Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért használnak manapság...

Miért használnak manapság egyesek desktopra Linuxot?

Figyelt kérdés

No offense, de manapság már semmi kézzelfogható előnye nincs a Windowshoz képest. Szerverekre meg IoT eszközökre még oké, nekem is van itthon RPi-m meg OpenWRT-s routerem. De desktopra a Windows-szal szemben mi előnye van?

Régebben ugye érv volt a Windows ellen, hogy lassú, hogy drága, a vírusírtó sok erőforrást megeszik, stb. De manapság már egy belépő szintű gépen is hasít a Windows 10 (Windows 7 óta minimálisan nőtt csak a gépigénye), kb. 1500Ft-ért lehet Windows licencet kapni, a beépített Defender pedig alig kér erőforrásokat.

Ezzel szemben majd' minden program elfut rajta, az anti-cheates játékok is, karbantartani nem igazán kell, gyors, stb. Szóval?



2022. szept. 3. 08:17
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
67%
Mert a vindózzal ellentétben a Linux működik. Kevésbé bugos, kevesebb erőforrást zabál és sokkal biztonságosabb. Aki nem szokott játszani, annak egyértelműen jobb választás.
2022. szept. 3. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
23%

1-1,5% között mozog a Linux felhasználók aránya, szóval mondhatjuk úgy hogy elenyésző a dolog.

Én mindig inkább ilyen vallási szintet láttam indoknak, mikor valaki pl felhozta, hogy Linux bonyolultabb, sok minden macerásabb rajta, a Win testhezállóbb, könnyedebben használható, erre jött, hogy hát tanulja meg használni a Linuxot. Csak itt már én nem értettem, hogy miért is kéne megtanulnia, ha ugyanarra a célra van egy már könnyedebben használható megoldása.


Szokott még lenni ugye a megfigyelés dolog... Itt megint lehetne vitát nyitni arról, hogy igazából 99%-ban kikapcsolható a dolog Win rendszereken is, illetve, hogy ugye ha valakinek nincs mit titkolnia, akkor mit számít, hogy bekerül egy hatalmas adatbázisba, hogy bizony Ő a csokit jobban szereti mint a vaníliát, és így a Föld lakosságára tudnak arról statisztikát készíteni hogy melyiket szeretik többen és micsoda bűn(!) esetleg eladják marketing célokra, és kettővel több csokireklámot látunk mint vaníliát.

2022. szept. 3. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 A kérdező kommentje:

Szerintem a Windows stabilabb. Linuxnál nekem előfordult, hogy ha nem volt telepítve az Nvidia driver, akkor videólejátszásnál lefagyott az egész rendszer. Ha telepítve volt, akkor meg egy-két program nem indult el.

Olyan is volt, hogy csak úgy a semmitől fagyott csontra, ugyanezen a gépen a Windows egyszer sem.


Illetve van egy csomó program (nem játék), ami nem fut el Linuxon. Pl. a kameráim szoftvere is ilyen.

2022. szept. 3. 08:39
 4/49 anonim ***** válasza:
82%

Kevesebb erőforrást igényel (az én rendszerem cakkultpakk 400mb memóriát zabál), maga a kernelből adódóan sok alkalmazás baromi hatékonyan osztja be a fogyasztását. Én linuxon 8gb memóriával tudok futtatni 25 chrome tabet, discordot, minecraftot, vscodeot egyszerre, bármi további szaggatas vagy teljesítmény drop nélkül.

A biztonság sztem bullshit, soha nem érdekelt különösebben (obv ha valakit viszont érdekel, akk nem kérdés a Linux), viszont az már egy valid érv, hogy a package managerek miatt (ami amúgy sztem ezerszer gyorsabb mint a windowsos megoldás, ráadásul egy commanddal az összes létező appodat letudod frissiteni) vírusokat kb lehetetlen beszopni.

