Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Van még egyáltalán olyan...

Van még egyáltalán olyan személyes adatunk, ami nem szivárgott ki?

Figyelt kérdés
A legutóbbi Facebook kiszivárgás után gondolkodtam el azon, egyáltalán van még olyan személyes adat, ami nem szivárgott ki? Telefonszamomat sok helyen kell használni (nincs temporary phone number letehozasra lehetőség, vagy van?), email cím alap, hogy már ezerszer ellopták, születési idő talán, lakcím talán nem, mert még én sem tudom, mi a lakcímem (három helyen lakom, egy regire bejelentve). Maradt meg valami, ami titkos?
2021. ápr. 9. 06:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Adóigazolvány és taj számot viszonylag ritkán kell megadni. Attól azért valószínűbb, hogy (ha nem is a bejelentett, de egy létező) lakcimet lopnak el.
2021. ápr. 9. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
#1 ellopták az email címedet? Akkor már nincs email címed?
2021. ápr. 9. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Mondjuk valakinek mar a taj sem titok.

[link]


Na de most komolyan, akinek már kiszivargott a taj száma, a lakcíme, a telefonszáma, az email címe, a neve, az jobb, ha elássa magát?

2021. ápr. 9. 08:18
 4/6 anonim ***** válasza:
68%
Nincs. A hatalom azt is megtudhatja rólad, ha akarja, hogy mikor mész el vécére. 1984 valóra vált.
2021. ápr. 9. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#2 rátapintott némi fogalombeli pontatlanságra.

A közbeszédben - és sajnos egyre gyakrabban a híradásokban is - divat lett mindenre rásütni, hogy lopás. Persze, mert ez az egyszeri, 4 általánost végzett tévénéző számára is értelmezhető (szemben mondjuk azzal a kifejezéssel, hogy személyes adatok ileltéktelen megszerzése), és továbbá jóval drámaibb hatást tud kelteni.

Ettől függetlenül ez nem lopás. Attól, hogy megszerzik mondjuk a telefonszámomat, attól az tőlem nem fog eltűnni, ergo nem lopás. Ettől persze még cseppet sem lesz kisebb súlya a dolognak, csak ne keverjük a fogalmakat!

A kérdés lényegére térve pedig: ebben azért van egyrészt némi paranoia, másrészt meg arról is elfeledkezünk, hogy még a "digitális kor" előtt is rengeteg adatunkat könnyűszerrel meg lehetett szerezni.

A telefonszámunk régen sem volt titkos. Felhívtam a tudakozót, és megkérdeztem, hogy Bivalyba**nádon Kolompár Józsinak mi a száma, a tudakozós kisasszony pedig készségesen a rendelkezésemre bocsátotta.

Aki elvégezte a középiskolát, annak kis utánajárással az arcképe sem volt már többé titok, hiszen az érettségi tablón ott van.

Szintén nem nagy nyomozói munka kideríteni, hogy ki hol dolgozott, milyen autója volt (ha volt), mivel járt dolgozni, kivel élt együtt, stb, stb.

A mostani helyzet ehhez képest két ponton változott számottevően. Egyrészt a legtöbb adatot az ember önszántából adja meg, másrészt az adatokat zömmel nyereségvágyból szerzik meg.

Amit pedig nem adsz meg magadról, és közvetetten sem utalsz rá, az ki sem tud szivárogni.

"Na de most komolyan, akinek már kiszivargott a taj száma, a lakcíme, a telefonszáma, az email címe, a neve, az jobb, ha elássa magát?"

Ezeket mint írtam, eddig sem volt nehéz kideríteni.

2021. ápr. 9. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"A legutóbbi Facebook kiszivárgás után gondolkodtam el azon, egyáltalán van még olyan személyes adat, ami nem szivárgott ki?"


Nincs facebookom.


"Telefonszamomat sok helyen kell használni (nincs temporary phone number letehozasra lehetőség, vagy van?)"


Veszel egy feltöltős SIM kártyát és ha kiszivárgott a számod, meg tudod szüntetni és visszakapod a maradék egyenleged. Vagy még jobb lehetőség lehet ez: [link]


"email cím alap, hogy már ezerszer ellopták"


Amiből annyit csinálsz, amit akarsz és vannak alias szolgáltatások, amik esetén a valós email fiókod rejtve marad egy harmadik féltől való adatszivárgás esetén.


"születési idő talán"


A legröbb helyen nyugodtan lehet hazudni róla.


"lakcím talán nem, mert még én sem tudom, mi a lakcímem"


Lakcím titokban tartására pedig nagyszerű módszer a postafiók bérlés.


Rengeteg dolgot titokban lehet tartani vagy megnehezíteni a hozzáférést, csökkenteni az összeköthető adatpontok számát, de legtöbbeket ez egyszerűen nem érdekel. Egy random szolgáltatás bekér valami adatot és meg sem fordul a fejügben, hogy "amúgy tényleg az igazit kellene-e megadnom vagy jó a hamis is?" Vagy felhívja egy rejtett hívásazonosító, hogy XY szolgáltató vagyok, adategyeztetés céljából keresem, és eszükbe sem jut leigazolni, hogy tényleg az-e, aki, simán beolvasnak mindent.


Rólam például az átlagnál jóval nehezebben szivárognak ki valós adatok és ha ez megtörténik, az átlagnál jóval nehezebb azt összekötni más forrásokból származó adatokkal.

2021. máj. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!