Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Üdv! Hogyan kell biztonságosan...

Üdv! Hogyan kell biztonságosan SSD-ről fájlokat törölni?

Figyelt kérdés
Adott egy 128GB SSD, amelyen egy tiszta telepítésű ubuntu 20.04 van fent jelenleg. Bizalmas fájlok (szerződések, hanganyagok, dokumentumok) kerültek törlésre, áthelyezve a kukába, onnan kiürítve. A kérdésem csak annyi hogyan lehetne úgy törölni az ssd-t, hogy a rendszer megmaradjon. Recovery programmal viszont ne lehessen róla semmit visszaállítani. Elvileg az ssd mindent töröl, nem úgy van, mint a HDD-nél, de ez tényleg biztos? Fontos lenne nekem, mert ugye HDD-t teleírom nullákkal újrahúzom és annyi, de most eladásra kerül a laptop. Ha valaki például feltesz egy testdisk, vagy photorec programot, nem tudni sohasem ki mennyire ért az infóhoz, kinek a kezébe kerül alapján kérdezem. A fájlok valóban véglegesen törlődtek, ha nem hogyan lehet lehetőleg újratelepítés nélkül törölni őket?

2020. jún. 16. 09:53
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Ha engedélyezve van a TRIM, akkor elvileg töröl rendesen:

[link]


Ha nagyon biztosra akarsz menni, a szabad területen végigfuttathatsz egy sfill-t:

[link]

secure-delete csomag:

[link]

része

2020. jún. 16. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Én SSD-re nem erőltetném rá az ilyen secure delete programokat, teljesen felesleges.

HDD-t pedig legalább háromszor kell teleírni, lehetőleg random adattal, mire nagyjából teljesen eltűnik róla minden (laboratóriumi körülmények között még így is van esély adatvisszaállításra).

2020. jún. 16. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
dd if=/dev/zero of=/dev/sda
2020. jún. 16. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, sfill- nem nagyon értem ezt a programot mit csinál. Annyi kapcsolója van. Telepítem a progit, utána milyen parancsolt adjak ki? Annyira nem vagyok otthon az infóban. Írtad, hogy futassam végig, de én nem látom erre a parancsot. Szóval csak annyi kellene, hogy letöröljön mindent, de azért a rendszert ne mert nem akarom újrahúzni a gépet. Ezt nem tudod esetleg? Például gondolom sudo kell elé,de (sfill -z ..... tetszik csak nem tudom mire adjam ki)
2020. jún. 16. 11:00
 5/15 A kérdező kommentje:
A második válaszadó írását nem próbálnám ki, mivel fenn állhat a veszély arra vonatkozólag, hogy sérül az ssd. Ráadásul, mint említettem is a rendszert nem akarom legyalulni.
2020. jún. 16. 11:07
 6/15 A kérdező kommentje:

[link]


SSD-esetében ne nagyon prógáljátok a dd-vel letörölni, mert lehet tönkremehet.

2020. jún. 16. 11:07
 7/15 A kérdező kommentje:
Mondjuk sfill -z /........ na ide nem tudom mit adtjak meg, mert ha sda1-adok, amin a rendszer van akkor letörli azt is nem?
2020. jún. 16. 11:30
 8/15 anonim ***** válasza:
Egyébként korábban kritikus adatokat tartalmazó gépről én ledúrnám az OS-t is és tennék rá frisset, mert logokból, hasonlókból is kibogarászhatnak pár dolgot.
2020. jún. 16. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Eddig a második válasz meg sem jelent, vagy elmentem mellette, javítás harmadik válaszoló válasza. Egy bleachbit telepítés esetleg megoldja szerintetek? Ilyen tisztító szerű program, szoktam használni néha.
2020. jún. 16. 11:35
 10/15 anonim ***** válasza:

"HDD-t pedig legalább háromszor kell teleírni, lehetőleg random adattal"


A NIST (az amerikai szabványügyi szervezet) szerint elegendő egyszer:

"ATA Hard Disk Drives This includes PATA, SATA, eSATA, etc


Clear: Overwrite media by using organizationally approved and validated overwriting technologies/methods/tools. The Clear pattern should be at least a single write pass with a fixed data value, such as all zeros. Multiple write passes or more complex values may optionally be used."

Forrás: [link]


A háromszoros, hétszeres meg 35-szörös (Gutmann-metódus) felülírás túlhaladott:

[link]

javasolt olvasmány: [link]


#3: a kérdező kérdése az volt, hogy "hogyan lehet lehetőleg újratelepítés nélkül törölni őket" nem az, hogy hogyan lehet a teljes meghajtót szanálni.

2020. jún. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!