Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az önbíráskodás a jogban...

Az önbíráskodás a jogban miért nem enyhítő vagy mentesítő körülmény, miért inkább súlyosbító? Ha én olyan emberrel teszek törvénytelen dolgot, aki velem tette, attól én még a társadalomra nem vagyok veszélyes, így nem értem miért nem enyhítő jellegű.

Figyelt kérdés

Példa van rengeteg, amiket én ismerek és hallottam már, és talán gyakoribb példák, nem nagyon elrugaszkodottak, azok közül említenék párat.

1. Lakását valaki kiadja, a bérlő nem fizet, az állambácsira hiába vár a tulajdonos, több év is lehet a kilakoltatásig, ezért erőszakkal kipaterolja a lakókat.

2. Egy szülő gyermekét bántalmazzák, akár megerőszakolják, ezért a szülő az elkövetőt megveri.

3. Egy neveletlen hülyegyerek(kiskorú) rugdossa a kocsid oldalát viccből, te odamész, adsz neki egy rohadt nagy pofont, elkergeted, majd utána a szülei téged jelentenek fel, és járkálhatsz bíróságra.(Ez egy ismerősömmel történt meg)


Vannak ezekhez hasonló esetek, meg rengeteg eset a médiában ahol egyértelműen ütközik a joggyakorlat az igazságérzettel. Ilyenkor például nincs valami "kivétel", vagy tudom is én mi a jogban, ami nagyon nagyon speciális esetben felülbírálhat minden írott jogszabályt, és kimondhatják, hogy ebben az egy esetben eltekintünk a jogszabályoktól?


2019. máj. 8. 14:48
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
A magyar jog a rosszfiúkat védi, aki jót akar azt megcseszi. Lásd a BKK botrány. A nagyhal mindent megtehet büntetlenül, a kicsi bezzeg jót akar neki és feljelentik.
2019. máj. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 ConnectCare ***** válasza:
100%

A dolognak az a gyökere, hogy a büntetés modern filozófiája azt mondja, hogy büntetni nem akárhogyan, öncélúan kell, hanem annak célja van, ami egyrészt az adott elkövető helyes útra terelése, másrészt a társadalom távol tartása a bűnözéstől azáltal, hogy mindenki tudja, hogy adott dologért milyen büntetés jár.


Erre a filozófiára épül a büntetőjogunk, ennek megfelelően vannak arányosnak és értelmesnek tartott büntetések kitalálva. Emellett magának a bűnösség megállapításának is komoly szabályai vannak, könyvtárnyi irodalom foglalkozik büntethetőségi akadályokkal, enyhítő körülményekkel stb.


Mindent összefoglalva, a büntetésnek ma már komoly irodalma van, akár külön tudományként is felfogható.


Emiatt a büntetést csak az ország büntetőjogában képzett, a büntetések mögöttes értelmét átlátó, jogi szakvizsgával rendelkező büntetőbírók szabhatják ki.


Ha olyan is ítélkezhet, akinek nem kellett alaphangon is egy évtizedet ezeknek az ismereteknek az elsajátításával tölteni, akkor ezek nem érvényesülnek, onnantól semmi értelmük.


Ezen ismeretanyag érvényesülése az, ami a társadalom érdeke és ezért veszélyes a társadalomra az, aki önhatalmúlag ítélkezik a saját ügyében.

2019. máj. 8. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Elméletben azért, mert független bíróságra ruháztuk át az ítélkezés jogát és felelősségét. Mondjuk az elmélet feltételezi, hogy a bíróságnak nem tart 5 évig egy triviális ügyben ítéletet hoznia, a pitibb dolgokkal pedig nem röhög körbe a rendőrség, ha be mersz menni feljelentést tenni.


Ilyen viszont, hogy kivétel, "ami nagyon nagyon speciális esetben felülbírálhat minden írott jogszabályt, és kimondhatják, hogy ebben az egy esetben eltekintünk a jogszabályoktól", nincs, mert a jog a legfelsőbb szintű földi szabályozó elv, mely az isteni erkölcsöt hivatott képviselni "idelent". Ezt itthon persze mosolyogva lehet csak leírni, de az elmélet kb ez.

2019. máj. 8. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mert a jognak nem sok köze van az igazsághoz. Ilyenek a törvények, bárki megtehet bármit, amit nem büntetnek... Pl. ha úgy tud lopni, hogy az törvényes.

Egyébként sokszor az ilyen esetekben enyhébb a büntetés. Pl. az áramos, boros gazda felfüggesztettet kapott.

2019. máj. 8. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!