Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linux esetén mit jelent hogy...

Linux esetén mit jelent hogy KDE alapú vagy Gnome?

Figyelt kérdés

Szóval nem igazán értem, a kernel verzió ugyan az, ami a rendszermagja.

De mit jelent hogy KDE meg Gnome?

Teljesen másik operációs rendszer? Ugyan az a program lehet nem is képes futni ugyan azon? Mit jelentenek ezek?


Plusz rengeteg féle Linux verzió létezik (Ununtu, Kubuntu, Mint)



2021. jan. 30. 08:23
1 2
 1/14 P.O.C. ***** válasza:
88%
A grafikus felület más, a rendszer mag, és a program kompatibilitás ugyan az.
2021. jan. 30. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
És a Debian? Meg sok más verzió?
2021. jan. 30. 08:43
 3/14 anonim ***** válasza:

linux disztró pl.: debian, ubuntu, linux mint, fedora stb., rengeteg van és van amivel már nem foglalkoznak


Nehéz lenne elmondani/összefoglalni egy-két mondatban.

Mindegyiket más más emberek/csapatok rakják össze, a saját szájízük szerint, erre ott a wikipedia cikke: [link]


KDE, GNOME stb. (xfce, lxqt, cinnamon ...) pedig desktop environtment (DE), a grafikus felhasználói felület


ezt gondolom nem nagyon kell magyarázni


aztán ott a további kérdés, mi a Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu stb.

ezek mind ubuntu-k, csak más a grafikus felületük (+ a default alkalmazások), a kubuntu KDE, a Xubuntu XFCE, a másik meg lxqt


most hogy ezt mért kellet? mert az ubuntunál valamiért úgy döntöttek, hogy nem lehetnek egyben a dolgok, míg pl. a debiannál kitudod választani telepítéskor, melyiket akarod, ubuntunál ez külön van


" Ugyan az a program lehet nem is képes futni ugyan azon? Mit jelentenek ezek?"

futni képes mindegyiken, itt azon csúszik el a dolog, hogy mibe van csomagolva


pl. a debian és ubuntu, linux mint .deb csomagokkal dolgozik

míg a fedora .rpm csomagokkal


aztán a másik dolog az alkalmazásnak a függőségei, most mélyebben nem akarok belemenni


aztán vannak itt más lehetőségek mint pl.:

AppImage, csak letöltöd, futtatod (esetleg futtatási jogot kell neki adni)

flatpak, snap, ezek viszonylak új dolgok, a snap-ot leginkább ubuntunál erőltetik


ezeknél nem kell foglalkoni a függőségekkel*, mert minden egybe van csomagolva

* bár amúgy se kell foglalkozni vele, csak azoknak, akik ezeket a csomagokat összeállítják, karbantartják


még lehetne részletezni, de már így is hosszú lett és remélem nem csak jobban összekavartalak

2021. jan. 30. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

“ debian és ubuntu, linux mint .deb csomagokkal dolgozik

míg a fedora .rpm csomagokkal”


Akkor egy programnál számít ez? Lehetnek ebből kifolyólag kompatibilitási gondok?


Igazából az nem tiszta, hogy ugye van a windows. Mindenki ismeri, csak egy van.

Van a Mac OS, ebből is egy van.

De linux mint egy és egység nem létezik nem? Mármint vannak olyan különbségek, amik egy teljesen új operációs rendszernek felelnek meg nem?

Vagy programoknál úgy van, hogy ha van Linux optimalizáció, akkor az összes jelenkori támogatott linux variánsra jó?


Illetve még egy kérdés.

Nem lenne jobb, ha sokkal kevesebb linux verzió lenne? Mármint Ubuntura is rengeteg téma van, és alap felhasználóknak jó. Miért kell külön Mint, meg sok más mikor csak a felület más?

Persze lehetne haladóknak meg profiknak más. Csak azt akarom kihozni, hogy sokkal nagyobb támogatottsága lenne, ha átláthatóbb lenne, és sokkal kevesebb féle linux rendszer létezne.


Persze csak szerintem.

Mert ez így elég rémisztő és kusza.

2021. jan. 30. 10:18
 5/14 anonim ***** válasza:
90%

A Linux - eltérően pl. a Windowstól - olyan rendszer, ami nagyon szélsőséges mértékben testreszabható. Windowsnál ilyen nincs. Ott azt kapod, amit Redmondban összeállítottak, neked csak nagyon minimális beleszólásod van, hogy mi települjön a rendszeredre.

Ezzel szemben Linuxnál - persze, csak ha akarod - a legapróbb részletekig szabályozgatod, hogy a rendszer melyik része milyen legyen.

