Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan/érdemes itthoni szerver...

Hogyan/érdemes itthoni szerver létrehozása? (Nem igazán értek a dologhoz)

Figyelt kérdés

Azon gondolkodtam, hogy vennék egy ilyen NAS meghajtót és raknék bele egy 1 TB-os SSD-t. Ez kevés? Ez így jó lenne vagy érdemesebb HDD-t venni (régebben már volt meghibásodott HDD-ém lehet a mostaniak jobbak)?

Arra használnám, hogy pdf-eket, tankönyveket tároljak rajta és esetleg képeket.


[link]


2021. okt. 27. 12:40
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez minek a nas?

Sokszor akarod elerni tavolrol?

Ha nem, akkor egy usb vinyo is eleg.


Vinyokat amugy raidben kotunk szerverben ha fontos adatok vannak rajta.

2021. okt. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
PDF-ek, könyvek? Ahhoz minek NAS? Feltöltöd felhőbe és kész.
2021. okt. 27. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem is kell neked
2021. okt. 27. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igen, sokszor szeretném távolról elérni.
2021. okt. 27. 17:20
 5/7 anonim ***** válasza:
#4: Akkor is jobb a felhő.
2021. okt. 27. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én a nast szintén sok fájl tárolására használom, nextcloud-ot. Illetve plex nevű videó streamelőt itthon, hogy ne a gépen kelljen tárolni őket.

Illetve van mellette másik szerver is amin a service-k futhatnak és a nast éri el nfs-el.

De nem is gyári NAS-t vettem, hanem összeraktam egy kis gépet.

Van mögötte egy szünetmentes is, így ha elmegy az áram pár percre, akkor nem döglődik le.

Van benne 2x2TB hdd raid1-be kötve, illetve egy nvme 250GB-os ssd. A system (truenas) egy pendrive-ról fut.

HDD-re raid-be mehetnek a fontosabb adatok. Az ssd-re azok az adatok amiket gyorsan kell elérni, de nem nagy gáz ha elveszik.

A jó kihasználáshoz nem árt ha a házban/lakásban van gigabit hálózatod.

Távoli elérésben komoly probléma lehet, hogy ha kiteszed a netre, akkor feltörik, vagy legalábbis próbálkoznak vele.

Így én a routerem openvpn-én keresztül érem el távolról. Elvileg a router-es vpn nem a legszuperebb, de most ez is megteszi.

Erre kellett egy dns saját domain néven keresztül, ahova a szerverem percenként feltölti az aktuális ip-t api-n. (Digital Ocean).

Kevésbé hozzáértőknek persze megmaradnak a dinamikus dns szolgáltatók.


Érted amiket leírtam? Ha nem, akkor nem biztos, hogy van értelme belekezdened.


Ha csak pár könyvet akarsz letárolni, akkor valóban egyszerűbb egy google drive alá betolni. Ott legalább a google védi a hozzáférést.


Megjegyztem, 40e Ft-ért nem fogsz komoly vasat kapni. Az én konfigom 140e volt, igaz ez a hdd-t és ssd-t is tartalmazza.

2021. okt. 27. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Én 40-ért lifetime 500GB-os felhőtárhelyet vettem.
2021. okt. 27. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!