Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Egy mezei felhasználó hogy...

Egy mezei felhasználó hogy tudja bekapni a zsarolóvírusokat?

Figyelt kérdés
Érdekel, milyen felelőtlen viselkedésnek kell bekövetkezni, hogy megfertőzödjön? Meg kell nyitni egy gyanús csatolmányt? Egyéb?

2020. dec. 11. 07:51
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

A kérdés nagyon jó, ugyanis valóban a legtöbb vírus úgy kerül a gépre, hogy a felhasználók a legtöbb esetben el sem olvassák, hogy mit ír ki a gép, csak kattintanak, hogy haladjanak.


Pedig a türelem nagyon fontos lenne!


Zsarolóvírus weboldalakon keresztűl is feltelepülhet, meg akár internetről letöltött programok által.


(Én például azt birom, amikor telepítenék egy programot és, ha telepítés közben nem figyelnék, csak nyomogatnám a NEXT-gombot, akkor sok esetben nem kívánt program is települ (pl. valami antivírus), jártam már én is így, pedig figyelek!)

2020. dec. 11. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

Van, amelyik akár még "magától" is tud terjedni, mindössze az kell hozzá, hogy azonos hálózatban legyen a célponttal. (Jó, ebben van egy kis ferdítés... szükséges még az, hogy legyen valami olyan hálózati biztonsági hiba, vagy olyan felelőtlen beállítás, amit kihasználva terjedni tud.)

A gyanús állományok megnyitása kifejezetten magasra emeli a kártevők benyelésének kockázatát, ez tény. Alapelv, hogy csak olyasmit nyitunk meg vagy telepítünk, aminek a megbízhatóságáról a lehetőségünk szerint legalaposabban meggyőződtünk.

Kulcsfontosságú lenne a megfelelő tűzfalas védelem is. Anno egyetemen csináltunk ilyen tesztet. Frissen feltelepített Windowst netre kötöttük, közvetlenül publikus IP-vel, hát... fél óra után elesett a rendszer. Az ilyen támadások több, mint 99%-át már pusztán az is megfogja, ha egy kulturáltan beállított router mögött van a gép.

További lényeges dolog a megfelelő védelmi szoftver használata. Nem, a Defenderre akkor sem fogom azt mondani, hogy "megfelelő", ha itt ezren fognak lepontozni, mert sajnos az tényleg elég halovány védelem. Fejlődött sokat az elmúlt években, de azért még mindig gyenguska.

Érdemes még a biztonsági frissítéseket is megemlíteni. Bár félve jegyzem meg, hogy ez a téma a köztudatban rémesen túl van reagálva, és sajnos számtalan tévhit alapja. Az igazság az, hogy a biztonsági frissítéseket önmagában nehéz lenne védelemnek nevezni, attól még ugyanúgy ezernyi veszély leselkedik a gépre, és egy jó tűzfal + antivirus bőven kompenzálni tudja mondjuk egy elszalasztott frissítést. Az meg, hogy a Microsoftnál a frissítések olyanok, amilyenek... inkább hagyjuk. Több PC-t láttam már szoftveresen elhalálozni frissítés miatt, mint annak a hiányából adódóan.

A jól beállított operációs rendszer is egy lényeges pontja a védelemnek. A "fusson minden rendszergazdaként, minek másik fiók?" hozzáállás sem segít a védelemben. Sajnos Windows rendszereken mind a mai napig ez egy gyakori jelenség.

A megfelelő böngésző is lényeges lenne. Mondjuk szerencsére az Explorer már a számítástechnikatörténet szemétdombjára került, de azért még mindig vannak, akik ezt, vagy közvetlen utódját, az "eredeti" Edge-et használják. (Az új Edge meg egy átszabott Chromium.) Bár itt is igaz, hogy egy jó antivirus képes még azelőtt megfogni a webfelületről érkező kártevőt, hogy az kárt okozhatna, de tekinte, hogy a legtöbb sebezhetőség a böngészőket érinti, mindenképp érdemes figyelmet szentelni rá.

És természetesen: ésszel kell használni a számítógépet. A legjobb védelem sem ér semmit, ha azt az idióta felhasználó kikapcsolja.

2020. dec. 11. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
93%
A kártevők kb 80%-a úgy jut be, hogy a felhasználó a védelmi szoftver jelzésére kikapcsolja azt és csakazértis megnyitja a fertőzött honlapot, letölti a fertőzött fájlt. Előfordult már olyan, hogy legitim program telepítőjébe került kártevő (pl Transmission), így ha ilyenre bejelez, akkor se szabad kikapcsolni. A maradék pedig a védelmi szoftver teljes hiányából adódik. Öcsém is teljesen legitim oldalról nyelt már be vírust, mert friss telepítésű gépen "úgyis egy legitim oldal" hozzáállással ráment egy játék oldalára és letöltött egy háttérképet, 5 perc múlva összeomlott az egész.
2020. dec. 11. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Könnyen.
2020. dec. 11. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
0%
Védelmi szoftver kell, legjobb, ha nem Microsoft gyártmány. Nálam nem létezik ilyen gond, megvettem a Eset Internet Security-t.
2020. dec. 12. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!