeg az,hogy ebből az örökségből a feleségem így nem kért és visszautasítottuk,de vannak gyerekeink és hogy ne szálljon rájuk,a gyáműgynek elmondva a problémáinkat,a gyerekek nevében ők is visszautasították. Eddíg talán szokványos is a sztori. Viszont az örökhagyónak a szülei házban,öröklés útján van 1/6 része,a meghalt édesapja után. És ez nem került be a hagyatéki eljárásba,és mai napig a földhívatali tulajdoni lapon ő szerepel mint tulajdonos. Ezzel mit lehet kezdeni? Új hagyatéki eljárást kérni? A visszautasításkor ez nem volt felsorolva az öröklendő dolgok között. Az örökhagyó édesanyja még él,reméljük még sokáig is így lesz. De ha ő meghal,akkor az ő részéből egyből a feleségemre száll az a darabka(persze ha másként nem rendelkezik)? Nekem ez már nagyon kusza. Kérem segítsenek,mert nem látjuk át.Ha van remény a hagyatékiba be nem vezetett örökség megöröklésére,akkor ügyvédet fogadunk úgyis,de addíg nem szeretnénk pénzt áldozni erre.

#visszautasítás #örökség #örökségből kihagyott
2018. jún. 22. 11:32
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Póthagyatéki ügyet kell indítani a helyi önkormányzatnál, ezt te is megteheted, mint leendő örökös. Új ügy, új játékszabályok, a lemondás nem befolyásolja a póthagyatéki eredményét. Feltéve, hogy az egyébként öröklő személy lemond róla, és átengedi az örökséget.

Amire szerintem nem sok esély van.

Ha peres úton akarnád megszerezni az 1/6 részt, az már feltehetőleg nem menne a lemondás miatt, vagy ha igen, akkor utólag ki kellene fizetni az általad leírt dolgokat.

Ha bekövetkezik ez az elhalálozás, akkor kb. 10-15 E Ft-ért megmondja a tutit egy erre szakosodott ügyvéd.


Amit tudok, azt onnan tudom (részben), hogy tavaly én is indítottam olyan póthagyatékit, aminek az eredeti tárgyalására nem is voltam meghívva, mert nem voltam érintett, az akkor kihagyott dologban viszont igen. Az általános örökös lemondott a dologról a javunkra.

2018. jún. 22. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Az egész örökség a feleségemet és a sitten csücsülő testvérét illette. Meg. Nem tudom,hogy a visszautasított örökség hová került,de akkoriban ő is vissza akarta utasítani,mivel a szabadságában korlátozva volt a börtön miatt. De szerintem ráörököltették mindenestűl. Szóval neki kellene lemondani a feleségem javára? Az nem fog menni,mert a beszélő viszony sincsen meg. Nincs harag,csak egyszerűen így alakult. De ami a még élő nagyszülő halála lesz örökség,az már egyből a feleségemet érinti ugye,mert az apja ugyebár már nem él,így a nagyszülő után ő és a féltestvére a kovetkező örökös. Jol gondolom?
2018. jún. 22. 19:10
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ez az utolsó rész így van.

Ha az adósság miatt semelyik örökösnek nem kell az örökség, ilyen esetben az állam szokott lenni az általános örökös.

Úgy tudom, ebben az esetben nem szokott könnyen adakozni az államot képviselő személy. Mivel ez most egy szívességi átengedés lenne, mert alapból csak az örökség egészét lehet elfogadni vagy visszautasítani. Nincs kizárva, hogy mégis átengedi, de akkor valószínűleg utólag kamatostul kifizetteti a tartozást, ami már nem fogja megérni. Szerintem.

Ez elég speciális ügy, majd mindenképpen meg kell kérdezni egy ügyvédet, nem rám hallgatni...

2018. jún. 23. 05:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha majd az édesanya meghal, akkor a hagyatéki tárgyalás csak az ő tulajdonairól fog szólni. A kérdéses apai eredetű egyhatodról pedig póthagyatéki tárgyalást inditanak. Mindenképp kérdezzetek meg ügyvédet. Adósságot csak a hagyaték értékéig lehet örökölni, az afeletti adósság nem hajtható be. De erről is ügyvédet kérdezni. Megéri az a huszezer forint. Ő átnézi a hagyatéki tárgyalás jegyzőkönyvét és megmondja, hogy mi a teendő, mik a lehetőségek.
2018. júl. 10. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Már ne haragudj, de a kérdésed egy kicsit értelmetlen. Mi az, hogy a közjegyző hanyagságából nem volt az ingatlan a hagyatéki eljárás során leltározva? A közjegyző nem köteles rá és egyébként sem bűvész, hogy felkutassa az örökhagyó összes vagyonát, vagy éppen az összes családtagját. Abból dolgozik, amit az önkormányzat neki küld, ott pedig az örökhagyó hozzátartozóját szokták meghallgatni. Az a minimum, hogy a rokonok talán tudnak az elhunyt vagyonáról és rokonságáról mondani valamit. Ha meg ott és akkor eltitkolt valamit, vagy valakit a mostoha, azt rajta verjétek le, és ne a közjegyzőn.


Egyébként pedig a kimaradt ingatlanra póthagyatékot kell lefolytatni. A visszautasítás pedig áll a kimaradt vagyonra is, hiszen amikor megtette a feleséged a visszutasító nyilatkozatot, akkor a közjegyző nyilván elmondta, hogy ez minden a jövőben esetlegesen kiderülő vagyonra is vonatkozik, és ennek tudatában utasította vissza a feleséged a hagyatékot.

2018. júl. 15. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Mi tájékoztattuk őt erről,de a hagyatékin már nem vettünk részt,tehát csak az ajánlott levélből láttuk,hogy lezárták a hagyatékot,de abban már nem figyeltük,hogy mire terjedt ki. Mostanában lekértem a tulajdoni lapot,és innen tudtuk meg,hogy még mindig az örökhagyó szerepel rajta. A közjegyzőnek eleve rezgett a léc,hogy panaszt teszünk,mert nagyon félvállról vette az egészet. Az meg azért elég durva,hogy egy Magyar állampolgárt ,akinek állandó magyarországi lakcíme van,azt nem tudnak megtalálni.
2018. júl. 15. 19:52
 7/7 anonim ***** válasza:

5-ös: a közjegyzőnek is van felelőssége.

A kérdezőnek: át kell tanulmányozni alaposan az összes iratot, amit a hagyatékkal kapcsolatban kaptatok. Ezt előbb is meg kellett volna tenni, a fellebbezési időn belül. Aztán utána eldönteni, hogy mit tehettek és mit érdemes megtenni. Egy ügyvédi tanács nem ártana... talán akkor sem ártott volna, amikor lempndptt mindenről a nejed, miközben azt sem tudta, hgy mi az a minden, és nem ment el a hagyatéki tárgyalásra sem...

2018. júl. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!