Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Unokára kerülhet-e póthagyaték...

Unokára kerülhet-e póthagyatékival földtulajdon?

Figyelt kérdés

Ha Gipsz Jakab 35 éve meghalt, de fia Guszti nem tudta, hogy apjának volt egy földje erdővel, és a közjegyző sem derítette ki akkor... Szóval még ma is a 35 éve elhunyt Gipsz Jakab nevén van a földhivatalban...

Akkor jelenleg, vagy a jövőben kit illet a föld?


Guszti és az ő fia Pistike (=unoka) véletlen találták meg most a tulajdonlapot, és a földhivatal meg is erősítette, hogy valóban, még az elhunyt nevén van. Póthagyatékival lehet a saját nevükre iratni.


Gusztinak nincs kedve ezzel foglalkozni, háta közepére sem kívánja a földeket és az ügyintézést.

Pistike viszont nem szeretné, ha elkallódna ez a családi "örökség". MIt tehet?


Jogilag nyilván Gusztié, mint minden más, amit apjától örökölt. Szóval amíg él, csakis az ő nevére íratható, jól gondolom???


És ha tényleg nem törődik ezzel Guszti, és majd úgy hal meg, hogy nem lett a nevére íratva póthagyatékival, akkor az ő halála után attól még lehet majd Pistikéé?


Igen vagy nem?

És ha igen, mi módon, azt is póthagyatékival?

A póthagyatéki költsége mennyi kb, és ki fizeti? Kinek lett volna a felelőssége arra figyelni, hogy Gipsz Jakab minden vagyonát számba vegyék?


Remélem érthető a kérdésem, segítségeket előre is köszönöm!



2019. jan. 31. 01:21
 1/4 A kérdező kommentje:
Kimaradt így szó szerint, hogy ELőfordulhat, hogy elveszik, és az államé, vagy másé lesz a föld, mert nem tudtunk róla?
2019. jan. 31. 01:25
 2/4 ConnectCare ***** válasza:

A tulajdonjog biztosan nem évül el és az állam sem kaphatja meg a földet, azt az unoka biztosan meg tudja szerezni. Viszont ha más elkezdi művelni, és azt a tulajdonos hagyja, 15 év után a birtokos elbirtokolja és onnantól az ő tulajdona. Ha pedig nem művelitek, esetleg földvédelmi bírság szabható ki.


Ha nálam jelentkezne ez a probléma, felhívnám azt a közjegyzőt, aki régen a hagyatéki eljárást intézte, ő biztos tudna konkrét felvilágosítást adni.

2019. jan. 31. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Ha más elkezdi művelni?

Az birtokháborítás, nem?

Milyen jogon tehetné ezt bűntetlenül bárki?

2019. febr. 1. 09:19
 4/4 anonim ***** válasza:

Elbirtokolni akkor lehet, ha valaki 15 éven át SAJÁTJAKÉNT használta. Tehát, valamiért azt gondolta, hogy azt jogosan használja, és csak 15 éven túl derül ki, hogy mégsem.

Pl. Jakab nem akart ezzel foglalkozni, és odaadta a szomszédjának használatra, állapotmegőrzés fejében. Amikor a szomszéd is meghalt, akkor jött annak a fia, és csak azt látta, hogy az apja ezt az egész területet művelte, azt nem tudta, hogy csak a fele volt az apjáé, és ő művelte tovább.

Vagy: a szomszéd valamikor régen eladta a saját földjét. Nem jól mutogatta meg, hogy hol van a határ, vagy a vevő volt értetlen, de a lényeg, hogy a vevő mindkét részt művelte, mert azt hitte, hogy az egész az övé, Jakab pedig nem ment oda (mert meghalt), hogy hát ez az enyém.


Mondjuk, most ezt nem tudom, hogy erdő művelési ágú földről van-e szó, vagy olyan szántóról, aminek egy részét benőtte pl. az akác, mert nem mindegy. Emiatt lehet, hogy a példáim nem jók, de az lényegtelen.

(Vannak még más feltételei is az elbirtoklásnak, de ezt a területet nyilván még nem birtokolták el, mert a földhivatal szerint Jakab nevén van.)


Ami lényeges, és téged érint:

Az örökség nem évül el attól, hogy nem jelentkezik az örökös.


Póthagyatéki eljárást az indíthat, akinek ehhez jogi érdeke fűződik.

Tehát elvileg Pistike is elindíthatja.

Elképzelhető, hogy valamiért mégsem ért vele egyet a jegyző, akkor csak annyiban másabb a helyzet, hogy Pistike mindent Guszti nevében intéz, a hivatalos papírokat aláíratja apjával. Gusztinak mindkét esetben csak a póthagyatékira kell elmenni (ami kb. félóra, ha minden szálán megy), és ott már lemondhat az örökségéről, így azt eleve Pistike nevére írják.

FELTÉVE, hogy Jakabnak nem volt másik gyereke, és Gusztinak se. Mert akkor az összes leszármazott összes ma élő leszármazottja potenciális örökös.

Ha Jakabnak nem volt másik gyereke, de Gusztinak nem csak az ő Pistikéje van, akkor a nevére veszi az eljárásban a földet, aztán Pistikének ajándékozza, hogy a másik gyereket kizárja. Egyenesági rokonok között az ajándékozás járulékmentes, csak az ügyvédet kell fizetni.


Az eljárás menete:

Jakab utolsó lakhelye szerinti jegyzőnél kell beadni a papírokat. Előtte lehetőleg személyesen meg kell beszélni vele, hogy milyen beadványra van szükség, miket kell mellékelni. Ha valamit nem tud mellékelni Pistike, akkor a beadványhoz mellékelt levélben le kell írni, hogy miért nem tudja, pl. mert már olyan régen meghalt Jakab, és elvesztek a papírok. Azt is le kell írni, hogy Pistike miért érdekelt a póthagyatéki eljárás lefolytatásában. (De minden ilyent elmond a jegyző.)

A jegyző majd kiadja az ügyet egy közjegyzőnek, és az fogja az eljárást lefolytatni, tehát tőle fog majd Pistike kapni egy papírt, hogy hová kell menni neki meg Gusztinak.

Az egész eljárás ingyenes.

(Tavaly intéztem 2 póthagyatékit apám nevében, ezért vagyok képben.)

2019. febr. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!