Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan kell olyan szervert...

Hogyan kell olyan szervert készíteni ahová más gépek, akár a város másik oldaláról fel tudnak jönni, és akár a szerveren található weboldalakat is meg tudják nézni? Windows szerverről van amúgy szó, illetve nálam virtualboxos szerver lenne.

Figyelt kérdés

Az infó tanár ajánlotta ezt a lehetőseget, aki meg tudja csinálni meg kapja a fél évi 5-öst, minden forrás használható, hiszen úgy is tanuljuk majd.

Válaszokat előre köszi!!



2021. nov. 11. 22:26
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Milyen szerver? File~? FTP?
2021. nov. 11. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Argloss ***** válasza:
100%
Webszervert kell rakni a Windows Serverre, beállítani, meg engedélyezni a szükséges portokat. Virtualboxban bridge hálózati kártyát használj amivel a gazda gép a netre kapcsolódik, szükség esetén állítsd be a portforwardot a routeren/hálózati tűzfalon. Mivel otthon jó eséllyel nem fix ip címed van, így nem árthat valami dinamikus dns szolgáltatás sem.
2021. nov. 11. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Nem akarok én lenni az ügyeletes megmondóember, de most vagy arról van szó, hogy te lógtad el a tanórák nagy részét, vagy a tanerő feledkezett el az alapok megtanításáról. Ugyanis a kérdésedből lerí, hogy alapvető dolgokkal sem vagy tisztában. Ha ez azért van, mert elhanyagoltad eddig a tanulást, akkor egyrészt szégyelld magad, másrészt meg inkább azokat pótold be, mert hiába kanalazod össze a kamu félévi ötöst, ha mögötte nem áll tényleges tudás. Ha a tanár olyan, hogy a tök kezdő csoportban ilyet ajánl, háát.. lenne pár keresetlen szavam a módszereire. Az, hogy valaki mechanikusan, háttértudás nélkül követve mások utasításait meg tud oldani egy feladatot, az nem csak nem tudás, hanem még alkalmasint veszélyes is lehet, hiszen nem tudhatod, hogy nem rejt-e kockázatokat az, amit más mond. (Zárójel: nem igazán tanácsos egy otthoni gépet "kívülről" elérhetővé tenni bárki számára. Aztán majd csodálkozunk, ha benéz lakomázni a zsarolóvírus. Nem igazán kéne élesben szerverezni, ameddig a biztonságtechnikai alapokkal sincs tisztában az ember. Ez kb. olyan, mintha az autóvezetést úgy tanítanák, hogy beültetik az újoncot a kocsiba, aztán menj el Budapesttől Debrecenig, meg vissza. Hiszen úgyis tanulni fogjuk, hogy kell vezetni. ... ja, és mellékesen nem is teljesen szabályos otthonról szervert üzemeltetni - általában ezt az internetszolgáltatás szerződésében kikötik -, még szerencse, hogy minden szolgáltató magasról tojik rá.)


Az, hogy "akár a város másik oldaláról is fel tudnak jönni", egyrészt nagyon pongyola megfogalmazás, másrészt meg normális körülmények között a szervernek pont az a lényege, hogy bárhonnan elérjék. (Kivéve, ha egy belső használatra szánt szerverről van szó.) Onnantól, hogy valami az interneten elérhető, igazából már tök mindegy, hogy azt Debrecenből, Tokióból, vagy Interlagosból akarják-e elérni, ugyanis technikailag ezek ugyanolyan elérések. (Csak legfeljebb Brazíliából 200 ezredmásodperccel tovább tart elérni.)


