Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Linux: Hogyan tudom megnézni,...

Linux: Hogyan tudom megnézni, hogy ki lépett be a gépemre távoli kapcsolattal (ssh)?

Figyelt kérdés

Egy kölcsözött gép van nálam, amely az Iskola tulajdona.

A mai napon érdekes dologra lettem figyelmes. Szerettem

volna leállítani a gépet, mire ez az ablak jelent meg

a képernyőn:


[link]


Szerintem valaki rá ssh-zott a gépemre (vagyis a kölcsönzött gépemre) ezáltal gondolom a saját képernyőjén nyomon követte a tevékenységem. Belenéztem a log fájlokba az auth.log-ban kerestem sddm-re, illetve ssh-ra de semmi, lehet kitörölték. Közben a home könyvtárban rejtett mappaként létrejött egy .ssh nevű mappa, amely eddig nem volt ott. Szerintetek történhetett úgy távoli kapcsolat, hogy a gép nem jelezte nekem? Vagy lehet feltörték a gépet, meg tudom nézni valahogy, hogy ki csatlakozott be távolról a gépre? Terminálban láttam egy pár root bejelentkezést is, ami nekem gyanús mert én nem léptem be root-ként max amíg egy két programot feltelepítettem.



2019. júl. 4. 01:02
 1/6 anonim ***** válasza:

elvileg van az sshd -nak logja, abban tudod megnézni.


keress rá az /var/log/ssh

mappában


lehet az auth.log az.


amúgy ez a kulcsügynök ez gondolom az SSHD-nak az autentikációhoz szükséges titkosító kulcs agent-je, "ügynöke", tehát nem hiszem, hogy ez probléma.


[link]


itt is az auth.log-ot mondják.


esetleg egy netstat -tal megnézhetted volna az aktuális kapcsolatokat.


(nem értek hozzá...)

2019. júl. 4. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nembaj, azért köszi.

Szerintem beléptek a gépre.

Kíváncsi lennék ki és honnan.

Miért települt nekem az ssh-amikor

én tegnapelőtt telepítettem újra a gépet.


Live cd-vel bementem és nincs olyan rejtett mappa a home könyvtárban, hogy .ssh ráadásul az auth.log-ban vélhetően én úgy vettem ki, hogy volt más felhasználó is. Ebben kérnék egy kis megerősítést, mert szerintem valaki van még a gépen rajtam kívül. Ráadásul a root-al is szórakozik, mert hogy én biztos, hogy bekapcsolás óta a mai napon közelébe sem mentem még a sudo parancsnak sem,, és mégis ott van a naplózásban. 11:17-től kezdve!


Tegnap is gyanús volt már valami:


[link]


[link]


[link]


Én biztos, hogy nem szórakoztam a root-al! Ráadásul nekem úgy tűnik, hogy c2-vel valaki bent van a gépben lightdm-felhasználó néven. De nem értek hozzá én sem igazából, lehet belelátom, de valami nem tetszik nekem ebben.

2019. júl. 4. 12:48
 3/6 anonim ***** válasza:

"Live cd-vel bementem és nincs olyan rejtett mappa a home könyvtárban, hogy .ssh"

Biztos, hogy a gépen lévő rendszert nézed? És akkor ez?

"Közben a home könyvtárban rejtett mappaként létrejött egy .ssh nevű mappa, amely eddig nem volt ott."

Egyébként miért liveCD-vel?

"Terminálban láttam egy pár root bejelentkezést"

Mármint a history-ban? Vagy mit láttál pontosan?

Egyébként elég egyszerű ellenőrizni, átmenetileg állítsd le és tiltsd le az ssh szerver szolgáltatást, és úgy nézd meg, látod-e ugyanezeket.

2019. júl. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Azért mentem be live cd-vel, hogy láthassam alapból van-e különbség. Tehát, hogy a home-ban live alatt ott van-e a .ssh nevű könyvtár. Nincs ott, de a telepített rendszeren már igen. Nem értem hogyan került oda az a könyvtár, amely egyébként üres, nincs benne semmilyen kulcs. Az auth.log-ban, ott van a harmadik képen. De szerintem nincs semmi, csak túlpörögtem. Gyanús volt egy két dolog.
2019. júl. 5. 00:53
 5/6 anonim ***** válasza:

Szerintem ez mind az openssh szerver természetes működéséből adódik. Talán még egy kis systemd bug is lehet benne, erről láttam itt-ott jelzéseket, de amúgy kár túlagyalni.

Próbáltad átírni a jelszót? Egyáltalán miért fut az ssh szerver?

2019. júl. 6. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Nem tudom, hogy releváns-e még, de a legtöbb linux rendszeren van kis program ami a /var/log/wtmp fájlt értelmezi:


last


Ezt beírva láthatod a bejelentkezések felhasználónevét, idejét, időtartamát és helyét (pl :0 ha a helyi monitoron történt, IP ha távolról, :pts vagy :tty ha egy folyamat vagy felhasználó nyitott egy helyi terminált...)

2019. nov. 30. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!