Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Sűrített levegővel biztonságos...

Sűrített levegővel biztonságos számítógépet tisztítani?

Figyelt kérdés

Van egy gépem, ami napi szinten megy 8-10 órát kb. Abból van hogy játszok több órán át is. Fél évente érdemes tiszítani azt mondják.

Mivel nem olcsó alkatrészeke vannak bene, így a legjobb megoldást és legmegbizhatobb megoldást szeretném a kiporoláshoz.


Sűrített levegő mennyire megfelelő?

Porszívó?

kompresszor?


Van porvédő a gépházban.

Ki mit ajánlana, mivel érdemes leginkább kitísztítani?

Mind a 3 megoldásról olvastam kockázatokat.


Köszönöm a válaszokat előre is



2020. jan. 4. 12:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A szervizekben is azzal dolgoznak ilyen céllal, de nem mindegy milyen nyomással küldöd neki. ha jól tudom 2 Bar nyomásnál magasabb már okozhat problémát a forrasztott részekben, azokat lerepítheti, nekem ezt mondták anno. A porszívó az veszélyes mert letud szippantani dolgokat az alaplapról akár. A másik veszélye mind a porszívónak vagy a süritett levegőnek hogy a ventilátorokat képes nagyon megpörgetni, ami túlpörgést okoz nekik. Egyrészt azért árthat mert az valamennyi áramot generál és az visszamegy akár a tápra akár az alaplapra attól függ hol van a ventilátor csatakoztatva, ami már árthat. Másrészt a ventilátor csapágyazásának sem tesz jót ha hirtelen kap egy pörgetést. A tapasztaltak kitámasztják a ventilátort vagy lefékezik hogy ne pörögjön fel annyira ha fújod.


Én egy PC portalanítást 4 havonta csinálok meg. Sajnos olyan környéken lakok ahol nagyon sok a por és a lakásban is 2-3 naponta kell port töröljek mert ennyi idő alatt már meglátszik. A PC-ben már bőven szokott por lenni 4 hónap alatt annyi felgyűlik benne mint egy év alatt kb. Meg az én PC-m egyfajta szerverként is üzemel, meg elég sok olyan eszközöm van amit azon át távvezérlek, mert így a legstabilabb, így a PC-m 0-24 ben üzemel kivéve ha reggeltől estig vagyok távol vagy annál több időt. dolgozni a szomszédban dolgozok, mert ott a műhelyem ami egyben a munkahelyem így nem vagyok annyira távol mert 2 óránként hazajárok ami a szünetem. Ha anyagért megyek akkor vagyok csak távol de ez is 1-2 óra max.

A lényeg hogy nekem szinte 0-24 ben ketyeg a PC éjjelre sem kapcsolom le teljesen, mert nem abba a szobába van ahol alszom.

A lényeg hogy nekem emiatt még inkább porosodik és igényli a 4 havi takarítást. Olyankor én azt a módszert alkalmazom hogy lekapcsolom és hagyom 1 órát lehűlni. Utána kiviszem a szabadba a féltető alá és nagyjából kiporolom ami azt jelenti hogy a gépház oldalát lekapom és puha ecsettel végig dörzsölöm, majd egy gyenge levegővel kifújom. Aztán be a műhelybe és ott óvatosan kifújom teljesen. Plusz minden helyen áttörölgetem a gépházat is. Meg én évente egyszer teljesen szétszedem mindent kirámolok a házból és úgy takarítok le mindent akkor a processzor hűtőt is leszedem teljesen kifújom a bordákat, új pasztát adok neki, a tápegységet is szétszedem és az áramkör alsó részén jó vastag por réteg szokott lenni azt is szépen kitakarítom, kifújom kompresszorral a ventilátorok tengelyeit műszerolajjal megolajozom ez elég jó zajcsökkentő meg sokkal jobban is fog járni ezáltal nem kap akkora terhelést, és tovább marad életben.

2020. jan. 4. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
köszi a hosszú választ. Én kézzel fogom le avantinlátort ha épp ott fújom ki. Eddig atüdömel fújtam ki
2020. jan. 4. 13:33
 3/10 anonim ***** válasza:
A legjobb megoldás egy festőkészlet olyan ecsetekből, amiknek a szőre nem tud sztatikusan feltöltődni. Pepecs meló, de évente kétszer egy napot megéri rááldozni, sokkal alaposabb munkát lehet velük végezni. A bordák közé viszont mehet a sűrített levegő, vagy épp a kompresszor, netán kifújhatod magad is, azok nem érzékenyek ilyesmire.
2020. jan. 4. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
#1: Önmagában a ventilátor forgatásától nem keletkezik áram, a ventilátorban nincsen mágnes, amitől mágneses tér keletkezhetne és áram indukálódhatna. A problémát az elektrosztatikus kisülés okozza, amivel sűrített levegő használatakor kell vigyázni. Megfelelő eszközökkel nyugodtan pörgetheted a ventilátort.
2020. jan. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
54%

#4

Ezek szerint még nem szedtél szét ventilátort. A forgórész valóban tekercselt, de az állórész bizony mágnes és az forgás közben áramot termel.

Kérdező

A hűtőbordához(CPU, VGA) jó a sűrített levegő, vagy a kompresszor, de csakis kiszerelt állapotban a ventilátor levétele után.

Alaplaphoz, egyéb poros helyekhez természetes anyagból készült ecsetet használok. Ez bőven elég.

2020. jan. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Fordítva írtam: a forgórész a mágnes és az állórész tekercselt.
2020. jan. 4. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%

Jah, csak ha sűrített levegős palackot használsz, akkor ne közvetlenül közelről fújj vele, mert azok jeget fújnak.


A porszívó szvsz hülyeség, mert simán beszívhatod vele a lazán rögzülő alkatrészeket.

2020. jan. 4. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Szirty ***** válasza:
33%

"...a ventilátorban nincsen mágnes"


De bizony van!


"A problémát az elektrosztatikus kisülés okozza, amivel sűrített levegő használatakor kell vigyázni."


Ez viszont valós veszély, egyetértek, tapasztalatok is alátámasztják.

Viszont leginkább kompresszoros levegőnél lehet probléma, a spray nem veszélyes ilyen szempontból.

Az utóbbi inkább azért, mert a legtöbb éghető gázt tartalmaz ami más veszélyeket rejt magában.


Kompresszoros levegőnél figyelni kell még a vízre amit tartalmazhat a levegő.

2020. jan. 5. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

pl egy ilyet érdemes beruházni számítógép porolásásra?


[link]

2020. jan. 6. 11:39
 10/10 Szirty ***** válasza:
Nem hiszem. Ez nem tud elég nagy nyomást létrehozni ami ide kell.
2020. jan. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!