Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Red Hat Linux, mi is az és...

Red Hat Linux, mi is az és mire jó, kinek éri meg használni? Nekem mint tanulónak, megéri letölteni és barátkozni vele?

Figyelt kérdés
2020. febr. 13. 21:24
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

> mi is az


[link]


> mire jó


Kb. arra (volt) jó, mint bármelyik Linux.


> kinek éri meg használni


A „Red Hat Linux”-ot nagyjából senkinek, mivel egy nem támogatott, nem fejlesztett rendszerről van szó. Kétségtelenül nagy hatással volt a Linux-disztribúciók történelmében, ma is számos Red Hat alapokon nyugvó Linux-disztribúció létezik, de maga a Red Hat az eredeti formájában halott, illetve reinkarnálódott a Fedora Linuxban. A „Red Hat Enterprise Linux”-ot meg annak, akinek megér pár száz dollárt a rendszer mellé adott 7 éves technikai támogatás és hasonlók.


> Nekem mint tanulónak, megéri letölteni és barátkozni vele?


Nem. Ha ki szeretnéd próbálni a Linuxot, akkor:

[link]


De úgy összességében – ebben benne van a saját szájízem is – az Ubuntut ajánlanám kezdésnek az elterjedtsége, múltja, a magyarországi népszerűsége miatt. De ha valaki mást ajánl, az is oké. Lehet erről egyébként hitvitát folytatni, én azért ajánlom az Ubuntut, mert ezzel volt tapasztalatom. (Jelenleg Debiant használok, amit viszont nem tudok szívből ajánlani kezdőknek, mert a hangsúly a Debian esetén inkább a biztonságra, stabilitásra helyeződik, az Ubuntu esetén meg inkább a felhasználóbarátabb működésre, a frissebb, szélesebb csomagkínálatra.)

2020. febr. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
91%

A Linux egy operációs rendszer. Az a szoftver (vagy inkább szoftvercsomag, több program együttese), ami a számítógép alapvető működtetéséhez szükséges. (Illetve ebbe azért bele lehetne kötni, de normális körülmények között ez elfogadható kijelentés.) Az operációs rendszer kezeli a számítógép erőforrásait (memória, merevlemez), kezeli a perifériákat, és végrehajtja a felhasználó utasításait. Pl. elindít egy programot, ha a felhasználó úgy kívánja.

Hogy ne legyek ennyire homályos: pl. a Windows is egy operációs rendszer. De operációs rendszer például a Linux, a FreeBSD, a ReactOS, vagy éppenséggel az Android is.

Akkor nézzük meg alaposabban a Linuxokat!

Amikor az eredeti megalkotója elkészítette, ingyenesen, és bárki számára elérhetőnek, és módosíthatónak adta ki. És természetesen ingyenesnek. Míg a Windowsért (elvileg) keményen fizetni kell, addig a Linuxok 99%-a ingyenes. Annak a ténynek, hogy bárki elvileg kiadhat saját Linuxot, az lett a következménye, hogy nagyon sokan ki is adtak, így rengeteg Linux változat létezik ma is. Ez persze egyáltalán nem probléma, mert azáltal, hogy a rendszer magja azonos, ezek a kiadások majdnem teljesen kompatibilisek egymással. És az sem utolsó szempont, hogy az elterjedtebb Linux-változatok 3-4 ilyen Linux-kiadásból származnak. Ezek pedig: a Debian, a RedHat, illetve a Slackware. A "három nagy" közül talán a Debian a legismertebb, annak az egyik változata az Ubuntu és a Linux Mint is, ami a legnépszerűbb az otthoni felhasználók körében. A RedHat inkább a vállalati szférát célozta meg, és az ő változatai közé tartozik például a Fedora és a CentOS.


