Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért nem bootol a gép külső...

Miért nem bootol a gép külső hdd-ről?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=svcygaMBFos


Egy HP-245-G8 típusú laptopom van, melyre a minap telepítettem egy ubuntu 20.04.03-LTS verziót. A rendszert beconfoltam saját igényeimnek megfelelően. Ezután pedig telepítettem a timeshift alkalmazást, hogy majd legyen biztonsági mentésem a rendszerről.


Ezután megint kiírtm egy linuxot egy külső 6GB merevlemezre, mert a timeshift pillanatképet nem akartam a saját belső rendszeremen hagyni. Gondoltam ott nem sokat ér, ha esetleg elromlik valami. Ennek a programnak ahhoz, hogy külső meghajtóra helyezze a mentést linux partició kell, ezért telepítettem a vinyora egy linuxot.


Ezután kipróbáltam, hogy felboot-e külső merevlemzről. Egyébként felbootolt, Igaz lassan de sikeres volt. Megcsináltam a pillanképet a külső meghajtóra, és ma meg már gondoltam felbootolok a külső merevlemezről, hogy lássam a pillanatképet és nem képes bootolni!

Pedig elsőre felbootolt, meg nem tudom miért lett üres benne az efi könyvtár, bár én nem értek hozzá. Nem értem nem látja a bios, próbáltam legacy móddal is. Egyszerűen nem látja a külső merevlemezt.



#boot, merevlemez, ubuntu
2022. jan. 15. 18:56
 1/10 anonim ***** válasza:

"6GB merevlemezre"

Ilyen őskövület örülj ha egyáltalán működik...

2022. jan. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Elírtam, gyengén ütöttem le a nullát. Természetesen 60GB-os merevlemez.
2022. jan. 15. 20:54
 3/10 Végvári József Csaba válasza:
Kedves Kérdező! A Gép bios-ában be van állitva, hogy külsö merevlemezről, vagy pendrive-ról is tudjon indulni(usb)? Nem lett-e elállitva? De ezen kivűl lehet még hiba az adatkábel vagy a tápkábel is (ha két kábel is megy a merevlemezhez)? Az is lehet a hiba, hogy a pillanatkép felírássál sérülhetett a fájl rendszer és emiatt nem tud róla indulni! Nézd meg azt is, hogy a gép látja-e a merevlemezt és van-e valami rajta? Ha gép látja a merevlemezt, akkor megprobálkozhatsz egy új pillanatképet létrehozni(rendszerrel együtt, hogy tudjon boot-olni), de arra figyelj hogy indulásnál ezt betöltse mert akkor vagy nem fog elindulni vagy csak az alaprendszer fogja látni ami alapból rajta van! Ha van rá mód, azt is nézt meg, hogy más gép látja-e a merevlemezt, és tartalmát valamint azzal mit produkál! Mert a hiba jelenség egyrésze ezzel is kizárható, vagy egyértemüvé tehető! A legrosszabb eset az, ha maga a merevlemez sérült, mert akkor ha tudod is használni már csak adat lemeznek jó de az is csak rövid ideig vége az, hogy ki kell dobni a kukába és venned kell egy másikat! Nekem nemrég ment tönkre a laptopban a hdd merevlemez (2021 decemberében egy héttel a karácsony), ami miatt cseréltetnem kellett a hdd merevlemezet ssd-re. A csere után azonnal megszüntek azok a hiba jelenségek amik a hdd lemez okozott.
2022. jan. 16. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A lemezképet kell(ett volna) menteni. Clonezillával vagy Macrium reflect free-vel. [link] Nem kell telepíteni. Csak rámásolod az iso tartalmát egy fat32 pendrivera és rábootolsz uefi módban. Ennyi.
2022. jan. 16. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. A gép biosában engedélyezve van, hogy usb-ről bootoljon a rendszer. A tápkábel szerintem jó, mert a tiszta rendszeren is látom, amikor fel van csatolva a meghajtó.


