Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Rpm alapú disztrót szerveren...

Rpm alapú disztrót szerveren használ valaki?

Figyelt kérdés
Rocky, Alma, Oracle, Red Hat... milyenek a deb alapúakhoz képest?

2022. júl. 18. 15:55
 1/10 A kérdező kommentje:
Azt hittem azért vannak itt páran...
2022. júl. 18. 20:47
 2/10 anonim ***** válasza:
Igen.
2022. júl. 18. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
És mik a tapasztalatok vele?
2022. júl. 18. 22:00
 4/10 anonim ***** válasza:

Igazából nem sok különbséget érzek a Debian-alapúakhoz képest.

Egy CentOS Strem, illetve egy Fedora szerver működik a kezeim alatt az RPM-családból. Azt leszámítva, hogy más a csomagkezelő, meg pár dolgot máshol/máshogy kell az %etc-ben konficurálni, nem látok érezhető különbséget.

2022. júl. 19. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Miért pont ezt a két disztrót választottad? Rocky, Alma vagy Oracle nem lett volna biztosabb választás?
2022. júl. 19. 06:05
 6/10 anonim ***** válasza:

Mert igazából hangyafaroknyi különbségeken megy most a "vita". :D

Itt nem tök különböző rendszerekről van szó, még a disztrók alapja is ugyanaz, nem lehet nagyon melléfogni.

Egyébként a Rocky és az Alma nem jöhetett szóba, mert mindkettő később jelent meg, mint hogy a szervereket üzembe helyeztük. (Pontosabban: eredetileg az elsőn CentOS 8 volt, de miután megszüntették a támogatását, frissítettük Streamre. Ezt gond nélkül el lehetett végezni, mint egy sima verziófrissítést.)

A stabilitásra egyiknél sem lehet panasz, innentől meg édesmindegy, hogy milyen apróságok azok, amikben különbözik ez a disztró a többitől.

2022. júl. 20. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A Red Hat klón disztribúciók előnye (legalábbis debianhoz képest) a gyárilag beépített kiemelt biztonság. SELinux. Továbbá úgy vannak megválasztva a szerver alkalmazások, hogy a biztonságot tartják szem előtt. Ezen felül a támogatási idő sem mindegy. Debiannál ez maximum öt év. Red Hat klónoknál talán csak centos kivételével tíz. Oracle linuxnál ott van még a saját unbreakable kernel.


#6-os. A disztrók alapja valóban ugyanaz, de nem mindegy a patch illetve a körítés. Tehát az alapértelmezett szerveralkalmazások is eltérhetnek, nemcsak a verziójuk.


Amúgy hiányolom, hogy nem említettétek meg az openSuSe Leap-et. Az is rpm-es disztró.

2022. júl. 25. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7 "Amúgy hiányolom, hogy nem említettétek meg az openSuSe Leap-et. Az is rpm-es disztró."

Nem véletlenül nem említettem meg.

Sokáig a SuSE volt nekem "a" Linux. Kezdőként sokat köszönhetek ennek a disztrónak, de sajnos az utóbbi 5-10 évben már nem találja önmagát.

2022. júl. 25. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Pont az utóbbi pár évben lett rohadt jó rendszer. Amióta megtörtént az újraverziózás, könnyen átjárható lett az ingyenesről kereskedelmi verzióra váltás és vissza. Nem beszélve arról, hogy a stabilitásban is komoly előrelépéseket tettek (a leap ágra értem).
2022. júl. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

OpenSuse-val nekem sincsenek jó tapasztalataim. Az volt az egyetlen disztró, ami legalább hetente 2x csontra fagyta magát (15.0 Leap), semelyik másik nem csinált ilyet. A 15.1 már nem csinált ilyet, de játéknál érezhetően lassabb volt, mint a Debian, grafikában is és a hálózat is lagosabb volt.


Én asztali gépen Fedorát használok, szerveren Oracle Linuxot, szerintem nagyon profin összerakott cuccok ezek. A Debian is jó, de vannak apróságok, amik miatt sokkal szívesebben kezelek Red Hat alapú disztrót. Pl. az, hogy a hálózatkonfigurálás Red Hatnál _alapértelmezetten_ nmcli/nmtui-val megy, míg a Debian Handbook még mindig a net-toolst használja (pedig az ip-tools óta elavultnak számít). Tűzfalnál a Debian alapértelmezetten csak nftables-t használ, Red Hatnál alapértelmezetten felkerül a firewalld.

Én a dnf-et is jobban szeretem, mint az apt-t, mert lassabb ugyan, de sokkal több opciója van.

2022. júl. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!