Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Lehetséges így lementeni egy...

Lehetséges így lementeni egy telepített Linux rendszert?

Figyelt kérdés
Van egy telepített rendszerem, egyetlen partíción van az egész. GRUB, home, minden. Szeretném leformázni a lemezt, és egy másik rendszert telepíteni rá, de azt se akarom, hogy ez a mostani elvesszen. Valahogy a partíció teljes tartalmát bele kéne csomagolni egy tar.gz-be, vagy valami hasonlóba, aztán vissza kicsomagolni egy másik partícióra, amikor vissza akarom állítani. Ez így bootolható lenne egyáltalán? Mondjuk eleve az a baj, hogy be se tudom csomagolni, mert nincs jogosultságom néhány rendszerfájl/mappa felett. Persze nem a futó rendszert akartam becsomagolni, hanem egy másik Linux alól, sudo-val, de nem engedte akkor se. Akkor ott van a GNOME Disks, abban lehet lemezképet csinálni egy partícióról, de azzal meg az a baj, hogy akkora lesz a fájl mérete, amekkora a partíció. Mert a partíció 240 GB méretű, de csak 10-15 GB foglalt, a többi szabad, egyébként se tudok tárolni egy 240 gigás fájlt, nem fér el. Ha csak akkora lenne a lemezkép, amennyi a foglalt terület, akkor az még jó lenne. Még arra is gondoltam, hogy Gparted-del lecsökkentem a partíció méretét a lehető legkisebbre, és úgy csinálok lemezképet a partícióról. Amikor visszaállítom, akkor pedig vissza nagyítom a partíció méretét utána. Ez így működhet? Van erre jobb mód esetleg? Fontos, hogy a telepített rendszert nem átklónozni akarom egy másik lemezre, hanem egy fájlba akarom menteni, hogy bármikor vissza tudjam tenni, és onnan folytathassam a használatát, ahol abbahagytam. Remélem, hogy így elég érthető, hogy mit szeretnék.

2021. dec. 27. 19:52
 1/4 anonim ***** válasza:

Hogyne lenne lehetséges!

Én a laptopomat sokszor kölcsönadom a fiamnak, akkor mindig lementem róla a Linuxot. A dd paranccsal a legegyszerűbb, pl. így:

dd if=/dev/sda of=/media/Linux.img bs=256MB status=progress && sync


Így a teljes lemez bekerül a /media/Linux.img fájlba, amivel azt csinálsz, amit akarsz. Aztán ha vissza szeretnéd másolni, akkor így:

dd if=/media/Linux.img of=/dev/sda bs=256MB status=progress && sync


Az elérési útakra és a meghajtó elnevezésekre kell csak figyelni, illetve arra, hogy ne a futó Linux rendszer alól add ki a parancsot, hanem bootolj be live médiával, és arról.

Ugyanígy, akár egy másik meghajtóra is átklónozhatod a rendszert, illetve működik más oprendszerek esetén is. Az én gépemen egy fájlba most is fent van a fiam által használt Windows 10, ha megint elkéri a gépem, akkor csak leklónozom a jelenlegi rendszerem, és azt a Windows 10-et pedig "felklónozom" a laptopra.

2021. dec. 27. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
2021. dec. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

balázs jót írt de ha már végigszívtam magam a manjaro installal leírom hogyan csinálnám.


a legegyszerűbb a tömörítve tárolás, mert balazs megoldása tökéletesen működik de tömőrítve mnincs..


Két lépés kell, 1. lépés üressé tenni a valóban üres helyet a tömörítés érdekében


sudo dd if=/dev/zero of=./deletable bs=5M status=progress

aztán rm deletable

ezzel minden hely ahol nicns adat nullát tartalmaz, és lehet is tömöríteni.


Ajánlott lépés a partíciót lekicsinyíteni, mert ez esetben kisebb ssd-re is feltudod tenni sima másolással. akár intel procis tabletre is :)


na de a lényleg hogy utána mehet balázs ajánlása de sok helyet foglal be kell tömöríteni.

A balázs sora így módosul szerintem:

sudo dd if=/dev/sda | gzip > ./mnt/linuxsystem.img.gz


és voila, már le is van tömörítve, és így van a rendszer eltéve.


Mindenki boldog.


Javasolt nem futó rendszerről megoldani, de ext4 esetén ha nem fut semmi, csak ext adod ki túléli a rendszer, csak tényleg ne csinálj semmit amíg le nem fut. A többiben egyezik a véleményem.

2021. dec. 28. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#3


Igen, a tömörítés jó ötlet.


Ha futó rendszert klónozol, az is működhet, de van, hogy a dd behal az ilyen /proc, /sys, /dev és hasonló könyvtárak miatt. Nálam többször előfordult már, hogy ezek miatt hibát dobott a dd és ott vége a mesének.

Illetve az is előfordulhat, hogy inkonzisztens lesz a rendszerkép, bár ezt azért túl szokták élni a Linuxok, max ráengednek a lemezre egy fsck-t, attól megjavul (vagy nem).

Én ezért szoktam mindig live rendszer alól csinálni, akkor elkerülöm az ilyen hibákat.

2021. dec. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!