A lényeg, ami kell: egy (akár valódi, akár virtuális) gép, ami közvetlenül az internetről elérhető. Ilyened akkor lenne, ha tényleg egy számítógép lógna a netkapcsolatodon, de általában ehelyett egy SOHO router van ott, és kívülről közvetlenül csak ezt lehet majd elérni. Erre találták ki a port továbbítást. Ha nagyon érdekel, nézz utána, Youtube-on is egy halom videó van róla (főleg angol nyelven). A lényege az, hogy egy megadott portra érkező külső kéréseket a router továbbít a megadott eszköz felé, így az arra a portra érkező elérések számára olyan, mintha ténylegesen az az eszköz lenne közvetlenül az internetre kapcsolva.

A másik probléma lehet, hogy 99,9%, hogy nem fix IP-d van, azaz könnyen megleht, hogy mire otthonról az iskolába elérsz, már nem fog működni a reggel feljegyzett IP-d. (Hiszen azóta lehet, hogy az meg is változott. Bár ma már nem gyakori, hogy ilyen gyakran változzon, de azért nem elképzelhetetlen.)


Az, hogy "fel tudjanak jönni", szakmailag nem értelmezhető, hogy mit jelent. El tudják érni? Vagy be tudjanak rá jelentkezni? Ha igen, milyen szolgáltatáson keresztül? "akár a szerveren található weboldalakat is meg tudják nézni"? Mi az, hogy "akár"? Mi mást kéne még elérniük? (Lehet természetesen... hiszen tucatnyi egyéb szolgáltatás létezhet még.) Csak mert ha egy webszervert telpítesz, akkor egyértelmű, hogy a rajta tárolt weboldalakat is el lehet érni. ;)


"Windows szerverről van amúgy szó"

Oké, nem akarok nagyon belemenni, de élesben ez lenne az utolsó oprendszer, amit webszerverre telepítenék. :D Nem csak biztonságtechnikai okok miatt, de gyorsaság és stabilitás szempontjából sem a legjobb választás. De tudom, tudom, ez volt a feladat...


"nálam virtualboxos szerver lenne"

Ott ne felejtsd el megfelelően beállítani a hálózatot, mert alapértlemezésben "kívülről" te nem fogod azt elérni, ami a Virtualboxban fut. (Minden virtuális gép kap egy saját virtuális helyi hálózatot, amiben egyedül ő van.) A legegyszerűbb, ha bridge-elt kártyát állítasz be, az úgy viselkedik, mintha egy valódi hálókártya lenne, és közvetlenül elérhető lesz a hálózatodban.

(Egyébként 1000 forint körüli áron vannak már VPS szerverek, amiket aztán tényleg bárhonnan elérsz mókolás nélkül. Persze, egy házi feladatért nem biztos, hogy érdemes előfizetni, de ha komolyan gondolod a szakmát, akár még puszta gyakorolgatásnak is jó. És tök menő, ha az embernek van saját szervere. ;))


Ha webszervert akarsz telepíteni, akkor fel kell telepítened valamilyen szerverszoftvert. Én Apache-ot szoktam feltenni, de van még pár alternatíva. Viszont ha nem akarsz a beállításokkal bajlódni, a XAMPP nevűt is felteheted. Éles rendszerbe mondjuk nem tenném, akkor inkább végigbajlódom az Apache telepítését és konfigurálását; de kipróbálni bőven elég a XAMPP. Egyszerű, és könnyen kezelhető, és tartalazza az Apache-ot, PHP-t, MySQL-t.

2021. nov. 11. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Amit a 2 mond kicsit bonyolultnak hangzik.


Egyszerűbb megoldás, ha feltelepítesz egy ubuntu linuxot a gépedre (virtualbox), majd felkonfigurálsz egy apache VAGY egy nginx webszervert. Te döntöd el. Innentől kezdve kívülről is el fogod érni az ipdről a szervert.


A legegyszerűbb ha ezt telepíted fel:


[link]


Fontos tudni, hogy ha ez megvan, még semmit nem tudsz vele kezdeni. Szükséged lesz egy webalkalamzásra amin keresztül adatot tudsz küldeni a szerverre. Mivel már van mindened, ezért csinálnod kell egy index.html-t amin van egy form: tetszőleges input mezők, majd a submitra küld el a php filenak, ami valamit csinál a fileal. Mentse el adatbázisba.


