Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ennyi év után vissza kell adni?

Ennyi év után vissza kell adni?

Figyelt kérdés

6 éve bejött a nyitott kapu ajtónkon egy kutya, éhesen, csontsoványan. 3-6 hónapos lehetett. Feltettük Facebookra, nem jelentkezett érte senki. (Nem vettük le, sose gondoltuk volna hogy ebből baj lesz)

Nálunk maradt, nagyon megszerettük.

Tegnap előtt jelentkezett érte az eredeti gazdája, hogy felismerte, és szeretné visszakapni. Mi pedig ennyi év után nem szeretnénk visszaadni, a család részévé vált, benti kutyus lett, mindig velünk van.


Ha jogi útra fog kerülni az ügy, mire számíthatok? Volt már hasonló eset?


2018. júl. 9. 04:09
 1/8 anonim ***** válasza:
26%
Tudja valamivel bizonyítani, hogy az ő kutyája volt? Mert ha igen akkor még fel is jelentheted.
2018. júl. 9. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
92%
Ha chippeltettėtek (gondolom igen) akkor az a ti neveteken van. Azaz a tiėtek a kutya. Azzal hivatalosan is ti regisztráltátok. Tudod bizonyítani. 6 ėv után mit akar? Haggyad már... :D ha nem akad le akkor jelezd neki h feljelented zaklatásėrt.
2018. júl. 9. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell visszaadni.
2018. júl. 9. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
63%
Remélem ezt nem kérdezed komolyan csak szórakozol. Szerinted mit kéne tenni? Elveszett pár oxigénmolekulám pár éve és a szobádban úgy tudom pont olyanok vannak amiket én elvesztettem. Szeretném visszakapni, mikor mehetek át?
2018. júl. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell visszaadni.

Nem tudom, pontosan melyik jogszabály vonatkozik rá, de mindegy, mert mindegyik alapján ugyanaz az eredmény.


1. A Ptk. alapján a kutya tulajdonjoga már a tiétek, mivel a találástól számítva 1 évnél több idő telt el.

2. Az állatmenhelyek és a gyepik a találástól/elhelyezéstől számított 14 napon belül nem adhatják örökbe a kutyát másnak, csak az eredeti gazdájának. Tehát 14 napon túl már bárkinek.


De a józan ész is ezt mondja, hiszen a kutya az előző gazdájával 3-6 hónapot töltött el csak, valószínűleg fel sem ismeri, nem ragaszkodik hozzá, idegenként tekint rá. Nálatok meg 6 éve van...

Ráadásul az állatvédelmi törvény szerint TILOS a kutya tulajdonjogával felhagyni, azaz pl. kitenni, elhagyni. - Tehát a volt gazdája 6 évvel ezelőtt felelőtlen módon járt el, nem vigyázott eléggé a kutyára, így elvesztette.


Szóval ne aggódj, semmi esélye veletek szemben.

Egyébként nem értem, miért jelentkezett, hiszen 6 év elmúltával nem valószínű, hogy bármiféle érzelmeket is táplálna a kutyus iránt, vagy ha igen, akkor az nem egészséges lélekre vall.


A Facebookról meg most már ne is szedd le, adott esetben jó bizonyíték arra, hogy ti megpróbáltátok megkeresni a gazdáját.

2018. júl. 9. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell visszaadni. 6 év alatt kellett volna megtalálta volna.
2018. júl. 9. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

ÚPtk. 5:54. § [Tulajdonszerzés találással]

(1) Ha valaki feltehetően más tulajdonában álló, elveszett dolgot talál és azt birtokba veszi, megszerzi annak tulajdonjogát, ha arra igényt tart feltéve, hogy

a) megtett mindent annak érdekében, hogy a dolgot a tulajdonos visszakaphassa; és

b) a dolog tulajdonosa vagy az átvételre jogosult más személy a találástól számított egy éven belül, élő állat esetén három hónapon belül, a dologért nem jelentkezik.

2018. júl. 9. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Azóta is zaklat, de most már mondtam neki hogy jelentsen fel, menjen az ügy jogi útra ha gondolja.


Biztos vagyok benne hogy valamilyen szinten hiányzik neki, de ha megfordulna a helyzet, nekem sokkal jobban hiányozna ennyi év után, nem beszélve a feleségemről és a gyerekekről.

2018. júl. 9. 18:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!