Kezdve attól, hogy a kernel kiválasztásánál is van választási lehetőséged. A kernel ugyebár a rendszermag, ami a rendszer legalapvetőbb működéséért felel. Többek között például a memóriakezelésért. Csak egy példa: ha valami oknál fogva 32 bites rendszert használsz, választhatsz, hogy a "hagyományos" kernelt telepíted, ami csak max. 4 (valójában 2, 3, vagy 3,5) GB RAM-ot tud kezelni, vagy választhatsz úgy, hogy a PAE-technikát alkalmazó kernelt használod, ami 64 GB-ig tudja a memóriát kezelni. Vagy egy másik példa: ha megjelenik egy új verziója a kernelnek, anélkül lecserélheted azt, hogy a rendszer többi részét módosítanád.

A Linux úgy is tekinthető, mint többé-kevésbé különálló, egymásra épülő alrendszerek összessége, amik egymással együttműködnek. A felhasználó joga eldönteni, hogy melyik alrendszereket kívánja telepíteni, illetve hogy melyikből milyet akar használni. Ha én mondjuk egy beágyazott rendszernek, vagy szervernek használom a Linuxot, akkor dönthetek úgy, hogy a grafikus felület nekem nem is fog kelleni. Hiszen úgysem használnám, akkor meg minek telepítsem fel, és minek foglalja feleslegesen mind a háttértáron, mind a memóriában a helyet? Meg természetesen azt is meghatározhatom, hogy milyen programok települjenek fel a több ezer lehetőség közül. Windowson ilyen nincs. Ott esetleg megszabhatod, hogy a néhány alapértelmezett program közül melyik települjön fel, és melyik nem, de sok választási lehetőséged nincs.

A kernelre, és a rá épülő alaprendszerre települ fel a grafikus asztali környezet. (És/vagy az ablakkezelő. Most nem akarok nagyon belemenni, hogy mi a különbség asztali környezet és ablakkezelő között, ha érdekel, Youtube-on találsz róla számtalan videót.) Az asztali környezet magába foglalja a grafikus felhasználói felületet, és a hozzá tartozó programokat. Asztali környezetek például a Mate, Cinnamon, KDE, Gnome, XFCE, LXDE. Ez nagyrészt meghatározza a grafikus felület kinézetét (természetesen ez is nagy mértékben testreszabható), valamint az alapértelmezésben hozzá tartozó szoftvereket. "Teljesen másik operációs rendszer?" Dehogy. ;) Csak a rendszernek a grafikus felülete lesz más. Habár az alapértelmezett alkalmazások az egyes asztali környezetben különböznek, ettől még szükség esetén a másik asztali környezet programjai is feltelepíthetőek. (Csak ez sokszor azzal jár, hogy az adott asztali környezet több komponensét is ezzel együtt fel kell telepíteni, ami normális körülmények között nem jelent problémát, de ha mondjuk extrém kicsi a tárhely, akkor azért macerás lehet.) Sőt, egy rendszerre több asztali környezet is telepíthető, és bejelentkezéskor választani lehet, hogy melyiket szeretnéd használni.

Én például Matét használok, viszont DVD-írónak a K3B-t használom, ami a KDE-nek a része. Szóval az, hogy egyik asztali környezet mellett döntöttél, még nem jelenti azt, hogy csak és kizárólag annak a programjait futtathatod.

Meg aztán asztali környezettől függetlenül is rengeteg program van, amik közül te magad válogathatod össze, hogy miket akarsz telepíteni, és miket nem.

Hogy ez így kaotikus? Akinek nincs benne rutinja, annak valóban az, és a felhasználók többsége nem is akarná a végletekig testreszabni a rendszerét. Ezért (is) jöttek létre az úgynevezett disztribúciók, vagy magyarosan: kiadások. Egy-egy Linux-kiadásba előre összeválogatják az egyes rendszerösszetevőket: kernelt, alaprendszert, ablakkezelőt, asztali környezetet, és felhasználói szoftvereket, így a felhasználó komoly háttérismeret nélkül is fel tudja telepíteni azt. Nem kell azzal törődnöm, hogy vajon melyik kernel került bele, vagy milyen asztali környezetet telepítsek, mert az fog feltelepülni, amit az adott kiadásba beletettek. Tulajdonképpen arról van szó, hogy helyettünk összeválogatják, hogy mi kerüljön a rendszerbe. Hogy ettől elveszik-e a testreszabhatóság előnye? Nem. Ugyanis a feltelepített rendszer igény esetén tetszőlegesen módosítható. Ilyen disztibúciók például a Debian, Mint, Fedora, CentOS, Manjaro, Arch, Gentoo, OpenSUSE, stb.

"Teljesen másik operációs rendszer?" -- Pont, hogy nem. Bár ez kicsit filozófiai kérdés is, hogy két rendszert mikor tekintünk különbözőnek, vagy mikor ugyanazon rendszer különböző változatainak, de én azt mondom, hogy ezeket nem kéne külön rendszernek tekinteni.