Akkor még ott van a testreszabhatóság, bár ez leginkább a master racereknek fontos, pl egy manjaro vagy fedora felrakása semmivel nem nehezebb vagy hosszabb mint egy win10 telepítés és a gnome vagy kde plasma nagyon fasza kis desktop environment lett mostanra.

Ja és az egyre növekvő userbasenek köszönhetően egyre több alkalmazás vagy játék jelenik meg linuxra is (pl steam proton compatibility layernek köszönhetően rengeteg játék játszható mostmár), és nagyon sok ilyen tipikus linux app (gimp, libreoffice stb) mára olyan szinten van, hogy átlagemberek simán használhatják ezeket is.

Ugyanakkor azt fontos megemlíteni, hogy a linux jelenleg leginkább a szoftverfejlesztéssel foglalkozók körében a legnépszerűbb (>25%), aminek szintén megvannak a maga okai.


Most így röviden ennyi jutott eszembe, de ez egy olyan dolog, hogy amíg te nem próbálod meg és használod pár hetet, hónapot, soha a büdös életben nem fogod érteni miért használnak egyesek desktopon is linuxot. Szóval hajrá :)

2022. szept. 3. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:
83%

- A legtöbb vírus Windowsra van programozva, Linuxon szinte alig van. Valamint a rendszer felépítése is nehezebbé teszi egy vírusnak, hogy bármi kárt okozzon. Emiatt a legtöbben vírusirtót se használnak.


- A Windowsal ellentétben nem kémked utánad. Köztudott, hogy a Windows mennyi adatot küld a Microsoftnak arról, hogyan használod a számítógéped. Lehet a beállításokban turkálni, de teljesen nem tudod kikapcsolni.


- Teljesen testre lehet szabni, sokan pont emiatt használják. Rengeteg képet lehet találni az ilyen desktopokról, érdemes megnézni.


- A Windows NTFS fájlrendszere sokkal kevésbé megbízható, mint a Linux fájlrendszerek.


- Sokkal kevésbé erőforrás igényes. Van egy régi laptopod? Próbáld meg valamelyik újabb Windowst futattni rajta. Nem lesz valami kellemes élmény. Linuxon vannak olyan desktop környezetek, amelyek nagyon kevés erőforrást használnak. Gyorsabbak, hamarabb bootolnak stb.


- A játékok támogatása sokat javult az évek alatt köszönhetően a Valve-nak. A Steam-en a Proton segítségével mostanra elég sok játék futtatható. Sajnos az anti-cheatek még mindig problémát jelentenek itt-ott.


- Ingyenes szoftverek. Teljesen más felfogásra épül a rendszer. Windowson az átlag felhasználó bármit letöltöget és futtat. Anélkül, hogy tudná, mit csinál a háttérben. Pl. Crypto Miner-t.

Linxon ilyen nincs. A nyílt-forráskód miatt pontosan lehet tudni mit is csinál az adott program.


- Ingyenes. Ingyen letöltheted, használhatod. Nem kell Microsft fiók a telepítéshez. Nem kell 5 év múlva újabb rendszerre váltanod. Nem fog a frissítésekkel zavarni, ha akarod soha nem kell frissítened. Ez persze nyilván nem tanácsos, de a lényeg ezen van: azt csinálsz, amit akarsz! A Linux szabad kezet ad ebben.

2022. szept. 3. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 anonim ***** válasza:
70%
A pontozásból látszik, hogy itt is megjelentek a Micro$oft fanboy-ok.
2022. szept. 3. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
81%

En pl. azert, mert sokkal testreszabhatobb, mint a Windows.

Az anti-cheates jatekokat leszarom, nem jatszok.

2022. szept. 3. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
20%

Fankodás pont inkább a másik táborra jellemző, de ne menjünk bele ebbe a részébe szerintem.


