Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Gondnokság alá helyezhetnek...

Gondnokság alá helyezhetnek engem ha egyszer mozgáskorlátozott leszek?

Figyelt kérdés

Nem vagyok beteg, és nem is volt balesetem, de régebben felmerült már bennem ez a kérdés. (nagymamámnak sok betegsége volt és én vigyáztam rá...)


Nem rég olvastam, hogy előfordult már többször is, hogy cselekvőképtelennek nyilvánítottak és gondnokság alá helyeztek több ép elméjű, súlyosan mozgássérültet, akik beszélni sem tudtak. És aláírni sem tudtak hivatalos papírokat. Szóval ezért inkább bíróság által beszámíthatatlanná tették őket.


Ilyen egyszerűen megy ez az egész? Ilyen egyszerűen fogva lehet valakit tartani? Ez egyértelmű, hogy nem csak diszkrimináció, de komoly emberkínzás. Ráadásul az az orvos, aki tévesen és szándékosan elmebeteggé nyilvánította őket, hogyan dolgozhat tovább, nem az lenne a minimum, hogy elvegyék tőle az orvosi engedélyt? plusz pár év a hűvösben... Van valakinek személyes tapasztalata?


Én egy egészséges ember vagyok, de nem szívesen élek abban a tudatban, hogy ha egyszer lebénulok, akkor jogilag elveszítem a saját vagyonom is, a gyermekeimet, a vállalkozásom, a jogom, hogy vegyek egy fagyit a saját pénzemből...



2018. jún. 26. 18:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ne keverd a szezont a fazonnal!

Nem csak az elmebetegeket helyezik gondnokság alá, hanem aki bármilyen betegsége miatt ügyeinek intézésére alkalmatlan.

Aki nem tud beszélni és nem képes íni, ezért nem tud aláírni, de kommunikálni sem nagyon, az szerinted hogy intézzen maga körül hivatalos dolgokat?

Én 20 éve vagyok rokkant, de senkinek nem jutott eszébe gondnokság alá helyeztetni, mert magam intézem a dolgaimat - sokszor másokét is - és nem is rosszul!

2018. jún. 26. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

1-es vagyok

És a mozgáskorlátozottat ne keverd a mozgássérülttel, mert eget rengető a különbség!

2018. jún. 26. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Én mindenképpen úgy értelmezem a törvényt, mely, a cselekvőképességről szól, hogy a csak kizárólag az elmeállapottól függ, és fizikai állapottól nem. És gondnokság alá veszik a cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes személyeket. Ha valakit gondnokság alá vesznek, akkor megfosztják a jogát az önrendelkezéstől. Pl attól is, hogy orvosi beavatkozás engedélyezéséről döntsön. De itt egy cikk, ami miatt kiírtam a kérdést:

[link]

sőt mégegy:

[link]

mindkét esetben az orvos elmebeteggé nyilvánított egy-egy ép elméjű embert.

2018. jún. 26. 19:24
 4/8 A kérdező kommentje:

De egyébként nagyot nézett volna a világ, ha mondjuk Stephen Hawkingról azt írták volna, hogy "Hawking innentől kezdve nem ad ki több könyvet, mert gondnokság alá vették"...

egyébként félre ne értsd, érthető amit írsz, de biztos vagyok benne, hogy ha valaki nem tudja a saját ügyit intézni, azt nem vehetik gondnokság alá, hanem hivatalos ügyeknél közjegyző vagy egyéb begbízott segít. De ezt én nem tudom, csak magát a cselekvőképesség témát ismerem világosan.

2018. jún. 26. 19:27
 5/8 anonim ***** válasza:
41%
A törvény egyértelműen "mentális zavar"-hoz köti.
2018. jún. 26. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%

1-es ne beszéljél már butaságokat!

Ha valaki rendelkezik megfelelő belátási képességgel, akkor sem tehető kényszerből gondnokság alá, ha kisujját sem tudja mozdítani, és beszélni sem tud. Az előfordulhat, hogy a beleegyezésével ezt a könnyebb utat választják a családdal együtt.


Akár egy iksz is lehet megfelelő aláírás, ha az indokolt az érintettnél.

És aláírási bélyegzőről nem hallottál még?

És mielőtt kioktatnál, hogy nem tudhatom, nem vagyok mozgáskorlátozott: de, az vagyok.


A kérdzőnek azt üzenem, hogy lehetnek csúnya dolgok, de, ha feketén-fehéren nézzük, egy épelméjű ember nem tehető gondnokság alá kényszerből. Ha ilyenről tudsz, akkor akár névtelenül is tehetsz feljelentést, hogy segíts azon, aki - mint mondtad, te is lehetnél.

Továbbá a gondnokság alá vontnak nem veszik el a vagyona, hanem a gondnok dönt a tulajdonos helyett-de a tulajdonos javára, de azok a jogkörök, amikben a gondnokok dönthetnek pontosan meg vannak határozva a bíróság által, és felülvizsgáltathatóak, módosíthatóak.

2018. jún. 27. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"A kérdzőnek azt üzenem, hogy lehetnek csúnya dolgok, de, ha feketén-fehéren nézzük, egy épelméjű ember nem tehető gondnokság alá kényszerből."


Te ne beszélj butaságokat.

Az épelméjű ember is gondnokság alá helyezhető, ha a sors úgy hozza. A gondnokság alá helyezés nem feltétlenül rossz.

2018. jún. 28. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Legfőképpen azt a hosszú választ! (valaki nyomott rá egy erős dislike-ot, nem én voltam!)
2018. jún. 28. 18:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!