"Ugyan az a program lehet nem is képes futni ugyan azon?"

De! Pont ez az előnye ennek a fajta felépítésnek. Attól, mert én itthon Linux Mintet használok, Mate asztali környezettel, a munkahelyen szintén Mintet, csak Cinnamonnal, munkatársam pedig CentOS-t XFCE-vel, még ugyanazok a szoftverek képesek futni mindhárom gépen. Csak akkor van galiba, ha más a rendszer architektúrája. Mondjuk egy 64 bites szoftver nem fog futni 32 bites rendszeren. (Fordítva viszont igen.) Vagy egy ARM rendszerre írt szoftver nem fog futni x86/x64 rendszereken. De ez nem a Linux sajátja, más operációs rendszereknél is így van.

2021. jan. 30. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Hmm, értem. Ez így elég klassz :D

Köszi a választ ;)


Már csak azt nem értem, Linuxra miért nem oktatnak suliban? Munkahelyeken miért nem elterjedt?


Nálunk is például a böngészőből elérni a vállalat irányítási rendszert, nyomtatók is támogatják a Linuxot. De még is windows 10 megy minden gépen. Csomót lehetne spórolni...


Oké valaki használja a microsoft programjait, ott nincs alternatíva. A libreoffice meg azért elég gagyi.

2021. jan. 30. 10:35
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

"Lehetnek ebből kifolyólag kompatibilitási gondok?"

Lehetnek, de nem szoktak lenni. Bináris szinten az azonos architektúrájú rendszerek kompatibilisek egymással, ami pedig a telepítóket/csomagokat illeti, nem nagy kunszt a fejlesztőknek legenerálni az elterjedtebb kiadásokhoz a saját telepítőket (csomagokat). És persze ebből nincs olyan sok, hogy Dunát lehessen rekeszteni velük, ráadásul az egyes disztibúcióknak mindegyiknek van saját csomagtárolója. Azaz: egy központi tároló, ahová felpakolják a gyakoribb szoftvereket, így a felhasználónak egy másodpercig sem kell foglalkoznia azzal, hogy ez most .deb, .rpm, vagy mi a csuda, hanem elindítja az adott Linux-kiadás szoftverkezelőjét, kiválasztja, hogy mit akar feltelepíteni, és már települ is. Még csak neten sem kell vadászni a szoftverekre, mert ami egy átlagos felhasználónak kell, az mind megtalálható a központi csomagtárolóban.


"Igazából az nem tiszta, hogy ugye van a windows. Mindenki ismeri, csak egy van.

Van a Mac OS, ebből is egy van.

De linux mint egy és egység nem létezik nem?"

Pontosan. Ez az egyik fő előnye a Linuxnak, hogy nem egy önkényesen összeállított rendszerről van szó. Mint ahogy a felhasználók sem ugyanolyanok. Ha pedig az igények különbözőek, a rendszer pedig fix, az mindenképp kompromisszumokkal jár. Egy-egy Windows-verzióváltásnál komoly fennakadások, és óriási hisztik szoktak lenni, amiért a felhasználók felének nem tetszik, harmaduk pedig egyszerűen idegenként mozog az új rendszerben. Pont azért, mert egy egységes, (nagyrészt) változtathatatlan rendszert kapnak a felhasználók. Aztán megy a hiszti, hogy eltűnt a Start menü, és csempék vannak helyette, meg azt sem tudjuk, hogyan lehet kikapcsolni a rendszert (Win8). Aztán, hogy van Start menü, de "furcsa", meg semmit nem találunk, hogy hol van (Win10). Pedig ez csak a felhasználói felület. Linuxon miért nincs ilyen jellegű háborgás a verzióváltásoknál? Azért, mert nem egy önkényesen összeállított csomagot kapnak az emberek, hanem több, egymással kompatibilis, és egyébként is szélsőségesen testreszabható rendszert.

De még Apple-fan haverom is gyakorta kikel magából, hogy milyen balfék az Apple, amiért X dolgot elbarmolt, és Y dolgot meg bénán oldott meg.

Szóval: valóban nincs egy végletekig egységesített Linux, de ez nem, hogy nem baj, hanem éppenséggel előny.

2021. jan. 30. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

"Már csak azt nem értem, Linuxra miért nem oktatnak suliban? Munkahelyeken miért nem elterjedt?"

Előre leszögezném, nem vagyok konteóhívő, vagy ilyesmi. :) De a Microsoftnak tényleg komoly marketing- és lobbi-gépezete van, ami mögött hatalmas pénzek állnak.

