Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Fél ház örökség és az elhunyt...

Fél ház örökség és az elhunyt tárgyaival mi lesz?

Figyelt kérdés

Üdvözlök mindenkit!


Sajnos édesapám elhunyt idén februárban.

Megkaptam a hagyatéki végzést tárgyalás nélkül, mivel egyedüli örökös vagyok.

A fellebbezésről lemondtam, így már jogerős.


Kezdem a legelején.


Apám elvált Anyámtól és később Apám egy másik nővel élt 28 évet, de nem volt bejegyzett élettárs és nem házasodtak meg.


Apámnak volt egy háza, aminek a felét ennek a nőnek eladta. Mindketten haszonélvezők voltak egymás tulajdonán.


Mivel Apu elhunyt, ezért a nőnek van most egy fél háza és a másik felén haszonélvező.


A nő kórházban van (agydaganattal műtötték egy éve, azóta ápolási osztályon van), ezért a fiával tudtunk nagy nehezen kommunikálni.


A hagyatéki végzésben ingóságról nincs szó, de Apám, sőt még a nagyszülők bútorai, szerszámai (szereléshez, fölműveléshez stb.), ruhái, iratai még az ingatlanban vannak.


Kérdéseim a következők, amiben segítségüket szeretném kérni:


-Van-e jogom bemenni a házba, kizárhatnak-e?


-Elhozhatom-e Apám cuccait, vagy csak tanúval és a másik fél beleegyezésével?


-Igaz-e az, hogy amit Apám szerzett/vásárolt az évek során, az mind közös (pl.: betonkeverő)?


-Vagy, hogy emiatt a sok év együtt élés miatt, minden ami Apámé volt az most közös?(nem voltak házasok, sem bejegyzett élettársak)


-Eladhatják-e az ingatlant, annak ellenére, hogy a fele az én tulajdonomban van?


Köszönöm, hogy elolvasták és köszönöm a válaszaikat is!



2019. jún. 16. 13:29
 1/5 anonim ***** válasza:

Az ingatlan állapotának ellenőrzése céljából (különösen, ha a haszonélvező kórházban van) van joga a tulajdonosnak bemenni az ingatlanba.

Az ingóságok tekintetében (írásba foglaltan) meg kell egyezni a másik tulajdonossal ill. annak képviselőjével.

A kifejezetten személyes tárgyak tekintetében (pl. kéziszerszámok vagy ékszerek, amelyek férfihez vagy nőhöz köthetők) ajánlatos értelemszerűen megegyezni és nem felezgetni.

Az ingatlant a beleegyezésed nélkül nem adhatják el, kiemelten azért sem, mivel osztatlan közös tulajdonról van szó.

2019. jún. 16. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

1, igen

2, igen, a személyes holmit

3, igen

4, ami előtte volt a saját, együttlét alatt szerzett ingóság közös.

5, a saját tulajdonrészét eladhatja. Vedd meg

2019. jún. 16. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


És én kérhetem-e őt, hogy vásárolja meg a tulajdonrészem?

Vagy kötelezhetem-e arra, hogy fizessen ki az ingatlanból?


Mivel úgy sem költözhetek be..

2019. jún. 16. 14:24
 4/5 anonim ***** válasza:
A haszonélvezet miatt haláláig rendelkezik a másik felével is ezért nem kell sőt úgymond hülye is lenne kifizetni téged mikor így is ő rendelkezik felette. Végül is pont ez volt az értelme, hogy megcsinálták egymásnak a haszonélvezetet.
2019. jún. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az élettársak az együttélés ideje alatt önálló vagyonszerzők. A vagyonszaporulatot megosztják a közreműködés arányában. Tehát az önállóan szerzett betonkeverő külön vagyonnak számít, hacsak nem a vagyonszaporulatból vásárolta az édesapja.


Az ingatlant a tulajdonos adhatja csak el, ha két tulajdonos van, akkor kell mindkét tulajdonos beleegyezése.


jogszabály: 2013. évi V. törvény a Polgári törvénykönyvről, 6:516. §.

2019. jún. 17. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!