A gép látja a merevlemezt csatolni is lehet, ezzel szerintem nincs gond. A gondom azzal volt, van hogy amikor ezt megcsináltam és kiírtam a külső hdd-re a linuxot, utána levágta nekem a grubot. Maga a rendszer a file-ok megmaradtak, csak Minimal bash .. valami fogad. Erre találtam egy ideiglenes orvoslást.


https://www.youtube.com/watch?v=q9yxg6TG6ts


Ez megoldotta a dolgot, de csak ideiglenesen. Minden újrainduláskor be kell pötyögnöm a parancsokat. Nem tudom mi lehet a baja, pedig szerintem jól írtam ki a merevlemezt. Ext4 filerendszert csatoltam a gyökér alá, hoztam létre swap fájlt is. Egyébként a rendszer fel is ment a hdd-re, mert rajta van egy tiszta telepítés. Viszont nem sokra megyek vele, mert nem tud róla bootolni, és mellesleg még a grubot is levágta nekem. Szóval lehet az lesz, hogy mégiscsak a saját rendszeren fogom létrehozni a pillanatképet. Ha meg annyira tönkremegy esetleg akkor chroot-al bemegyek és ott parancssorból visszateszem a rendszert.

2022. jan. 16. 19:57
 6/10 anonim ***** válasza:
Jogod van szivatni magad.. :P
2022. jan. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A probléma továbbra is adott, szeretném a timeshift-et úgy használni, hogy egy külső hdd-vel rendelkező linux particióra csinálja meg nekem a pillanatképet. Ez szerintem nem lenne egy nagy elvárás, csak miután kiírtam a hdd-re a linuxot és két probléma is akadt. Egyrészt levágta a grub-ot, másrészt ugyanúgy nem tudok róla bootolni, mert nem látja a BIOS.


Amikor visszamegyek a tiszta rendszerbe és feldugom a kábelt ott van egy teljes linux partició a 60GB-s pendriv-on. Tehát sikeresen ki lett írva, csak valamiért levágja a grubot, ráadásul a BIOS sem látja. Ha ezt a két problémát tudnám orvosolni, akkor lenne egy frissen bekonfigurált rendszerem egy külső merevlemezen és nem kellene telepíteni, utána minden elölről kezdeni, ha elromlik valami a rendszerben. A 4-és a 6 válaszolónak, tényleg nem esik le hogy itt most egyébként linuxról van szó. :) Lényegtelen, köszönöm a válaszokat.

2022. jan. 16. 20:56
 8/10 anonim ***** válasza:
Sajnos neked "nem esik le" hogy bármelyikkel bármelyik oprendszer tökéletesen menthető. Én linuxot és windowst is szoktam fileba menteni ugyanazzal a macrium pendriveal (sőt secureboot kompatibilis is). A timeshift nevű progit meg elfelejthetnéd.
2022. jan. 16. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Elvileg itt nem ezt írják:


Offline lemez:

A Macrium Reflect egy Windows-alkalmazás, és mint ilyen, csak Windows platformon fut. A korábban tárgyalt fájlrendszerek főként a kettős rendszerindító rendszerek esetében támogatottak, és azok, akik biztonsági másolatot szeretnének készíteni a teljes lemezükről, beleértve a másodlagos rendszerindító meghajtókat is. Mivel a Macrium Reflect egy Windows-alkalmazás, nem telepíthető Linux-partícióra, ezért ezeket a partíciókat klónozni kell offline állapotban. Ezeket a partíciókat klónozhatja a Windows operációs rendszerről vagy a Rescue Media alkalmazásból.


Partíciós sémák

Windows lemez klónozásakor az egyetlen particionálási sémát kell figyelembe venni: GUID Partition Table (GPT) és Master Boot Record (MBR). Linux lemez klónozásakor egy harmadik particionálási sémát is figyelembe kell venni; Logikai kötetkezelő (LVM). A Macrium Reflect nem támogatja az LVM-et, ami azt jelenti, hogy a Linux lemeznek GPT-nek vagy MBR-nek kell lennie a klónozáshoz.


Esetleg a dd-program nem csinálná meg a klónozást? Vagy az nem lenne jó. Mindegy majd megoldom vhogy, köszönöm a válaszokat.

2022. jan. 16. 23:03
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem értem minek kéne LVM egy laptopon? GPT vagy MBR alatt is jól elvan a linux és legalább lehet windows dual boot is ekkor. De az LVM2-t a Clonezilla támogatja. Akkor használd azt.

És különben sem beszéltél eddig LVM-ről. Felesleges volt erre hivatkozva előhúzni a kalapból.

2022. jan. 16. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!