Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha engem beperelnek valamilyen...

Ha engem beperelnek valamilyen okból, előfordulhat, hogy még az előtt ejtik a pert, mielőtt engem behívnának tárgyalásra?

Figyelt kérdés

Polgári per (és nem büntetőeljárás)!


Egy gyors példa, "plágium per", hogy érthető legyen a kérdésem. Zenész vagyok, tegyük fel, hogy egy pénzéhes producer beperel engem azzal a váddal, hogy én elloptam az ő zenei ötletét, de a vád alaptalan, mert mondjuk épphogycsak hasonlít a két dal.

A kérdéses rész ezután jön. Miután a felperes beadta a keresetlevelet, megvizsgálja bárki is, hogy van-e alapja a vádnak, vagy kapásból behívnak engem a tárgyalásra? És ott szembesül majd a bíró is, hogy a vád alaptalan?


Összefoglalva, ha bárki szélhámosságból beperel engem, alaptalanul (!) ejti-e a bíróság az ügyet, mielőtt engem - az alperest- behívnának?



2019. máj. 3. 00:14
 1/8 anonim ***** válasza:

Elképzelhető, hogy nem kerül sor tárgyalásra a polgári peres eljárásban. Ennek oka lehet például az, hogy a bíró visszautasítja a keresetet (Pp. 176.§) esetleg még a tárgyalás előtt megszünteti az eljárást (Pp. 240-241.§).


Amire te gondolsz, hogy fogja a bíró a keresetet, elolvassa, önkényesen megállapítja, hogy ez nyilvánvalóan alaptalan, sőt biztos, hogy szélhámos a felperes, majd erre hivatkozással elutsítja azt... na ilyen nincsen. Ez súlyosan sértené a jogállamiságot, korlátlan bírói önkényhez vezetne, prejudikatív, minden alapot nélkülöző határozatokat eredményezne.


Gondolj csak bele: te próbálsz jogot érvényesíteni, beadod a keresetedet, és visszajönne egy elutasító végzés, amiben az szerepel, hogy szélhámos vagy, vedd tudomásul. Érzed ugye, hogy az igazságszolgáltatásnak nem így kellene működni.

2019. máj. 3. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Tehát ez azt jelenti, hogy bárki bármivel megrágalmaz, biztosan beidéznek engem a tárgyalásra... Ha külföldről perelne be valaki alaptalanul, akkor nekem saját költségemen el kell utaznom pl az USA-ba, az általam fizetett ügyvédemmel, hogy alperesként részt vegyek egy tárgyaláson, ahol nagyjából 1 perc után kiderül, hogy a vád alaptalan, majd szépen saját költségemen hazautazom az általam fizetett ügyvédemmel?


Alapvetően azt nem értem, hogy mért kell az alperest azonnal beidézni? Mi a jelentősége, hogy az alperes ott ül a tárgyaláson, amikor még a vádpontok sincsenek tisztázva? A büntető eljárás esetén bizonyítékot szoktak gyűjteni a gyanúsítottal szemben, majd csak azután történik meg a vádemelés.

2019. máj. 4. 18:53
 3/8 A kérdező kommentje:

Írok még durvább példát, mert úgy érzem, nem voltam teljesen egyértelmű.

Tegyük fel, hogy zenészként eljátszom a "Tavaszi Szél Vizet Áraszt" c. magyar népdalt közönség előtt. Majd egy troll, akármilyen okból beperel, hogy elloptam a dalát, mert hogy az az övé, mármint a Tavaszi szél... Mindenki tudja, hogy az egy népdal, és senki nem birtokolhatja azt, ennek ellenére, ha jól értem, mégis megtartanák a tárgyalást???


Létezik az, hogy ilyen esetben a bíró elolvassa a keresetlevelet, megpödri a bajszát, majd azt mondja magában, "hát, habár a dédanyám is ismerte a tavaszi szelet, nem dönthetek önkényesen, csak meg kéne tartani ezt a fránya tárgyalást..." XDD ez teljesen őrültség :DD

Most készülök kiadni egy könyvet az Amazonon (USA), van okom rettegni...

