Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért lehetetlenítették el a...

Miért lehetetlenítették el a népszavazás intézményét?

Figyelt kérdés

Jelenleg ahhoz hogy érvényes legyen a népszavazás, a szavazásra jogosultak 50%-a +1 fő szavazata kell. Ez kb 4,2-4,3 millió fő. A rendszerváltás óta 14 kérdésben volt népszavazás, ebből mindössze a '89-es 4 igenes népszavazás esetében érte el a szavazatok száma a 4,2 milliót.

Ezen kívül nem lehet országos népszavazást tartani

a) az Alaptörvény módosítására irányuló kérdésről;

b) a központi költségvetésről, a központi költségvetés végrehajtásáról, központi adónemről, illetékről, járulékról, vámról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvény tartalmáról;

c) az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásáról szóló törvények tartalmáról;

d) nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről;

e) az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási kérdésről;

f) az Országgyűlés feloszlásáról;

g) képviselő-testület feloszlatásáról;

h) hadiállapot kinyilvánításáról, rendkívüli állapot és szükségállapot kihirdetéséről, valamint megelőző védelmi helyzet kihirdetéséről és meghosszabbításáról;

i) katonai műveletekben való részvétellel kapcsolatos kérdésről;

j) közkegyelem gyakorlásáról.

Tehát tulajdonképpen semmilyen értelmes témában nem lehet népszavazást tartani, nem lehet normális kérdést feltenni. Még azoknak a témákban a nagy részében se, amikben eddig volt népszavazás.


2019. febr. 2. 11:34
 1/4 anonim ***** válasza:
9%
Nincs szükség népszavazásra, hisz a kormány rendszeresen konzultál a néppel, ezért pontosan ismeri annak igényeit, és azoknak megfelelően kormányoz.
2019. febr. 2. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
42%
Állampuccs volt 2011-ben.
2019. febr. 2. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
45%

Szerintem te keversz valamit!

Kétféle népszavazás létezik, az ügydöntő és a véleménynyilvánító.

Az ügydöntő népszavazásnál feltételhez kötött az eredményesség és nem népi kezdeményezésre indítják el.

Az eredményes népszavazás egyik feltétele lehet a választópolgárok kötelező részvételi arányának vagy /és az igen szavazatok számának a kötelező elérése. Hasonlóan megszabható a szükséges számú térségek vagy az ott élő népcsoportok jóváhagyásának a feltétele.


Véleménynyilvánító (konzultatív)

A véleménynyilvánító népszavazás nem köti jogilag a közhatalmat, de mindenképpen befolyásolja döntése tartalmát a választópolgárok azonosuló vagy elutasító véleménye. Véleménynyilvánító népszavazás csak a nem kötelezőknél lehetséges.


Amikről nálunk nem lehet népszavazást kezdeményezni, arról a világban sehol nem lehet, mert ezek nem olyan témák, hogy hangulati alapon döntsön róla Pista vagy Julcsi, ez az országgyűlés hatáskörében volt, van és lesz mindenütt.


Ha úgy gondolod, már holnap indíthatsz kezdeményezést és ha találsz még embereket, akiknek szintén fontos a téma, akkor lesz róla VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÓ népszavazás.

2019. febr. 2. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
63%

Ez az Fidesz féle áldemokrácia, azaz egy teljesen üzembe helyezett autokrácia valójában. Mikor diktatúrát/autokráciát szeretnének működtetni gyakorlatilag de ezt nyíltan nem lenne jó vállalni. Ekkor alakítják át úgy a meglévő törvényeket, hogy a lehetőség meg legyen elméletileg a demokratikus jogok gyakorlására de gyakorlati szinten ez mégse legyen működőképes. Jelenleg azt lehet mondani, demokrácia van, lehet népszavazást tartani, de ezt egy teljesen tisztességtelen, ellenőrizhetetlen, elcsalható választási környezetbe helyezték. Ugyanez a helyzet az összes többi demokratikus intézménnyel is, a népszavazás intézményével is. Éppen most szavazták meg a Fidesz bíróságokat is maguknak. Lehetséges lesz a kormányt bíróság elé citálni ezután is, tehát demokrácia van, ugye? Csakhogy azok a döntőbírák mind egy szálig Fidesz szolgák lesznek. Akkor biztos, hogy demokrácia van?

[link]

2019. febr. 2. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!