Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Csak UEFI-sen bootolható...

Csak UEFI-sen bootolható USB-ről lehet UEFI-sen telepíteni linuxt?

Figyelt kérdés
2020. ápr. 1. 12:31
 1/9 anonim ***** válasza:

Nincs olyan, hogy UEFI-sen bootolható.

Partíciós sémából van kettő: MBR és GPT. A Windows marhasága az, hogy BIOS-os gépen csak MBR, UEFI-s gépen meg csak GPT aprtícióról, és csak ugyanilyen partícióra tud települni.

Nincs olyan, hogy valamit UEFI-sen telepítünk. Legalábbis Linuxon biztos, hogy nincs. Adottak a Linux partíciói, amik vagy MBR, vagy GPT rendszerűek, ezekre felmásolódnak az oprendszer fájljai, amik technikailag ugyanazok MBR és GPT esetén is. A Linux nem talál ki magának mesterséges akadályokat, mint a Windows. ;)

2020. ápr. 1. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
2020. ápr. 1. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ok, köszi, akkor máshogy teszem fel a kérdést.

A gépem BIOS-a még hibrid rendszerű (LEGACY kinézet), nem tudom tud-e hdd-s EFI-t bootot,de CD/DVD-nél igen, mert a BIOS-ban van rá külön opció,de az tuti, csak LEGACY módban bootol pendriveról..

A kérdésem, ha ezért LEGACY -ban bootolok a pendriveról és onnan indítom a telepítést, de gép támogatná EFI HDD bootolást és onnan indítanék telepítést, akkor automatikusan EFI-s lenne a rendszer? Vagy megoldható , hogy az legyen?

2020. ápr. 1. 15:05
 4/9 anonim ***** válasza:

#3: Akkor lesz a telepített rendszered uefi-s ha a gyors bootválasztó menüben az UEFI: kezdetű eszközről telepíted a rendszert (win linux egyre megy). Ez lehet DVD, lehet mbr pendrive és lehet gpt pendrive is. A pendrive filerendszere ha Fat32 az biztos hogy jó, de sok gyártó biosa(uefije) az Ntfs-t is kezeli, de az ext4-et, exFat-et biztos nem. Uefi telepítéshez a pendriveon kell lennie egy \efi\boot\bootx64.efi filnak, erről történik a bootolás.


Legacy csak mbr pendriveról telepíthető (gpt-ről nem), nem kell neki bootx64.efi file, de kell neki egy bootszektorba írt kód helyette (általában).

2020. ápr. 1. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszi. Végül leteszteltem,hogy efi bootos hdd-t raktam a gépbe, de sajnos úgy néz ki, hogy tényleg csak DVD/CD-t tud efi-ben indítani. Nem egészen értem mi értelme lehetett ennek..,de lehet csak ahhoz,hogy egyáltalán elinduljon a win telepítő, nem tudom..
2020. ápr. 2. 09:02
 6/9 A kérdező kommentje:
Amúgy pont azt szerettem volna,hogy linux alatt MBR-t GPT-re átrakni, ami sikerült is, de akkor már EFI-re konvertálást is megnéztem volna
2020. ápr. 2. 10:38
 7/9 anonim ***** válasza:
Valamit még nagyon félreértesz a működésében..
2020. ápr. 2. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem az MBR,vagy GPT EFI-re konvertálására gondoltam, hanem arra, hogy GPT használatához kellett egy külön BOOT partíciót csinálnom a non-EFI rendszeren és hogy ezt hogy tudtam volna EFI-sre csinálni ..
2020. ápr. 3. 09:21
 9/9 anonim ***** válasza:

Ne bonyolítsd feleslegesen az életed.

Nem kell semmit odacsinálnod. A telepítő megcsinál mindent önállóan.

[link]

(Akár win10 akár linuxról van szó)


Ha korszerű uefis géped van akkor meg NE telepíts legacy módban semmit (legfeljebb külön hdd-re).

2020. ápr. 3. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!