Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hardver hiba okozhat olyat,...

Hardver hiba okozhat olyat, hogy a gépen futó Linux rendszer így rendetlenkedik?

Figyelt kérdés
Korábban Arch-ot használtam, de elegem lett abból, hogy nem lehetett nyugodtan frissíteni a csomagokat, mert gyakran valami anomália volt a "PGP key"-ekkel, és használhatatlan volt miatta a csomagkezelő, állandóan vacakolni kellett vele. Most ezért Fedorára váltottam, jó is volt egy darabig, aztán ma frissíteni akartam, de meghiúsult, mégpedig egy GPG key (tehát nem PGP, mint az Archnál) anomália miatt! Méghozzá a LibreWolf böngésző kulcsa ez, úgyhogy ha frissíteni akarom, akkor most csak úgy tudom, hogy "felmentem" a bőngészőt a frissítés alól (dnf upgrade --exclude librewolf), mert a neten se találtam infót, hogy hogyan lehet telepíteni egy hiányzó GPG kulcsot. Érdekes, hogy mindenki azt mondja, hogy az Arch az atomstabil, a Fedora is az, szóval én ezt nem értem... Komolyan, mivel más nem tapasztal ilyeneket, tehát csak nálam van ilyen, hogy behal a csomagkezelő azok a hülye kulcsok miatt, ezért elkezdtem gyanakodni a hardverre, hogy azzal van valami baj, és ez az oka annak, hogy ami másoknál jól működik, az nálam meg ezt csinálja. Létezik ilyen? Vagy csak én vagyok a béna, és nem jól használom a csomagkezelőket? Egyébként a hardver az eléggé régi (LGA775) ezért is jutott még eszembe, hogy az kavar be a szoftvernek valahogy. Amúgy egész jól működne minden, csak a csomagkezelőkkel szívok állandóan, már az APT-vel (Ubuntu) is volt gondom párszor.

2023. jan. 17. 21:49
 1/7 anonim ***** válasza:

Az Arch azoknak való, akik szeretik a rendszert a lehető legnagyobb mértékben uralni, és a lehető legapróbb dolgokat is szeretnék maguk bütykölgetni. Ha jól csinálod, akkor atomstabil lesz. De az ilyen "csináld magad" disztrók hátránya az, hogy elszúrni is könnyű, ha nem elég kompetens hozzá az ember. (Félreértés ne essék: én sem vagyok egy Arch-bűvölő típus, bár (egyelőre) nem is igénylem, hogy olyan mélységig belemásszak a rendszerbe.

Fedorával csak szerverekkel van tapasztalatom, ott semmi problémával nem találkoztam, azt leszámítva, hogy vannak apróbb eltérések a Debianos vonalhoz képest.

Egyébként többet tudnánk mondani, ha több konkrétumot mondanál, mert a "valami anomália", meg a "volt gondom párszor" nem olyan információ, amivel tudnánk érdemben mit kezdeni. Ubuntu/Mint esetén csak akkor tapasztaltam problémát, ha bizonyos külső tárolókat is felvettem. De ez esetben nem a disztróval, hanem az adott tárolóval van pobléma. Valószínűsítem, hogy talán itt a LibreWolf kavar be. Ahogy nézem, AppImage, és Flatpak változata is létezik, talán érdemes ezzel egy próbát tenni.

Nem hiszem, hogy hardverprobléma lenne, báááár... én már találkoztam olyannal, hogy vinyóhiba miatt a csomagadatbázis sérült. Izgalams volt helyrepofozni ezután a rendszert. :D

2023. jan. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Manjaronál nálam is előjöttek ezek a hibák, Fedoránál még nem. Ubuntu alapú disztróknál pedig néha csomagfüggőségi hibákba futok...

Fedora esetén a hiba oka, hogy a Librewolf maintainere valamiért megváltoztatta a csomag aláírókulcsát, hogy miért, azt ő tudja.


Mikor legközelebb frissítesz, próbáld meg ezt a két parancsot:


dnf clean all

dnf upgrade --refresh


Esetleg ezeket:

dnf clean all

dnf update --nogpgcheck

2023. jan. 18. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Tom Benko ***** válasza:
Arch esetén először a keychaint kell frissíteni, nem nagy ördöngősség. A PGP meg a GPG key pedig ugyanaz.
2023. jan. 19. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az Arch soha nem volt és nem is lesz atomstabil, mivel egy bleeding-edge distro és mindig még a legjelentéktelenebb csomagok is azonnal megkapják a frissítést, függetlenül attól, hogy szükséges -e vagy sem.


A Fedora ugyan nem rolling, de közel jár hozzá.

Hardver hiba szerintem biztos nem okoz ilyet.

Csináld amit a második válaszoló javasolt, ha úgy sem jó, akkor telepítsd flatpakból, fent van ott is a LibreWolf.

2023. jan. 21. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 gentoojedi ***** válasza:

Én csak annyit tennék hozzá. Atomstabil disztribúciók az alábbiak:

Debian (stabil ág), Slackware, Alma/Rocky Linux (red-hat).

2023. jan. 22. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:
@4: Kinek mi az atomstabil... Nekem majdnem tíz éve stabilan fut, kapja hetente a frissítéseket, összeomlás még nem volt.
2023. jan. 23. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
dobjál fel egy linux mint-et, ha az is vacakol, akkor van esély a hardveres hibára.
2023. márc. 18. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!