Bár a gyakorlatban az, hogy elmegy gyengébb gépen is... Azért lássuk be, hogy aki valóban akarja valamira használni a gépét az nem 10+ éves konfigot használ aki meg ennyire öreg gépet használ valamire, az általában úgy sem az a napi szintű user, hanem neki a heti egy YT video megtekintése vagy mailek megnézése a lényeg aztán nem zavarja ha 10 helyett 20 másodperc alatt tölt be az oldal.


Aztán végig elhetne menni azon, hogy testreszabható, a legtöbb embernek annyi elég, hogy simán a funkciókat tudja hol vannak amikre gyakran szüksége van, aztán hogy most akkor itt vagy ott van a tálca, vagy épp így vagy úgy van rendezve az ablak, már nem nagyon oszt.



Ahogy olvasom kémkedésre már tértek ki korábban, ebben én is osztom a dolgot: Ha valakinek nincs mit titkolnia, hát akkor aztán most mi van ha tudják, hogy én tegnap épp fúrógépet akartam vásárolni? Lesz belőle egy hatalmas adatbázis aztán jól van, szerintem páran picit túlzásokba esnek ezzel a nagy jajj megfigyelnek dologgal. térjünk rá akkor vissza ha bankkártyákat lopnak és hasonlók.


Játékok, hát ezt meg röviden el elhet intézni, ha egyik rendszeren megy minden alapból.


Hülyeség ellen semmi sem véd, egy átlag felhasználó meg nem fog tudni úgy sem kutakodni abban, hogy az adott program mit csinál pontosan, de aki meg nem abba tartozik, hogy mindent ész nélkül telepítget az amúgy sem fog ilyen helyzetbe kerülni. Tehát nehezen lehetne neki azt mondani jó, akkor használj Linuxot, tekintve, hogy az alapból nehézkesebb, hát végképp el lenne veszve, hogy akkor mi is történik most.


Ez az ingyenes, nem ingyenes dolog meg már inkább egy másik lapra tartozik, azért ha a valóságot nézzük, mindenki tudja jól, hogy a elgtöbb ember nem fizet Winért sem, vagy épp max pár ezer forintos kulcsot vesz hozzá, és ennyi. Nyilván lehetne ebben még mélyebbre ásni, de az már angyon elmenne az alap kérdéstől.


De amúgy egy nagyon egyszerű mérőszám a végére ott van: Ha annyira kényelmes, és jó lenne mindenki számára a Linux akkor sokkal de sokkal nagyobb arányban lenne elterjedve, ez ilyen egyszerű dolog, vagy fordítva ahogy néhányan Linux oldalról álíltjk be a Win-t hogy jajj de rossz, akkor kb a kutya nem használná már, mert mindenki kiábrándult volna belőle.

2022. szept. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
77%

"Azért lássuk be, hogy aki valóban akarja valamira használni a gépét az nem 10+ éves konfigot használ aki meg ennyire öreg gépet használ valamire, az általában úgy sem az a napi szintű user"


Szóval azt akarod mondani, ha van egy átlag felhasználónak 10+ éves gépe, az mehet a kukába? A Windows 7 / XP már nem támogatott, azt meg hadd ne részletezzem miért nem érdemes ezeket futtatni manapság. A Linux erre LEHET alternatíva.


"Aztán végig elhetne menni azon, hogy testreszabható, a legtöbb embernek annyi elég, hogy simán a funkciókat tudja hol vannak amikre gyakran szüksége van"


Megfogtad a lényeget. Az emberek nem szeretnek változást. Nem szeretnek újat tanulni, újat kipróbálni. Igen, ha valaki Linuxal akar foglalkozni, teljesen más mint a Windows. Ez az oka annak, hogy alacsony a desktop felhasználók aránya. Az emberek nem akarnak újat tanulni. Jó nekik ami van Windows, még azt is alig tudják kezelni, ezért van ennyi vírus és scam. Ezért fut még annyi Windows 7 és XP.


De itt az új Windows 11 az új hardver követelményeivel (CPU és TPM).

