Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Lehetséges hogy megfigyel?

Lehetséges hogy megfigyel?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Körülbelül 2 éve találkoztam egy emberrel, akivel az interneten ismerkedtem meg. Elég gyanús volt, később meg is bántam a találkozást. Lényeg, hogy semmilyen információ nem található róla, Facebookon kamu névvel van fent, Instagramon semmi kép nincs róla, stb. Sajnos belementem egy találkozóba, amin semmi baj nem volt, azonban valahogy tudta anyukám, testvérem telefonszámát, azt mondta bárkiét meg tudja tudni ( nincs senki közös ismerősünk akitől tudhatta mert elég messze lakik tőlem, én pedig nem mondtam neki). Ezen kívül tudta, hogy milyen laptopom, telefonom van, pedig ezt sem említettem. Személyesen láttam hogy egy elég komoly laptopja van és hogy ért az ilyen dolgokhoz. Nem emlékszem már miért, de nagyon erőltette hogy csináljak magamnak kormányablakot ( ugyanis akkor még nem rendelkeztem vele). Lényeg a lényeg, az ismeretségünk egy nagyon nagy vitában ért véget, amiben fenyegetett engem és a barátaimat is. Emiatt néha félek, hogy esetleg valahogy meg tud engem figyelni vagy hasonló telefonon vagy laptopon keresztül, esetleg látja a dolgaimat ( pl kormányablak ). Lehetséges ez és ha igen mit tudok tenni ellene? Igazából remélem hogy ez csak az én buta gondolatom. Eddig semmi furcsat nem tapasztaltam, maximum annyit, hogy néhány ismerősöm mondta, hogy le szoktam láttamozni az üzeneteket, de én valójában nem is nézem meg. Bár ez a Messenger hibája is lehet. Szerintetek?

2021. aug. 13. 21:31
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg infó kiderül olyan dolgokból, amire nem is gondolsz. Például egy elküldött fényképben ott vannak az EXIF infók a kép készítési körülményeiről, a dátumtól és eszköztől kezdve az expozíciós beállításokon át egészen a GPS koordinátákig, ha be van kapcsolva pl. a telefonon ennek megjegyzése.

A böngésződ adatait is meg lehet nézni, mivel annak van egy ujjlenyomata, ami kiolvasható. Itt nem kell semmilyen személyes dologra gondolni, olyanokat lehet megtudni belőle, hogy milyen rendszert és böngésző típust használsz, mekkora a képernyőd felbontása, mi az IP címed (ami az eszközt azonosítja, és nem téged személyesen), stb.


Az ügyfélkapudhoz pedig akkor lehet hozzáférni, ha tudják a regisztrált nevet és jelszót. Ha úgy érzed és tartasz attól, hogy kémprogram került a gépedre, akkor a rendszer újratelepítés eltünteti az ilyen programokat, onnantól kezdve pedig nem férnek hozzá a gépedhez. Ekkor pedig mindenhol jelszót tudsz cserélni, hogy a netes tartalmaidat se érje el senki, valamint ahol lehet, beállíthatsz kétfaktoros hitelesítést, ami csak a mobilodra küldött kód beírásával nyitható meg.


De első körben az is elég, ha átgondolod, hogy képes volt-e bárki ilyen programot a gépedre juttatni. Hozzáfértek-e fizikailag, felügyelet nélkül, vagy felügyelettel úgy, hogy nem tudtad mi történik és mit csinálnak rajta? Nagy valószínűséggel nem. Küldtek, fogadtál-e vagy rávettek-e arra hogy letölts és futtass számodra ismeretlen programot, és ezt te megtetted? Nagy valószínűséggel nem.

A harmadik dolog pedig az, hogy beléptél-e egy olyan weboldalra ami esetleg másnak adta ki magát, hamisított volt a webcíme, esetleg a megszokottaktól eltérően kérte a bejelentkezést annak ellenére, hogy automatikusan be voltál addig lépve, és nem volt előtte süti törlés? Ugyanide tartozik az e-mailben küldött figyelmeztetés, hogy lépj be az adott oldalra biztonsági okokból, de nem vetted észre, hogy az egy hamis weboldal. Ez előfordulhat ugyan, de az esélye kicsi, illetve az oldalak jellemzően riasztanak, ha idegen helyről történt belépés, ha esetleg mégis megszerezték a jelszavadat.


Összességében: nagyon minimális az esélye, hogy veszélyben lennének az adataid, és más hozzáfér a dolgaidhoz. Az, hogy valaki creepy, meg csudijó laptopja van, és előadja magát, hogy mekkora király, magában még nem jelent semmit.

Nagyobb az esélye, hogy a semmin stresszelsz, bemagyarázod magadnak a dolgokat, és mindenféle jeleket keresel olyan dolgokban, ahol nincsenek. Ha úgy gondolod, hogy a fenti kockázatoknak nem voltál kitéve, akkor futtass le egy kártevő/malware kereső programot, és nagy eséllyel nem fog találni semmit (persze ne legyen tört, lopott, buherált rendszer és program a gépeden, mert ezek alapból kockázatok).

2021. aug. 13. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ! Eléggé megnyugtattál. :)
2021. aug. 13. 21:56
 3/6 anonim ***** válasza:
Az ip címed alapján is meg tudja mondani, hogy milyen eszköz, milyen böngésző, operációs rendszer stb lett használva akár egy link megnyitásakor, de azzal sem tud igazán mit kezdeni, azon kívül hogy zsarol, mondván hogy nem csak ennyit tud..
2021. aug. 14. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Facebookon keresztül mindenhez hozzá lehet férni.
2021. aug. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Lényeg, hogy semmilyen információ nem található róla, Facebookon kamu névvel van fent, Instagramon semmi kép nincs róla, stb"


Ezt mondjuk nem értem miért lényeges. Nekem például se Facebook se Instagram fiókom, ahogy sokan mások sem akarják az interneten kiteregetni a magánéletüket.

2021. aug. 14. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
1-es mindent leirt! Zöldet neki! Annyi még, hogy egy zip állományon is elgondolkodó gémerkölyöknek is lehet dögös számitógépe. Ha ő küldte a kormányablak linket, akkor esélyes, hogy 3-4 évet pihentetheted őt információsrendszer babrálás végett. Ha igy döntesz, az ujratelepitéssel a bizonyitékokat semmisited meg.
2021. aug. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!