Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Lehet bővíteni a Synology NAS...

Lehet bővíteni a Synology NAS tárhelyét?

Figyelt kérdés

Szóva.

A helyzet az, hogy van egy Synology NAS-om (Xpenology csak hogy előre tisztázzuk)

Jelenleg 2 db 1 TB-os meghajtó van benne (RAID 1 be kötve). Most tervezem bővíteni. 4 x 2 TB al. A kérdés az, ha belerakok most 3 db 2TB os vinyot (arra átmentem az adatokat) és a 4. et majd később 1-2 hónap múlva akkor tudja e magát bővíteni a NAS? (a már 3 db ot is RAID5 be raknám be és majd ha aktuális lesz a 4. vinyot is ebbe a körbe szeretném belerakni.)

Van e erre lehetőség, vagy csak egybe lehet belerakni?


2022. aug. 30. 12:22
 1/5 gentoojedi ***** válasza:
Tehát ha jól értelmezem egy nem synology hardwerere, hanem valamilyen épített számítógépre/szerverre telepítettél Xpenologyt, amiben több HDD férőhely van, de jelenleg két HDDvel megy és nemcsak méretben növelnéd, de mennyiségben is emelnéd a HDD-k számát?
2022. aug. 30. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Kedves Jedi jól érted! :)
2022. aug. 30. 15:54
 3/5 gentoojedi ***** válasza:

Hmmm. Ez esetben ilyen igények mellett inkább valamilyen linux disztribúciót kellett volna feltelepíteni. Értem én, hogy a Synology cucc felhasználóbarát meg egyszerű, de pont ez foszt meg olyan lehetőségektől, amit egy Linux disztribúció tudna nyújtani.

Eztr linuxszal meg lehet csinálni, ettől függetlenül nem tartom kizártnak, hogy Xpenologyin lehetetlen, de ehhez kell egy olyan lépés, ami Nálad kimaradt.

Ez az úgy nevezett logikai kötetkezelés (LVM).

Ami úgy néz ki, hogy megcsináljuk a raidet. Arra második lépésben jöhet az LVM és arra a fájlrendszer. Én még csak raid1-nél csináltam ilyet, raid5nél nem tudom lehetséges-e. Raid 1-nél lehet azt eljátszani, hogy:

1.Kiveszem raidből az egyik lemezt

2.Beteszem helyére a nagyobbat

3.Beteszem raidbe

4.Megismétlem az első három lépést a másik lemezzel.

5.Utána növelni kell az LVM-et

6.Ez után lehet növelni a fájlrendszer méretét. De ez a folyamat olyan, mint Soros György. Veszélyes. Akármi apró gebasz és kanalazhatod össze az adataidat.

A fájlrendszer típusánál sem mindegy melyik, mert nem mindegyik tudja azt, hogy rajta van minden és közben csesztetjük. BTRFS például tudja.


Szóval többtényezős a dolog. Kell lvm meg megfelelő fájlrendszer is hozzá.

Xpenologyinál a synology féle raid5 alapból tud-e ilyet ezt nem tudom.

De majd mindjárt jön Wheel(master) "Linux master of the whole universe" és majd jól megmondja.

2022. aug. 30. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 gentoojedi ***** válasza:
WheelS-t akartam írni mielőtt megsértem. WheelS Horgelson. :)
2022. aug. 30. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ!

Sikerült! Legalábbis az első fázik. Az 1 terrát ami raid 1 ben volt sikeresen növeltem 1 ről 2 TB-ra. Pontosan azzal a módszerrel amit mondtál. Annyival egészítenem ki (ami neked szerintem egyértelmű, csak azoknak írom ki akik ezt tervezik mint én), hogy mivel ez egy PC-ből átalakított NAS így minden meghajtó csere elött KI KELL KAPCSOLNI A GÉPET! (én így tettem :) )


A RAID váltás is lehetséges, az ma fog megtörténni. Infózok arról is majd. A bővítés pedig majd a jövő zenéje :)

Nagyon szépen köszönöm!

2022. aug. 31. 09:20

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!