Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Igaz hogy ha éjszaka megtámadn...

Igaz hogy ha éjszaka megtámadnak az otthonomban s a támadót megölöm, az akkor is jogos önvédelem, ha nincs nála élet kioltására alkalmas fegyver?

Figyelt kérdés
2019. jún. 3. 11:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
82%
Bizonyos feltételek mellett igen!
2019. jún. 3. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
62%
Meg se kell támadnia, bárkit eltehetsz láb alól éjszaka a saját lakásodban. Ettől függetlenül 80 késszúrást nem fogsz tudni kimagyarázni, mert attól még meg kell győzni a bírót, hogy nem szándékos emberölés történt.
2019. jún. 3. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
80 valóban sok, szerintem egy súlyosan besokkolt ember is leáll 10-20 késszúrásnál. Ugyanakkor én nem erre gondolok, hanem hogy ha sötétben puszta ököllel ütöm ahol érem s szerencsétlenül elesik a sötétben, beveri a fejét vagy valami olyasmibe esik bele ami átszúrja. Bár ez utóbbinak is kicsi az esélye, mert nem nagyon van falból kiálló dárda egy átlagos lakásban, de ha pl. valami vas sámlit szereltem össze, majd félkészen otthagytam s annak az ágaskodó lábaiba esik bele? Ez baleset nem gyilkosság, gondatlanságból elkövetett emberölés ami alapesetben úgy tudom 2 év börtön, de ha betörő esik bele dulakodás közben akkor semmis? és ha igen, hogy lehet ezt bizonyítani?
2019. jún. 3. 11:47
 4/14 anonim ***** válasza:
28%
Úgy tudom, hogy ebben is számít az arányosság elve. Nem mindegy, hogy addig ütöd amíg él, vagy megtámad, te pedig lelököd a pince lépcsőn.
2019. jún. 3. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Régen volt az arányosság elve, de ez megváltozott némileg. Tehát régen bizonyítanod kellett, hogy jogos önvédelem volt, és nem alkalmaztál túlzott erőszakot. Ez valóban rossz volt, hiszen téged támadnak meg váratlanul, pl. sötétben hogyan mérhetnéd fel az erőviszonyokat... Most már lehet a tiéd az első, megelőző csapás, amivel harcképtelenné teszed az ellenfeled, és ha meghal, akkor így járt. Tehát, igen, ha van fegyvertartási engedélyed, akkor akár le is lőheted. De ha már első csapásra harcképtelenné tetted, mondjuk, leütötted, akkor már nem ölheted meg.


Továbbá ha menekülőre fogja, akkor sem ölheted meg, hiszen akkor már nincs veszély.

2019. jún. 3. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
70%
1-2 késszúrás már harcképtelenség, hívhatsz segítséget. A jogos önvédelemre való hivatkozás nem legalizálja a hirtelen felindulást
2019. jún. 3. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

És mi a gyakorlat? Mert ebbe is bele lehet kötni, pl, a kijárat fele arccal a föld fele esik bele egy kerékpár kormányba? Megeshet hogy ügy tűnik, hogy már menekült. Igaz ha ez a példa van akkor az max gondatlanság, de ép ez érdekel, mert nem az az alapelképzelésem, hogy direkt ölöm meg, hanem olyan módon hal meg ami normál esetben - ha nem betörésről van szó - akkor gondatlanságból elkövetett emberölés, felelőtlenség, s 2 év börtön.


Persze felmerül az is hogy dulakodás közben földre kerülök, rátérdepel a mellkasomra fölém hajol, én pedig kezemmel valami eszköz után keresgélve kitapogatok egy kalapácsot...


Akkor ezek szerint mindkettő esetben vétlen vagyok?

(Ha a kalapáccsal nem 80-szor sújtok le rá hanem addig amíg le nem fordul rólam ami max 5-10 de jó eséllyel csak egy?


Mondjuk ez az ártalmatlanná tétel is jó kérdés mert ha ezek után magához tér s ő egy erős ember én meg vézna akinek alig van esélye, de most véletlenül "nyert" akkor felindulásból megöl.

2019. jún. 3. 12:15
 8/14 anonim ***** válasza:
Körülményektől függ.
2019. jún. 3. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"Megeshet hogy ügy tűnik, hogy már menekült"


Az már hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosság ilyen esetben. Jogos önvédelem csak támadás időtartama alatt alkalmazható

2019. jún. 3. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Na jó, de ha menekülés közben beleesik valami csonkba ami átszúrja, az baleset, s max. gondatlanság ha ott volt a csonk.
2019. jún. 3. 13:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!