Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért fontos a számítógépes...

Miért fontos a számítógépes adatainkat gondosan archiválni? Ezt hogyan tehetjük meg?

Figyelt kérdés

Mentsük ki pendrive-ra?

Máshová?

Meddig lesz így biztonságban?



Ezek egy informatikai feladat kérdései,de én nem vagyok a helyzet magaslatán, és nem igazán értek hozzá.

Valaki tudna segíteni?

Írni 10-15 mondatot a kérdések alapján?



2021. jan. 11. 10:21
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Miért fontos? Azért, hogy elkerüljük az adatvesztést.

Egyetlen technológia sem örök életű. Alapelvként kimondható, hogy minél több példányban, minél több technikával, és egymástól minél távolabb tárolva célszerű másolatokat készíteni.

Minél több példányban, mert - ahogy szokás mondani: egy mentés nem mentés - a másolat is bármikor megpusztulhat. Felettébb kellemetlen, ha az ember nyúlna a másolathoz, de az is hibás. Én a kevésbé fontos dolgokról 2, a fontosabbakról legalább 3 másolatot készítek. Az sem hátrány, ha az ember néha ellenőrzi a másolatokat, hogy épek-e, és ha nem, akkor a másik másolatból újra létrehozza őket.

Minél több technikával, mert könnyen lehet, hogy az azonos, vagy hasonló technikájú háttértárak hasonló idő elteltével fognak tönkremenni.

Minél több helyre, mivel hiába van midnenről 30 másolatod, ha véletlenül leszakad a plafon, és rommá töri az összeset...

Illetve: jó, ha a másolat offline (és/vagy csak ovlasható), és csak szükség esetén csatlakoztatjuk a rendszerhez. (Ugyanis hiába van 30 másolatunk, ha mind a harmincat felülírta a zsarolóvírus.)

Ami pedig a háttértárakat illeti:

Pendrive: háááát... nem igazán erre való. Túl azon, hogy ha nincs használatban, lassan, de folyamatosan "szivárog" belőle az adatokat tároló elektromos töltés, ezek egyébként sem a tartósságukról híresek. Jó dolog a Flash, de nem arra, hogy rábízzuk a fél életünket. (Memóriakártya, SSD hasonló kategória.)

A külső merevlemez egy fokkal jobb, de ezek a mechanikai behatásokra érzékenyek. Egy példánynak jók, de azért önmagában ez sem életbiztosítás.

Optikai tárak (CD, DVD, Blu-Ray): megvan az az előnyük, hogy többségük egyszer írható. A tárolásuk kicsit körülményes, ugyanis nem szeretik a magas páratartalmat, a sugárzó hőt, és a vegyszeres doboz sem a legideálisabb nekik, meg ugye ma már nem divatos, és ezáltal az otthoni gépek nagy részében már nincs is optikai meghajtó. Viszont más tekintetben meg ideálisan archiválásra. No, nem a no-name márkátlan vackok, amikből anno mindenki százszámra bevásárolt, aztán meg szidták magát a technikát, hogy a szanaszét szórt noname CD-k miért adják meg magukat pár év alatt... Léteznek kifejezetten archiválásra szánt változataik (MDISC), ezek tényleg strapabíróak, bár mondjuk az áruk is elég borsos.

NAS: tök divatos, meg minden, csak az a baj, hogy ami elérhető árban van, abban egy sima merevlemez van, ami szintén elromolhat, felülírhatja a zsarolóvírus, stb. (Főleg, hogy rendszerint online, szabadon írható módban csüng a rendszeren.)

Felhőtárhely: megvan az az előnye, hogy nem neked kell gondoskodnod az adatok tárolásáról, és többségük minden bizonnyal komolyan be van biztosítva. Ettől függetlenül én azért kicsit szkeptikus vagyok. Ugyan a kályha mellett a sarokba odaszórt hordozható vinyónál lényegesen nagyobb biztonságot nyújt egy felhőtárhely, de egy szakszerűen tárolt, többpéldányos otthoni másolatot én biztonságosabbnak tekintek. Volt már példa rá, hogy egy szolgáltatás egyik pillanatról a másikra megszűnt. Meg ugye online szolgáltatás, azért nem lehetetlen, hogy egy ilyen - vagy akár csak egy-két fiók - támadás áldozatává váljon.

2021. jan. 11. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Meddig lesz így biztonságban?"

Ezt így nem lehet meghatározni. Rengeteg dologtól, még előre nem látható, véletlen eseményektől is függ. De sokkal prózaibb dolgoktól, pl. az adott termék minőségétől is. Volt nekem 1 hónapot bíró merevlemezem is, meg olyan is, ami már 10 éve dohog a gépemben, és kitűnő formában van. Pendrive-ból is láttam már pár hónapot kibírót is, meg olyat is, amelyiket 12 évig használtam, mielőtt "nyugdíjaztam". Akkor sem azért, mert hibás lenne, hanem mert ma már kicsit szűkös az 1 GB. ;)

2021. jan. 11. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Így már tudok mit szólni a témához :)

2021. jan. 11. 15:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!