Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Mik számotokra azok az alapvet...

Mik számotokra azok az alapvető biztonsági intézkedések, amiket mindenképp megosztanátok egy időssel?

Figyelt kérdés
16 éves vagyok. Szerintem kellő biztonsággal használom az internetet. A nagymamám viszont, aki a hatvanas évei végén jár és előszeretettel használja a Facebookot és keres rá egyéb tartalmakra Google-ön, szerintem nem figyel oda eléggé. Szeretném neki elmondani, hogy mire figyeljen és természetesen amit tudok, el is magyarázok, de kíváncsi vagyok, hogy ti mit mondanátok még neki.

2020. júl. 14. 07:23
 1/5 anonim ***** válasza:
65%
Nem hiszem, hogy bármit tehetnél, mondhatnád pl. hogy használja a józan eszét, ne kattintson rá minden üzenetre, ne higgyen el mindent, ne nyisson meg idegen emailt, ha levelezik egyáltalán, főleg ne csatolmányokat, ne árulja el senkinek a jelszavát, ami ugye kellően bonyolult, nem "jelszo", de megsértődne, hogy kéretlenül kioktatod. Mondd, hogy forduljon hozzád nyugodtan, ha kérdése van.
2020. júl. 14. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Robivosi ***** válasza:
100%
Legyen a gépen vírusírtó. Ingyenesek között is van jó program. Ha a google-t használ és veszélyesnek minősített oldalra kattint, akkor figyelmezteti ennek tényéről. Ha letöltöget dolgokat, akkor a vírusírtó típusától függően vagy azonnal törli, illetve karanténba helyezi, vagy a letöltött fájl megnyitásakor teszi ugyanezt. Persze csak akkor, ha vírust vagy gyanús tevékenységet észlel.
2020. júl. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Már kértem, hogy bármi kétsége van, bármit nem ért forduljon hozzám, szívesen segítek neki. Szerencsére meg néha-néha meg is teszi, ebből gondolom, hogy nyitott rá. De köszönöm szépen, odafigyelek a tálalásra!
2020. júl. 14. 09:24
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A technikai dolgokat egyszerűbb teljesíteni. :)

Antivirus mindenképp legyen a gépen! A közhiedelemmel ellentétben nem elég a puszta óvatosság, sok olyan támadási pont van, amit elkerülkni csak akkor lehetne, ha csak 2-3 megszokott oldalt keres fel mindig az ember, és még a keresőt sem hazsnálja. És még akkor sem 100%-os. Én az Avastot tudom ajánlani, egyből megszakítja a kapcsolatot, ha valami rendellenességet érzékel.

Továbbá - az internettől függetlenül - fontos, hogy minden, számunkra lényeges dologról legyen biztonsági másolatunk.

Ami pedig a személyi oldalát illeti a kérdésnek: kritikusan kell gondolkodni. Félre ne érts, mindennemű rosszindulat nélkül mondom, hogy az idősebb korosztály körében sokaknak ez nem megy. Nem azért, mert buták lennének, hanem mert sokuk évtizedeken át megszokta, hogy amit készen kap, azon nincs mit gondolkodni, az úgy jó, ahogy van. Infokommunikációs szempontból nagyon más lett a világ '90-től kezdve, az internet elterjedésétől kezdve meg pláne. Mi már megszoktuk (dehogy... a többség még mindig nem, de a jobbak megszokták), hogy kritikusan kell szemlélni mindent. Ha olvasunk valamit, akkor az vajon igaz? Logikusan végig kell gondolni, és ha valahol sántít a dolog, akkor inkább kételkedjünk, mint hogy vakon elhigyjük. Természetesen nem árt, ha ilyenkor más forrásokból is utánaolvasunk. Attól, hogy valamit többen megosztottak, az még nem lesz igaz.

Ugyanígy aranyszabály, hogy nem minden hasznos, ami az interneten van. Csak olyasmit telepítsünk, amiről megbizonyosodtunk, hogy hasznos.

Az átverések ellen is meg kell tanulni védekezni. Általánosságban elmondható, hogy ami túl szép, az átverés. Senki nem fogja a vagyonát szétosztani random internetezők között, és egy random megosztással sem fog senki ájfónt nyerni. De még a rákos kisfiú sem fog az AOL-tól pénzt kapni azért, mert egy üzenetet továbbítok. Mindig gondoljuk át, hogy vajon miért érné meg ez az adott illetőnek? Ha erre nem találunk logikus választ, akkor az valószínűleg csak átverés.

Továbbá: a személyes adatainkat, főleg a bankkártyánkkal kapcsolatosakat, illetve a jelszavainkat csak 100%-ig megbízható szolgáltatásoknak adjuk meg! Sokan az internetet is egy olyasmi térnek képzelik el, mint amikor lemegyek az utcára. Ott bátran oda mernék adni a szomszédnak egy tízezrest, hogy menjen át a boltba, és hozzon nekem mosóport, meg diólikőrt. Mert ismerem, és tudom, hogy nem ver át. De az internet nem egy utca. Ott bárki felveheti veled a kapcsolatot, akár 500 km-rel távolabbról is. Akinek megadod az adataidat, nem tudhatod, hogy tulajdonképpen mik a szándékai. Személyes adatokat, jelszavakat pedig normális körülmények között nem kér el senki.

2020. júl. 14. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A legegyszerűbb nem használni Windowst. Ezzel kapásból ki van lőve a rosszindulatú szoftverek 99.9%-a.


Azon belül is korlátozott fiókot adni neki, ezzel ha akarja sem tudja szétrongálni.


Harmadiknak elmagyarázni neki, hogy hogyan használjon több email fiókot, hogy ha egy regisztrációnál kérik a személyes adatait, nyugodtan hazudhat. Egy youtube-hoz a Google-nek nem kell tudnia, mi az igazi neved, hol laksz, hány éves vagy, stb.


Végül pedig, hogy bank, önkormányzat, adóhivatal, bármilyen szolgáltató, stb. SOHA nem fog email-ben adatokat bekérni. Ha ilyen történi, telefonon hívja fel őket a dologgal kapcsolatban.

2020. júl. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!