Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Joga van ehhez a biztonsági...

Joga van ehhez a biztonsági őrnek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy többemeletes irodaházban dolgozom. Kb. 2 hete az egyik biztonsági őr elhívott randira. KEDVESEN visszautasítottam (azaz a "köszönöm, de férjnél vagyok." nekem normális visszautasításnak számít).


Mivel ezt nem sikerült megemésztenie, azóta folyamatosan kötekedik velem. Ki van ugyan irva a portára, hogy a biztonsági őrök ellenőrizhetik a táskákat, de eddigi ott tartózkodásom alatt egyszer sem fordult elő (fél éve) és soha egyik őr sem néz bele senki táskájába. Ő sem szokott, csak az enyémbe.


A mai napon közölte velem, hogy pakoljam ki a táskám tartalmát a pultra, mire én képenröhögtem és eljöttem.


Elegem van nagyon ebből a dedós játszadozásból és nem akarok a főnököknek sem árulkodni kisiskolás módjára, mert nem tudom magam megvédeni. És ugye elvileg a papír szerint az őrnek joga van belekukkantani a táskámba, tehát igazam sem lenne.


Az lenne a kèrdésem, higy tudja-e valaki, hogy meddig mehet el az őr. Nyilván a táskámba nem nyúlthat bele ezt én is tudom, de van-e joga kipakoltatni belőle mindent?


Nem arról van szó, hogy rejtegetnivalóm lenne, mert nyilvan nem lopok el egy jegyzettömböt vagy egy szövegkiemelőt, de elegem van ebből a marhaságból és szeretném végre rövidre zárni.


Nem tud valaki valami olyan oldalt linkelni (én nem találtam) amiben összegezve van, hogy mi az őrnek a hatásköre és nekem milyen jogaim vannak vele szemben?


2018. okt. 16. 14:19
 1/6 anonim ***** válasza:
91%
Ez egy olyan munka, amiben jelentős eltérések lehetnek munkaadói oldalról, ezért sztem a biztonsági őrök munkaköri leírásának kéne utána nézni. Ha külsős cég, kicsit bonyolultabb, pláne ha fontos az inkognitó.
2018. okt. 16. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
19%
Természetesen joga van.
2018. okt. 16. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
93%

A biztonsági őrnek semmiféle többletjoga nincs, csak annyi, mint bármely más állampolgárnak, aki jogaiban nem korlátozott.


Az adott cégnek joga van a saját vagyona védelméhez, de csak olyan eszközökkel, amelyek törvényesek. A táska átvizsgálása oly módon megengedett, hogy abba betekintést nyerhet az erre felhatalmazott, az ezzel megbízott személy (jellemzően a biztonsási őr). Kipakoltatás szóba sem jöhet.

Alapos gyanú esetén a megbízottnak joga van rendőrt hívni, annak kiérkezéséig a táska tulajdonosát visszatartani, ám ha kiderül, hogy a gyanú nem megalapozott, akkor a vegzált személy kártérítést kérhet, sőt, adott esetben büntető feljelentést is tehet.


"A törvény szerint a vagyonőr csak magánterületen (ideértve általában az áruházak parkolóját is) jogosult intézkedni. A vagyonőr a csomag bemutatására a kilépő és a belépő személyeket egyaránt felhívhatja.


A csomag tartalmának (!) bemutatására azonban csak akkor hívhat fel a vagyonőr, ha a következő feltételek fennállnak:

– megalapozott a gyanú, hogy a vizsgálat alá vont személy szabálysértésből vagy bűncselekményből származó dolgot tart magánál;

– ugyan felszólította a vásárlót/dolgozót, hogy a “lopott” dolgot adja át, de ez nem történt meg; és

– az intézkedés a jogsértés megelőzés illetve megszakítása érdekében szükséges."


"Ha az érintett személy nem hajlandó az együttműködésre, akkor bárki rendőrt hívhat, és a bűncselekmény elkövetésének tettenérése esetén az elkövetőt visszatarthatja a rendőr megérkezésééig a Be. 127. § (3) bekezdése alapján."

2018. okt. 16. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Rossz az elterjedt gyakorlat


Tehát az általános vagy a szúrópróbaszerű ellenőrzés nem felel meg a vagyonvédelmi törvény rendelkezéseinek. Csak alapos gyanú esetén intézkedhet az őr.


Ilyenkor is először arra kell kérni az illetőt, hogy önként adja át a lopott dolgot. Ha nem adja át, akkor van lehetőség arra, hogy a vagyonőr megkérje, mutassa be a csomagjának tartalmát. Ilyenkor az érintett személy csak bemutatja a táskáját, de ekkor sem az őr fogja saját kezűleg kipakolni, vagy saját kezűleg a nadrágzsebeket átvizsgálni."

2018. okt. 16. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Legközelebb ha ki akarja pakoltatni akkor ragaszkodj 3. személy jelenlétéhez (aki v. rendör, v. a cégnél egy vezetö.)
2018. okt. 16. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek. :)
2018. okt. 16. 16:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!