Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Temetési költség a hagyatéki...

Temetési költség a hagyatéki tárgyaláson?

Figyelt kérdés

Nagyapám után én vagyok az egyenesági örökös: az unokája (édesapám elhunyt). Hamarosan hagyatéki tárgyalás lesz.

Viszont van egy nevelt lánya nagyapámnak. Neki járna az 1/4-e anyai rész.

A temetési költséget én álltam. (számlák vannak)

Közüzemi számlák díjait szintén.

Követelhetem-e tőle a temetési költség 1/4-ét, illetve a közüzemi díjak 1/4-ét?

Köszönöm a válaszokat előre is!



2019. júl. 14. 12:02
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

szerintem igen


Mert az örökséget csak akkor adják oda ha a temetést is állta az örökös, és mivel ő is örököl, szerintem logikusan neki is be kell szállnia a költségekbe is.

2019. júl. 14. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
51%
Milyen anyai rész, ha a nevelőapja halt meg?
2019. júl. 14. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
62%

A nevelt gyermek nem törvényes örökös, így a temetési költség negyedére Ön tőle nem tarthat igényt - 1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről, 20. § (1) bekezdés.


Viszont a hagyatéki tartozásokért (pl. közüzemi díj) az örökösök egyetemlegesen felelnek, ez azt jelenti, hogy a kifizetett díj arányos részét Ön követelheti a nevelt gyermektől.

2019. júl. 14. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

És a ház 1/4 összegének egyben való kifizetésére kötelezhet engem?

Köszönöm az eddigi válaszokat!


(2-esnek: az anya már nem él és nagyapámmal közös a ház ezért csak negyed rész az övé.)

2019. júl. 14. 17:24
 5/6 anonim ***** válasza:

Az a 1/4 rész nem a mostani örökség része, hanem a csaj tulajdona. Semmi köze nincs jogilag a temezési költségekhez, nem kötelezheted fizetésre.


Ha nem veszed meg a házrészét, de nem akar közös tulajdont, akkor indíthat közös tulajdon megszüntetésére irányuló pert, eladhatja másnak a tulajdonrészét vagy megveszi a te részedet

2019. júl. 14. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Amennyiben a nevelt lány az örökösödési eljárásban érintett, tehát eddig nem volt tulajdonrésze, akkor lehet kérni az arányos temetési költséget. Ha már az 1/4 ingatlan a tulajdonában van, akkor nem. Közüzemi díjat is az örökösnek kell fizetni. Egyébként a hagyatéki tárgyaláson a közjegyzőtől lehet kérdezni, ha megosztódik a temetési költség, azt is ő jegyzőkönyvezi.
2019. júl. 15. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!