Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Kiber-biztonsággal/Programozás...

Kiber-biztonsággal/Programozással szeretnék foglalkozni, tippek?

Figyelt kérdés

Sziasztok jelenleg 15 éves vagyok. Egy középiskolában tanulok angol-informatik szakon jelenleg. Iskolában sajnos nemtudom hogyan de az osztálytársaim informatikai analfabéták. Nem értenek semmihez ez alatt azt értem, hogy egy szum függvényt nem tudnak megírni. Ennek legnagyobb kárát én meg még 3 osztálytársam látjuk. Nagyon lassan haladunk bármivel. A tanárral elkezdtük a programozást. (C#) De nem haladtunk semerre. (Jópénzért szabadidőben megcsináltam nekik a weboldalt amit kért a tanár. :D) 2 év múlva megint szakosodunk ott Matematika-Informatika irányba tervezek menni. Akkor már szát lesz bontva az infó.


Autodiktata módon tanulgatom a Python-t valamint alapszinten belekóstoltam kíváncsiságból a C++-ba.

Esetleg aki ezen a területen foglalkozik tudna írni róla tapasztalatokat? Valamint maga a programozás is nagyon érdekel. Az angol nyelv nem akadályoz meg, folyékonyan beszélem. Sajnos nagyon félek attól, hogy lemaradok. Hallok meg olvasok mindenfélét, hogy 11 éves gyerekek tanulnak kódolni. Szakirodalmakat is nagyon szívesen fogadok. Előre is köszönöm a segítséget! :)


P.s: Azért nem Tech fórumokra írtam, mert attól félek ki röhögnének emiatt.



2019. aug. 5. 20:14
 1/7 anonim ***** válasza:
82%

Lehet, hogy míg írom ezt a hozzászólást addig mások már válszoltak ilyen vagy olyan módon.


A kiberbiztonságot célszerű különválasztani a programozástól. Ez olyan két oriás kategória, amiben csak specializált irányokba lehet elmenni.

Kifejtem.


a)

Kiberbiztonságot sokan félre értik illetve nem értik. Csak egy divatos szó és mindenki dobálózik vele. Nézzük meg milyen témákra osztható, ami főleg 4 főkategóriát ölel fel, de azokat is lehet tovább nyitni:


= BlackBox módszer:

- Sérülékenységvizsgálat, rendszer vizsgálat, de szélességben.

- Behatolástesztelés, rendszer vizsgálat, de mélységben.


= WhiteBox módszer:

- Audit, ami inkább rendszer beállításokat vizsgál és logokat

- Adat/Informáióbiztonság, ami inkább szabályozást takar, amit a fejlesztők és üzemeltetőknek kell betartaniuk. Audit validálhatja.


Megj.: Külömbséget kell tenni a kibervédelem és a kiberbiztonság között, mint fogalom. Míg a "védelem" katonai téma, addig a "biztonság" általános megnevezés.


b)

Ha programozást nézzük, akkor a fő cél, hogy egy funkciót lefejlessz. Itt is több témakör létezik:

- Backend fejlesztő - aki lényegében háttér logikát valósítja meg

- Frontend fejlesztő - aki a kinézetet programozza. Ide inkább JavaScript, CSS, HTML tartozik, de már számos téma is ide tartozik.

- Mobil (Android/iOS) fejlesztő

- DevOps

- ...


Itt is dönteni kell, hogy mivel szeretnél foglalkozni ténylegesen mélyebben: Java? PHP? Python? C#?

2019. aug. 7. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

#1 vagyok:

"P.s: Azért nem Tech fórumokra írtam, mert attól félek ki röhögnének emiatt."


Nincs rossz/hülye kérdés. Csak kérdés van. Aki ezt a nézetet nem érti, az nem csapatmunkára alkalmas ember, ami IT világban nem elfogadható. Szóval ilyenektől nem kell megijedned.


IT-s emberek nem abból profitálnak, ha lehurrognak valakit, hanem hogy kérdéseket tesznek fel és kapnak. Ez egy beidegződött hozzáállás. Információ megosztás és egymás segítése. Ott van a rengeteg ingyenesen használható projekt: lásd GitHub.


Nyilván jól kérdezni is jó tudni, mert amit megtalálnál magadtól is interneten, azért azt senki se szereti, ha idejét húzzák. :)

2019. aug. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a választ. :)
2019. aug. 7. 19:57
 4/7 anonim ***** válasza:
Olyan nincs, hogy lemaradsz. Az egyetemi képzések jelenleg úgy vannak felépítve, hogy nulláról tanítják a programozást. Az egyetem alatt pedig rajtad áll, hogy mennyire sajátítod el a leadott anyagot.
2019. aug. 8. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"""

Olyan nincs, hogy lemaradsz. Az egyetemi képzések jelenleg úgy vannak felépítve, hogy nulláról tanítják a programozást. Az egyetem alatt pedig rajtad áll, hogy mennyire sajátítod el a leadott anyagot.

"""


Igaz amennyiben nincs technológiai fejlődés. Csak azóta eltelt jó pár év... Mikor én voltam egyetemista, akkor jöttek be a container rendszerek. Azóta eltelt 3-4 év, és Kubernetes és OpenShift is megjelent. (úgy a példa kedvéért) Ez meg magával rántja a programozókat is, hogy arra a technológiai alapokra fejlesszenek.

Ezeket egyetemen nem oktatják!!! Nincs rá idő!!!


Annyi technológia jött be, hogy már magas szinten mennek a fejlesztések, és sokmindeni nem ad a rendszer már a kezedbe ill. elrejt.


Igaz, hogy ott a Python és Java, de valójában hogyan futtatja le azokat a CPU? Tényleg csak azokat futtatja le amit megírtál? Akkor a GC mégis miért fut le, mikor nem is hívtad? Akkor tényleg csak az fut le, amit te programozol? :) Szóval itt is elvan ásva egy kutya.

2019. aug. 8. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Igaz amennyiben nincs technológiai fejlődés. Csak azóta eltelt jó pár év..."

És azalatt a jó pár év alatt megváltozott a C#? Máshogy kell Python-ban programozni? A váalsz egyszerű, nem.


Amikről te beszélsz, azok platformok, újabb és újabb tervezési módszerek, felhasználások, stb.

A kérdés egyik fele a programozásról szólt, és pont ezzel kapcsolatos lemaradásával voltak félelmei a kérdezőnek, amitől nem kell félnie.


Az adott cég által használt platformot, szabályokat ,technikákat a cég adja át. Mivel az egyetem nem tud minden cég által használt eszközt megtanítani, ezért nem azt tanítja. Viszont a nyelvek ugyanazok, illetve megtaníthatja, hogy hogyan sajátítsa el az új technológiákat.

2019. aug. 9. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Hát igen, a mainstream szoftver technológia és az általános algoritmus "felépítés" (vagy szoftveres probléma megoldás) nem teljesen ugyanaz. :)
2019. aug. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!