Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogtalan földhasználat?

Jogtalan földhasználat?

Figyelt kérdés
Van 1 hektár földem amit 2 éve nem használtam családi gondok miatt de tavaly mikor megnéztem egyik közeli lakó befogta "saját" művelés alá...akkor már jeleztem neki hogy a föld az én tulajdonomba van és nem szeretném hogy használja de mivel nem vagyok rossz szándékú ember mondtam neki hogy azt az évi termést arassa be nyugodtan utána már nem használhassa már akkor akadt össze tűzésünk mivel ő a sajátjának tartotta már miután bevetette.1 hete kimentem a földterületek felmérést végezni és láttam kukoricával csak be van vetve megint...mit tehetnék? elképzelésem az lenne hogy bíróság stb elkerülném.tulajdonlappal stb rendelkezzem.azzal nincs gond.akár most is rámehetnék gépekkel beszántani a kukoricáját.de arra gondoltam valami tértivevényes levelet kellene küldeni neki amibe fel szólítanám és 30 nap haladékot adnék a be takarításra stb csak nem tudom hogy lenne illő megfogalmazni illetve hogy kellene :)
2018. szept. 15. 15:22
 1/7 anonim ***** válasza:
Tárcsázd körbe, oszt húzd rà a gumit. Nem kell neki udvarolni.
2018. szept. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Milyen jogon gondolja azt, hogy ő a te földedet engedély nélkül művelheti?


Azt javaslom, hogy kérj tanácsot egy ügyvédtől, hogy mi a teendő ilyen esetben. Nyugodtan vidd bíróságra a dolgot, még kártérítést is szerezhetsz akár a föld használatáért.

2018. szept. 15. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Birtokvédelmi ügy, fordulj a jegyzőhöz, utána pedig a bírósághoz.
2018. szept. 15. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
91%

Semmiképpen ne menj rá a kukoricára és ne tedd tönkre, mert neki abban pénze van és utána pereskedhetnétek.

Egyszerűen írj egy levelet neki, amiben felszólítod, hogy mivel korábban szóban jelezted, hogy nem használhatja a földedet, így a földhasználatért XYZ mennyiségű bérleti díjat köteles neked fizetni.

Kérdezgess körbe kicsit mennyit kérnek arrafelé ekkora terület bérléséért és szorozd meg 2-vel vagy 3-al, hogy legyen "mérete".

Tedd hozzá, hogy amennyiben ezt a díjat nem fizeti meg, úgy feljelented.

Kínáld fel neki menekülőútként, hogy a fele terméssel kiválthatja, hiszen a te földed erőforrásai kellettek a terméshez.

Írd bele, hogy nem engeded számára a földed használatát és amennyiben azt művelésbe veszi akkor te azt beszántatod és a költségeit vele utána megfizetteted. Kivéve abban az6 esetben ha előtte megállapodtok egy bérleti díjban.

A lényeg, hogy írásban kell legyen a felszólítás és csak a jövőre vonatkozhat, hiszen simán letagadhatja a szóban adott figyelmeztetésedet, mondhatja, hogy megengedted, hiszen idegenek csak annyit látnak, hogy előző évben is művelhette. A levelet pedig postán küld el neki, úgy, hogy neki kelljen átvennie, aláírnia, hogy megkapta. Legyen belőle másolatod is.

Mindenképpen kínálj fel a szomszédnak menekülőutat, amivel elkerülhetitek a pereskedést, további veszekedést, hiszen szomszédok maradtok. De legyen határozott a felszólítás, hogy érezze, komolyan gondolod.

Vagy keress ügyvédet aki lejátssza ezt helyetted, de az első körben sokba kerül és nehéz kibékülni utána a szomszéddal.

