Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » NFS és jogosultságok. Megoldható?

NFS és jogosultságok. Megoldható?

Figyelt kérdés

Kicsit amatőr kérdésnek tűnhet, de most próbálkozok vele először az otthoni debian szerveren...


Tehát létrehozok egy mappát amit megosztok és azon belül több almappát. Azt szeretném elérni, hogy az almappák közül minden felhasználó csak azt láthassa amelyikhez joga van (tallózni). Azt meg tudom gond nélkül oldani, hogy ne tudja megnyitni (simán a jogosultságokkal), de van rá mód, hogy el is rejtsem előle a "felesleges" mappákat?


(Neten nézelődtem, de úgy tűnik, hogy nem megoldható. Vagy rosszul közelítem meg a dolgot...)


Mit javasoltok?


A válaszokat előre is köszi... :)



2015. szept. 22. 17:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Huhh.. 1000 éve nem láttam már NSF-t, de a sima UNIX jogosultságokkal szerintem lehet játszani.


A mappát, amin belül az almappákat tárolod, azt "711" jogosultsággal hozod létre. Ez azt jelenti, hogy bárki beléphet, de tallózni/listázni már nincs joga. Egyiket sem. Tehát tudnia kell minden felhasználónak, hogy ebben a megosztott mappában az övét hogy hívják.


Vagy a felhasználók almappáját hozod létre "700" jogosultsággal (az adott júzer tulajdonában). Így a kiajánlott mappában látja mindenkiét, de belépni már nem tud.


Pontosan úgy ahogy szeretnéd, NFS-en nem lehet megcsinálni. Ilyet utoljára Netware szerveren láttam, azt nyilván ne használj. Elvileg a Windows tud valami hasonlót, de akkor felejtsd el az NFS-t, és csináld samba-val. Az Access Based Enumeration funkciót kell megvalósítanod Linuxon (hide unreadable és access based share enum opciók).

2015. szept. 22. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! :)


Akkor ezek szerint tényleg nincs rá megoldás. Tulajdonképpen nem létkérdés (pláne nem annyira, hogy ezért áttérjek samba-ra), hiszen csak linuxos gépeket használok a háztartásban így inkább az NFS-t preferálnám a sebessége miatt...


Igen, a hozzáférhetőséget megoldottam, csak gondoltam ha lehet a felesleges mappákat eltüntetem. :)


Egyébként ha nagyon meg szeretném oldani, akkor létrehoznék külön mappákat, ahova "összelinkelgetném" ami kell és csak azt osztanám meg. Csak ugye ez eléggé macerás sok mappa esetén! Báááár, akár még scriptelni is lehetne, tehát rekurzívan járja be a mappákat és az xy tulajdonjogú fájlokat linkelje be egy másik mappába. Na de ez már annyi macera, hogy ezt csak akkor csinálom majd meg ha túlságosan ráérek! :D


Tehát összegezve, nincs elegáns megoldás a problémára! :)

2015. szept. 22. 23:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Symlinkek helyett (ha erre vetemednél) ajánlom a bind mount-ot, mert NFS alatt a symlinkek vagy működnek, vagy nem.
2015. szept. 23. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippet!

A bind mount számomra még ismeretlen volt, de jobban utánaolvasva sok helyen ajánlják a symlink helyett.

2015. szept. 24. 15:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!