Azért nem tanítanak az iskolában Linuxot, mert a Microsoft megvette az oktatást kilóra. Ne gondold, hogy pusztán jófejségből adja a Microsoft "ingyen" a Windowst, meg az Office-t az iskoláknak! (Igazából nem ingyen, mert adóforintok milliárdjai vándorolnak a MS zsebébe ezért, de most gazdaságpolitikába nem szeretnék belemenni.) Marketinges nyelven beetetésnek hívják ezt a folyamatot. "Add a termékedet a fiataloknak ingyen, vagy nagyon olcsón, hogy hozzászokjanak, és így később attól függővé váljanak." Az iskolák "ingyen" megkapják a MS termékeit, azért, hogy még csak eszük ágába sem jusson Linuxot telepíteni a gépekre. Ha valaki ezt meglépné, egyből kapná felülről a korholást, hogy "nem azért kapjuk ingyen a Windowst, hogy te Linxot tegyél a gépekre". A tanárképzésben is marginális szerepet tölt be a Linux. Persze, mert az egyetemek is komolyan függnek a Microsofttól. Végig lehet csinálni úgy a tanárképzőt, hogy Linuxot még csak nem is láttál. A tanárok (informatikatanárok!) döntő többsége nem ismeri a Linuxot. Csak annyit "ismer" belőle, amennyit a Microsoftos körök mendemondáiból hall. Az pedig elég távol áll a valóságtól. Hogy használna az iskolában Linuxot, amikor ő maga sem ismeri? És hogy tanítana Linuxot, amikor a tanterv erősen Microsoft-centrikus, és attól hivatalosan nem térhet el? Ez az igazán nagy baj, hogy még azok, akiktől a tudást várnánk, azok is csak a szakterületük egyik felét ismerik.

"Munkahelyeken miért nem elterjedt?"

Pont ezért. Mert sem a vezetés, sem az alkalmazottak nem láttak mást, csak Windowst. Fel sem merül, hogy mást használjanak, mert lövésük sincs róla, hogy az egyáltalán milyen.

"Oké valaki használja a microsoft programjait, ott nincs alternatíva. A libreoffice meg azért elég gagyi."

Ezt azért erőteljesen cáfolnám. Kb. 15 éve használom a LibreOffice-t (illetve "elődjét", az OpenOffice-t), és nem tapasztalom, hogy gagyi lenne. Sőt... Jóval stabilabb és hibamentesebb. Más a felülete, és meg kell szokni (mint ahogy anno a MS Office felületét is meg kellett szokni 2007-ben), de innentől kezdve én nem tudok rosszat mondani róla. Nyilván ez sem hibátlan szoftver, mint ahogy olyan gyakorlatilag nem is létezik, de nekem heti szinten órákat spórol meg az, hogy nem a Microsoft szoftvereit kell használnom.

2021. jan. 30. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Így igaz, ahogy #8-as írja. A magyarországi informatikatanárok gyakorlatilag a Microsoft marketingesei.

A mi a Libre Officet illeti, ha azt mondod róla, hogy gagyi, akkor még soha nem használtad. A munkahelyemen csak azt használjuk és minden olyan feladatra tökéletes, amire a vagyont érő MS Office.

2021. jan. 31. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Gagyit úgy értettem, hogy sajnos teljesen más, mint egy Office. Ettől függetlenül lehet nagyon jó, de újra kellene vele tanulni mindent. De ha nem oktatják sehol, ebbe egy cég sem, vagy alkalmazott nem fog bele kezdeni, így marad a megszokott Office.

Sajnos nálunk például a vállalat irányítási rendszer is excel vagy officba tud csak menteni. Más lehetőség nincs.

Illetve a DHL-es csomagokat is excelben kapjuk meg és a saját kiszállításainkat is oda mentjünk. Hisz így tudjuk s feldolgozottságot egyszerűen nyomon követni.


Szóval hiába akarnánk csak linuxot meg libreoffice-t, ha a harmadik felek ebben nem partnerek! Mi meg nem vagyunk olyan nagy cég, hogy egy akkora partner, mint a DHL, a kedvünkért más fájlba küldi az adatokat :/

Illetve a beszállítók, a beszerzés sem boldogul ezek nélkül, hisz így gyártók is inkább ilyen fájlokban küldi az adatot....

De sok helyre lehetséges lenne amúgy a linux és a libre. Nálunk vannak olyan területek, ahol nem igazán használjuk a microsoft termékeit.


Bár az office szerintem egyáltalán nem drága, előfizetéses modellben például egész olcsó. Itt a windows ami nevetségesen drága (kb 40 ezer) és még hát hogy is mondjam, s@ar is :D

Munkahelyen is a közös irodai gépen egy windows fut, igaz 3 éve nem lett újra rakva, de botrány milyen lassú lett... Pedig csak nyomtatási anyagok vannak elmentve egy mappában. Másra nem is használjuk, meg emailezésre...

2021. jan. 31. 11:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!