Amúgy miért nem akarod, hogy használja? Ha te nem tudod művelni, akkor megegyezhettek abban, hogy ő kezeli, parlagfűmentesíti, trágyázza és ad valamennyit a termésből is cserébe a használatért. De mindenképpen kösd ki írásban, hogy ez csak ideiglenes megegyezés, nem adod át neki a földedet és ő elfogadja, hogy amikor te akarod használni akkor már nem fog számítani, hogy előző ősszel mit vetett bele, te úgy használod, mintha semmi sem lenne.

2018. szept. 15. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ezek hülyeséget írnak. Ráhúzod a gumit többet nem veti be, mert neki az nem kis veszteség. Perelni meg hiába akar, ő követett el jogsértést.
2018. szept. 15. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
van több földem de az pár éve lucernás volt ez a "terület" és mivel az állat tartást abba hagytam közeli családtag halála után nem tulajdonítottam nagy jelentőséget neki mivel eldugott kis szomszéd falú szélén feküdt el ez a terület de mivel ismét belefogtam állat tartásba szükség lenne újra a "lucernára"kárt nyilván nem szeretnék okozni neki tudom nehéz a megélhetés stb illetve nem kis munka volt a tengeri bevetés illetve a föld előkészítése emiatt szeretném úgy megoldani hogy elkerüljem a konfliktust emiatt is gondoltam hogy írok egy levelet neki és bele irnám a 20-30 nap betakaritási időt így pont a kukorica aratás végére be is tudja termelni.csak ugyebár nem tudom hogyis kellene ezt megfogalmazni.tudom hogy tértivevényessen kell mivel legyen nyoma illetve a határ idő végéig nem szedi be igy újra befogom a földet. nem haragszok rá hogy beszántotta a lucernát vagy használja inkább azért hogy nem kérdezte meg illetve legutóbb neki állt feljebb :)
2018. szept. 15. 15:58
 7/7 anonim ***** válasza:
93%

Az ötleted jó. Minél előbb küld el neki azt a levelet! Írd bele, hogy tavasszal mindenképpen használni fogod a földedet, akkor is ha ő bármit vet/vetett bele az ősszel.

Írd le benne azt is, hogy már szóban figyelmeztetted, hogy ne használja a földedet, tehát annak a kára, amit vetett az őt terheli. Mivel te meg akarod művelni a saját földedet és azt tavasszal kell megtenned, mindegy mi van a földben, kukorica vagy gyom, azt úgyis beforgatod.

Nem kell beleírnod a levélbe, hogy már láttad a vetést, ez legyen az ő problémája. Neked elég azt beleírni, hogy nemrég észlelted, hogy a kifejezett tilalmad ellenére mégis használta a földet, ezért most írásban figyelmezteted, hogy ne tegye többet, mert tavasszal mindenképpen használatba veszed bármi is van rajta.

A levél hangvétele legyen udvarias, de határozott. Kezd úgy, hogy nemrégiben a földeden jártál felmérni annak állapotát a következő évi termeléshez, ahol azt tapasztaltad, hogy korábbi határozott tiltásod ellenére be volt ültetve kukoricával. Mivel nem járultál hozzá a földterület használatához és nem is kaptál érte semmi ellentételezést, ezért jogod lenne az azon levő kukoricát betakarítanod s értékesítened. Azonban nem akarsz neki kárt okozni, ezért ezt nem teszed, viszont most figyelmezteted, hogy tavasszal a földedet lucerna termesztésére fogod mindenképpen használni, ezért további munkálatokat ott már ne végezzen. Ha a figyelmeztetésed és korábbi tiltásod ellenére mégis vet valamit, akkor azt te tavasszal be fogod szántani.

Ha te nem mondod el neki, hogy már tudsz a vetéséről, akkor nem is fogja megtudni. Azzal pedig hiába jön, hogy mire megkapta a levelet már elvetette a kukoricát, hiszen neked nem kötelességed figyelmeztetni a földed illegális művelőjét, ez csupán udvarias gesztus. Ha úgy küldöd el neki hogy át is kell vegye, akkor arra sem hivatkozhat, hogy nem szóltál.

2018. szept. 16. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!