Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan lehet kettes számrendsz...

Hogyan lehet kettes számrendszerben osztani, szorozni, illetve negatív számokat jelölni?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy ez egy egyszerű téma lehet, meg hogy fent van wikipédián minden meg stb..


Részben értem, de pl. 2 bináris számot hogy lehet osztani egymással? Pl tegyük fel 1100.0101-et a 1111.1101-el


Valamint,hogy lehet negatív számokat decimálisból binárisba átvinni? Pl - 57et


Tudom hogy van valami előjeles dolog is ami meg mondja hogy egy bináris szám pozitív vagy negatív, de nem tudom hogy mikor kell használni


Valamint még az is érdekelne, hogy pl törteknél mi a teendő, pl. -45,3 esetében.


Nagyon megköszönöm, ha valaki el tudná magyarázni :D



2020. aug. 6. 16:57
 1/4 anonim ***** válasza:
17%

Legegyszerűbb - szerintem - az osztás, hogy átírod 10-es számrendszerbe az osztót és osztandót, elvégzed az osztást, majd visszaírod 2-es számrendszerbe.


Az abszolút értéket átírod 2-esbe, és elé teszed a mínusz jelet.

2020. aug. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
74%

"Az abszolút értéket átírod 2-esbe, és elé teszed a mínusz jelet."


Ez bullshit. A negatív számokat kettes komplemens segítségével ábrázolják, de már nem tudom, hogy részletesen ez hogy volt.

2020. aug. 6. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Alex Fly ***** válasza:

Ha jól emléxem, a kettes komplemensnek az a lényege, hogy az adott byte legnagyobb helyiértékű bitjét kinevezzük előjelbitnek. Ha az 1, akkor a szám negatív, ha 0 akkor pozitív. A fennmaradó biteken tárolod a számot úgy, hogy a biteket az ellentétjére váltod.

Ebben a tárolási formában az összeadás és kivonás mind pozitív, mind negatív számokkal helyes eredményt fog adni (természetesen ilyenkor egy byte - 127 és 127 közötti számot tárolhat)...

Vagy valami ilyesmi.


A törteket meg lebegőpontos alakba tároljuk...

Az osztást és szorzást pedig vissza lehet vezetni az összeadásra/kivonásra, amely bináris számok esetén is egy egyszerű művelet...

2020. aug. 7. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan ugyanúgy kell szorozni meg osztani mint tízes számrendszerben, nincs benne semmi mágikus, csak tíz helyett kétféle számjeggyel dolgozol. A negatív számokat is ugyanúgy jelöljük, "-" jellel. Ha arra gondolsz hogyan ábrázoljuk őket/tárolódnak a számítógép memóriájában, az implementáció függő, különböző módszerek léteznek:

[link]

2020. aug. 10. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!