Ez alapvetően egy bonyolult feladat annak aki még soha nem csinált ilyet, de 4-5 nap alatt ezt meg tudod építeni. Utána mikor majd átlátod az egészet jó lesz.

2021. nov. 11. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm először is a válaszokat. Innen talán már úgy eltudok indulni, hogy siker lesz a vége. A 3. válaszolónak szeretnék most üzenni. Elöszőr is köszönöm a részletes válaszod. Nem, nem lógom el az óráimat, 10-es vagyok, ilyen meg se fordulna a fejemben, főleg nem infoból. Azokat a dolgokat, melyek kellenek ehhez, még egyáltalán nem tanultuk, ezért ha valaki képes ezeken átrágnia magát kap egy fél évi 5-öst. Gondolom a tanár úr nem gondolta komolyan, hogy bárki is megtudja csinálni, ezért mert ilyen módon kockáztatni. Egyébkent mondta is, hogy csoportokban is csinálhatjuk, szerintem ezzel is elismerve hogy a jelenlegi tudásunkal mennyire messzire állumk ettől. Maga a kritérium, ami kell ahhoz hogy megkapjuk sz 5-öst már nem teljesen rémlik, ha jól emlekszem az, hogy egy iskolában lévő gépről, az itthon üzemelő szerveren egy html fájlt meg tudjon nézni. Tisztában vagyok a primitív fogalmazásmóddal, sose voltam valami zseni ebben a témában viszont érdekel és szeretem. Az, hogy ennek a feladatnak a kiadása, és a nyereménye mennyire arányos azt nem nekem kell eldönteni, élek a lehetőséggel, egyébként nem mondanám egy hanyag tanárnak, ennél a feladatnál is el fog jönni hozzánk és leellenőriz mindent. Remélem tudtam magam "tisztázni" és számíthatok a jövőben rád, vagy rátok az esetleges problémák esetén.
2021. nov. 12. 00:07
 6/18 anonim ***** válasza:
Ez most programozási feladat? Írni kell a 0-ról egy szerver programot, vagy csak gugli keresési feladat, keresni telepíteni egy programot?
2021. nov. 12. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
6-os. Inkább második. Programozni nem kell. Csupán egy Windows szervert (nem tudom mennyire szakszeruen irom) kell úgy bekonfigurálni, hogy az elérhető legyen egy sulis gép számára. Mindezt ugye az itthoni gépemről. És meg tudjon nyitni, nézni egy általam megirt html fájlt. Az már nem lényeg, azt meg tudom írni, csupán a konfigurációban szorulok segítségre. Remélem érthetően írtam le mindent, bár pénteken megkérdezem újra a tanarurat.
2021. nov. 12. 00:23
 8/18 Argloss ***** válasza:
Ha csak ennyi a követelmény, akkor én jó eséllyel csak feldobnék egy nginx-et a jelenlegi rendszeremre, kiengedném a netre, meg felraknám a noip dinamikus dns szolgáltatás kliensét, hogy az kövesse az ip címemet, a szerver meg elérhető legyen mondjuk a keremazotosomtantoba.ddns.net címen. (nyilván ehhez regisztrálni is kell)
2021. nov. 12. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
8 ugyan ezt írta a 4-es
2021. nov. 13. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Én feldobnám a HFS-t ( [link] ) a gépemre, routeren beállítanék portforwardot 2000 feletti külső portra és kész.

VDSL-en csak hetente változik az IP cím, optikán, koaxon még ritkábban (kivéve ha magad újraindítod) ezt az ipcímet ( [link] ) megjegyzed és már tudsz csatlakozni a beállított porton. Persze a gépet se kapcsold ki hogy a belső ip címed se változzon meg (a portfw miatt).

2021. nov. 13. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!