És mi lesz? A legtöbben maradnak Windows 10-en, még akkor is, ha már rég nem lesz támogatott. Vagy dobják a gépet a kukába, hogy menjen az új Windows 11. A fogyasztó társadalom remek példája.



"Ahogy olvasom kémkedésre már tértek ki korábban, ebben én is osztom a dolgot: Ha valakinek nincs mit titkolnia, hát akkor aztán most mi van ha tudják, hogy én tegnap épp fúrógépet akartam vásárolni?"


Ha valakinek nincs mit titkolnia, végülis be is kamerázhatná az egész lakást és streamelhetné YouTube-on élőben. Miért ne?

Rossz oldalról lett közelítve a dolog. Miért szükséges tudnia a Microsoftnak mit akarsz vásárolni? Hogy eladja az adatot hirdetőknek, és ebből legyen pénze. A Windowsért nem vagy alig fizetsz, ehelyett az adataiddal fizetsz.


"Lesz belőle egy hatalmas adatbázis aztán jól van"


Ha valamilyen hiba folytán ez csak úgy kikerülne az internetre, nem biztos, hogy mindenki örülne.


"egy átlag felhasználó meg nem fog tudni úgy sem kutakodni abban, hogy az adott program mit csinál pontosan"


A legtöbb Linux programot mások már ellenőrizték neked, amit a package managerrel telepítessz általában ilyen.

2022. szept. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 anonim ***** válasza:
7%

Én azt mondom, hogy aki napi szinten használ egy PC-t annak jó eséllyel azért relative modern hardver van benne, mert pl azzal a Linux se tud semmit tenni, mikor egy átlag YT video megfekteti a gépet simán mert már nem támogatott a hardveres gyorsítás azzal a hardverrel és ilyen apróságok. Aki meg ritkán használja csak a gépet valamire az általában nem nagyon szokott azon fennakadni, hogy most pár perccel tovább tart neki elolvasni azt a pár mailt vagy ilyesmi.


Nem akarnak újat... ha valami bevált azon miért kéne változtatni, őszintén? Csak azért, hogy új legyen? Ennyi erővel gyártsunk 5 kerekű autókat, hisz a 4 már olyan unalmas nem? Ha egyszer az emberek a megszokott dolgokat szeretik, akkor azokat szeretik, ennek is megvannak az okai azért tegyük hozzá, az élet minden területén. Azért váltson Linux-ra hogy kísérletezzen egy kört?


Tekintsünk el attól, hogy TPM is könnyedén kerülhető, viszont a 10 is még nem holnapig lesz támogatott rendszer, mire meg eljutunk oda, hogy nem lesz az, addigra az első bekezdésben vett hardveres dolog is simán előjöhet, egy addigra 10 év körüli gép vajon mire lesz elég? Informatikában jósolni nem nagyon lehet.


Azért ne sarkítsunk a kamerázd be a házat dologgal. Az, hogy ilyen adatokat elad, azzal mégis mi baj amúgy? A felhasználó zsebéből ezzel kiszed egy forintot is? Nem. Ez inkább ilyen dögöljön meg a szomszéd tehene is elv, nehogy már pénzt keressen ha nekem nincs belőle hasznom. Ennyi erővel kb boltba se menj vásárolni, mert bizony a marketing ott is működik mármint arról az oldalról, hogy még abból is statisztika készül, hogy a boltban több fogyott ebből a márkából mint abból, X árakon stb, és bizony még azt is eladják marketinges cégeknek. Szóval aki ettől fél hogy úgymond marketing üzlethez ad alapot, az kb egy barlangban élhetne, akkor talán nem adna hozzá alapot.


Egy másik felhasználó ellenőrizheti, de akkor ott a másik éle is kardnak, ugyanennyire egyszerűen lehet rossz szándékkal is belenyúlni. Bár ugye itt vissza elhet térni arra a dologra, hogy azért nincsenek gondok, mert simán túl kevesen hasznláják ahhoz, hogy megérje vele foglalkozni.

2022. szept. 3. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!