Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Régi laptop háziszervernek...

Régi laptop háziszervernek Windows-al, de mégis mennyi a fogyasztása?

Figyelt kérdés

Van egy régi HP 630 laptopom, Intel Core 2 Duo-val, 2GB Rammal kiszerelve, benne egy 240Gb-os SSD-vel és USB-n rákötve egy 500gb-os 2.5 inches Segate HDD.

Raktam az SSD-re Windows 10 64bit-et, majd a beállításokban beállítottam hogy a képernyő lehajtásakor ne történjen semmi, szóval ne hibernálódjon és ne is zárjon le a gép. Ezt használom pár hete mint házi szerver ami többek között torrent szerver (qBittorrent-tel), Plex Mediaserver és SMB+FTP filemegosztást takar illetve Microsoft Remote Desktoppal használom a különböző dolgok beállítására miközben ő 7/24 órában, akku nélkül, töltőre dugva be van kapcsolva.

Nekem tökéletesen gördülékenyen működik így, a kérdés az hogy mások miért preferálják jobban a FreeNAS, OpenMediaVault és hasonló NAS-ra tervezett oprendszereket? Esetleg kevesebbet fogyasztanak, és van valami automatikus hibernáció (vagy ilyesmi) ami miatt használaton kívül alacsonyabb a felemésztett áram?

És ha már itt tartunk, - illetve ha meg lehet ezt így mondani - forintban mennyit fogyaszt a folyamatosan bekapcsolt (értsd, lehajtott kijelzővel ezáltal maga a kijelző nem világít) laptop úgy hogy futnak a fent felsorolt szoftverek és szolgáltatások? Esetleg az energiatakarékosság érdekében állítsak be valamit, netán ha tényleges kisebb fogyasztás lenne a cél akkor váltsak valamelyik direkt erre a felhasználásra tervezett operációs rendszerre?

Előre is köszönöm a választ!



2021. aug. 30. 11:20
 1/8 A kérdező kommentje:
Illetve fontos lenne hogy ha mindenképp rendszert kellene váltanom mondjuk a magas fogyasztás miatt (amit remélem nem kell megtennem) akkor melyik az a NAS rendszer amely képes Wifi fogadására? Ugyanis jelenleg wifin történik a kommunikáció, nem nagyon gyors azt meg kell vallani, nekem a max 1080p tartalmaimhoz hálózaton belül bőven elég, sőt volt már rá alkalom hogy máshol mobilneten keresztül is majdnem tökéletesen hozzáfértem úgy hogy a gép mindeközben Wifin van csatlakoztatva a hálózatra.
2021. aug. 30. 11:27
 2/8 anonim ***** válasza:

Ehhez szerintem felesleges NAS-hiz tervezett OS. Én Ubuntu Server-t használok, tettem rá docker+portainert, amivel egyszerűen lehet appokat feltenni. De szerintem neked még csak ez sem kell, csak sima Ubuntu szerver és appok telepítése (qbittorrent-nox, plex stb). Biztos gyorsabb lesz mint a Windows 10. Állítgatni meg SSH-n keresztül lehet.


Higy mennyit fogyaszt passz, Google szerint az alapjárat 25W ami megintcsak a saját áramdíjammal számolva havi 630Ft

2021. aug. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

És a rendszer befolyásolja a fogyasztás mértékét?

Ha nálam is ebben az opcióban kb havi 600ft akkor az bőven jó :D

2021. aug. 30. 11:34
 4/8 anonim ***** válasza:
Valamennyivel kevesebbet járatja a Linux a procit, de szerintem elhanyagolható a különbség.
2021. aug. 30. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"a kérdés az hogy mások miért preferálják jobban a FreeNAS, OpenMediaVault és hasonló NAS-ra tervezett oprendszereket?"


Mert mások azt sem tudják, mi az az FTP szerver, meg hogy mi az RDP, és sosem hallottak még a FreeNAS-ról. Gondolom, te sem állsz neki kazánt telepíteni meg radiátort szerelni, hanem rábízod arra, aki ért hozzá, mivel nem értesz hozzá.


Ha fogyasztásra vagy kíváncsi, akkor használj fogyasztásmérő készüléket.

2021. aug. 30. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Core2 asztali gépem monitor nélkül 100W volt. Ha megmozgattam az egeret(!) felugrált 130W-ra (Win7). Valószínűleg a processzor és a hardware terhelése befolyásolja a fogyasztást. 3 db. merevlemez volt benne, médiaszervernek használtam.
2021. aug. 30. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Egy ilyen laptop fogyasztása 40-50 W körül van.
2021. aug. 30. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ebbe keves hdd fér bele.


Nekem régi a gép amit nasnak használok az 40 wattbol elvan de 8 db hdd van benne 16 GB RAM torrent , home assistant , vpn server Plex, nextcloud , collabora, etc.

A notinal a hddk mennyisége kevés

2021. aug. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!