Hogy mire jó? Kb. ugyanarra, mint bármelyik másik operációs rendszer: a számítógépet működtetni. Nyilván lesznek különbségek egy Linux és egy Windows között, de alapvetően ugyanazt a feladatot látják el. Csak a Linux finoman szólva is biztonságosabb és stabilabb, no meg ingyenes, és kisebb erőforrást igényel. (Illetve: maga a RedHat pont nem ingyenes, de a RedHat-alapú Fedora és CentOS igen.) Én évek óta Linuxot használok (eleinte OpenSUSE-t, aztán Ubuntut, és végül most Linux Mintet), és jobban szeretem, mint a Windowst. Az igaz, hogy az egyes oprendszer-családok egymás programjait nem, vagy csak nagyon korlátozott mértékben tudják futtatni. Tehát egy Windowsra írt szoftver nem fog futni Linux alatt. De egy Linuxra írt szoftver sem fog futni Windows alatt. (Bár ez sem mindig igaz, hiszen van Linuxra többé-kevésbé használható Windows-emulátor, és sok szoftvert eleve mindkét rendszerre kiadják.) Ha te AAA kategóriás csúcsjátékokat akarsz futtatni, akkor felejtsd el a Linuxot, arra ugyanis (még) a húzócímek közül elég keveset adnak ki. (Bár ilyen téren is javul a helyzet. Prison Architect, Surviving Mars, Wonderboy: The Dragon's Trap, Rise of Industry... csak pár cím, amivel mostanság szoktam játszani, és emellett a klasszikus nagy kedvenceim, a Heroes III és a Stringhold meg simán fut Windows emulátorral.)

És nincs Linuxra Microsoft Office sem. Ami egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne lehetne vele még szöveget sem szerkeszteni, hiszen van LibreOffice, Calligra Suite, GnomeOffice (AbiWord+GNumeric), WPS Office, FreeOffice, amik mind ingyenesek, és szubjektív véleményem szerint van köztük jobb is, mint a MS Office.

A biztonság meg alapvető a Linuxoknál. Nem kell állandóan vírusoktól rettegni, és nem fog "csak úgy" időnként lefagyni a rendszer, ami azért Windowsban nem ismeretlen jelenség.


Hogy megéri-e? Kipróbálni mindenképp. A Te döntésed, hogy mit használsz, és mi mennyire jön be. Én évek óta Linuxot használok, és soha nem érzem azt, hogy emiatt hátrány érne. Sőt, az, hogy van egy stabil rendszerem, ami nem zabálja úgy a RAMot, mint a Win10, és nem piszkálgat aktiválással, meg nem kell érte - meg a szoftverekért - komoly tízezreket kiadnom, számomra kifejezetten előnyös.

Ha pedig esetleg komolyabban érdekel az informatika, feltétlenül érdemes a Linuxot is megismerned. Hozzáértő kezekben a Linux jóval több, mint egy egyszerű asztali oprendszer. ;)

És végleges döntést sem kell hoznod, ugyanis egy gépen lehet több oprendszer is, és indításkor mindig kiválaszthatod, hogy melyiket töltse be. Kb. 10 éve mindig Windows és Linux is volt a gépemen, bár hozzátenném, előbbit egyre ritkábban indítottam el. :D

2020. febr. 13. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

jó sokat tudnak egyesek írni


linux-al megéri barátkozni, legalább is, ha IT területen tervezel dolgozni (persze nem mindenki fog kapcsolatba kerülni vele)


felhasználóként meg igen/nem


a Red Hat fizetős (támogatást kap az ember), nagy(-közepes?) cégeknek van, de ott az ingyenes CentOS, majdhogynem ugyan az

2020. febr. 14. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha mindennapi használatra akarsz operációs rendszert, az Ubuntu ugyanazt tudja, mint a redhat, csak egyszerűbb használni, mivel egyrészt kezdőbarát, másrészt az internet tele van megválaszolt kérdésekkel.


Komolyabb linuxos kísérletezésre az Arch a legalkalmasabb, mivel neked kell feltelepíteni mindent szinte az alapoktól és ami fontosabb, hogy jó dokumentáció van hozzá.

2020. febr. 16. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!