2019. máj. 4. 19:04
 4/8 anonim ***** válasza:

Ez egy vita. Mivel nem tudtok megegyezni így bíróság előtt folytatjátok. Nekem is van egy perem, de ott például az emberünk ek nincs joga perelni, mert nem jogosult rá. Ettől függetlenül befogadta a bíróság. Most erre probálunk alapozni.

De kb. az lényeg, hogy ilyen kamu indokkal bárki be tud perelni.

2019. máj. 5. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm!


Mi történik, ha az alperesnek nincs pénze eljutni a tárgyalás helyszínére? Mert pl a föld túl oldaláról perelt be valaki?


Így már érthető, hogy hogyan tudta valaki beperelni a Redbullt azzal az indokkal, hogy nem nőtt szárnya. Mindenesetre azt gondolom, hogy az alaptalan rágalmazás nem "vita", és a tárgyalás nem megtartása nem veszélyezteti a jogállamiságot, az értelmetlen tárgyalás megtartása igen. Nézzünk csak Amerikára, vagy Kanadára, ahol már több az alaptalan per, mint az alapos.

2019. máj. 5. 17:48
 6/8 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Megrágalmaz, vád, vádpontok… ezek mind büntetőjogi fogalmak, polgári perben teljesen értelmezhetetlenek. Senki nem fog téged az USÁ-ba rángatni, mivel az illetékes bíróság főszabály szerint az alperes lakóhelye szerinti bíróság, azaz, ha én be akarnálak téged perelni, akkor nem te jössz hozzám, hanem én megyek te hozzád!


Továbbá az alperest nem kell rángatni sehova. Ez nem büntetőügy, hogy kimegy érted a rendőr, ha nem jelensz meg az idézésre. Annyi dolgod van csak, hogy leírod a bírónak, hogy miért vitatod a felperes keresetét, miért alaptalan a követelése, kéred, hogy utasítsa el és ezt beadod a bíróságnak. Megteheted ügyfélkapun keresztül is (e-ügyintézés) és akkor ki sem kell mozdulnod otthonról, még a postáig sem kell elmenned. Persze az már a te felelősséged, hogy milyen mértékű védekezést terjesztesz elő, fogadsz-e ügyvédet, teszel-e perbeli nyilatkozatot, terjesztesz-e elő bizonyítékot, kéred a tanúid meghallgatását stb.


Továbbá a nyilvánvalóan alaptalan kereseti kérelem esetén nyilvánvalóan olyan ítélet születik, ami nem kedvez a felperesnek. Ha én jogdíjat akarok szedni tőled olyan műért, aminek nem tudom bizonyítani, hogy én vagyok a szerzője, akkor neked annyi dolgod van, hogy közlöd a bíróval, hogy vitatod a követelést. A bíró pedig ítélettel el fogja utasítani a keresetet és marasztalja a felperest a perköltségekben, ideértve a te költségeidet is. Azt viszont nem teheti meg, hogy nem folytatja le a pert, hiszen jogállami alapelv, hogy az ítélet az eljárás végén, és nem az elején születik.


Amerikát meg inkább hagyjuk, ott teljesen más jogrendszer van. A mi igazságszolgáltatásunk teljesen másképpen működik, nem lehet összehasonlítani. Az arab országokban pl. a korán alapján ítélkeznek, az is teljesen más.

2019. máj. 7. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Sok információ új volt, úgy tűnik, korábban félre voltam informálva a polgári perrel kapcsolatban. Ez esetben mégis csak korrektnek tűnik az eljárás!
2019. máj. 8. 00:12
 8/8 anonim ***** válasza:
Amúgy a Red Bullt beperelték ezért, és mindenki kapott 10 follár kártérítést, aki jelentkezett érte.
2019. máj. 8. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!