Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Valami kimaradt nálam, vagy lehet hogy nem értettem meg valamit?


Tudjuk, hogy a régi és mai számítógépek úgy "működnek", hogy egy vagy több ROM-ba, vagy EPROM-ba, vagy mikrovezérlőbe leprogramoztak egy "alap" interpretert és az alapján tudja értelmezni és felismerni az operációs rendszereket vagy CP/M parancsokat, utasításokat és úgy tud Input/Output kommunikációt és műveleteket létrehozni a különböző hardware egységekkel, egyéb külső és belső interfészekkel. Ez tiszta sor. De amikor a számítástechnika még a kezdetek kezdetén volt, akkor hogy és mivel programozták fel ezeket a programkódokat és hogy írták rá és ültették be a ROM-okba, EPROM-okba és a mikrovezérlőkbe, amik a számítógépekben, elektronikus vezérlőegységekben és terminálokban található meg? Rendben van, hogy voltak ilyenek, mint EPROM égető és egyéb programozó interfészek, de azokat is el kellett "valakiknek" készíteni és össze kellett kötni valamilyen számítógépes, vagy akármilyen vezérlő input/output egységgel, billentyűzettel, stb, hogy rá lehessen írni a programot az IC-kre, de mindezt milyen berendezésekkel csinálták meg? Amikor néztem egy két régi számtech filmet Bill Gates-el és Steve Jobs-al és az ő mérnökeikkel, az baromi egyszerű volt hogy megalkottak ilyen első generációs szuper gépeket és operációs rendszereket és feltalálták az Apple 1-et, csak éppen az maradt ki a történetből, vagy talán az emlékezetemből? hogy a Karakter Romokat és a Basic Interpretert, honnan a frászkarikából és mivel "dobták" rá a gépre? Egyszóval valamit vagy nem sikerült megértenem és felfognom, vagy fogalmam sincs. Ebben szeretnék segítséget kérni, mert valami nagyon nem világos számomra itt a kezdetektől.


Köszi előre is a válaszokat!!



#számítógép #számítástechnika #Basic #interpereter #parancsértelmező
2023. febr. 27. 23:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Na kis haver,elég ködös és ingoványos területre tévedtél.

Ezek a mai fiatal informatikusok már nagyon beleszülettek a jóba és a tálcán kínált világba és tisztelet néhány kivételnek, halvány fogalmuk sincs ezekről a dolgokról,ahogy nekem se sok.

De egy biztos hogy valamilyen régi PDP, VAX, DEC, R10 vagy IBM gépek közvetett segítségével programozták fel ezeket az IC-ket és az is elég valószínű hogy még nem CRTs monitorok mellett,hanem valamilyen 7 szegmenses kijelzős masina mellett assembly, cobol és fortran nyelven valami gépi kódú őrülettel, de többet én sem tudok erről sajnos,csak efféle sejtéseim vannak ezzel kapcsolatban.Ha tud valaki valami bővebbet erről az engem és éppúgy érdekelne,mert erről valahogy nem sok szó esik valóban a számítástechnikában, csak a nagy ugrások és történeti fejlődések.De ilyen részletességgel amiről te szeretnél tudni még csak hallani sem hallottam semmit:(

2023. febr. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szerintem a tyúk volt hamarabb nem a tojás.
2023. márc. 3. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Na ez aztán valóban igazán értelmes válasz volt. Úgy látszik sikerült nemcsak egy érdekes kérdést feltennem, hanem olyat, amelyre vagy szándékosan nem kapok választ, vagy senkinek fogalma sincs róla. Úgy érzem hogy a TV feltalálására és kezdeti működésére előbb kapnék kielégítő választ mint erre. :DD Valóban ködös területre tévedtem azt hiszem és egyet értek azzal, hogy ezeket valamilyen PDP vagy VAX és DEC gépek segítségével és hozzá kötött berendezésekkel programozták fel kezdetekben, hiszen mivel mással??, amikor még CRT képernyő kijelzős számítógépek sem voltak akkoriban. Ennek pontos megnevezésére és menetére lettem volna kíváncsi, de valószínűleg titokként őrzik, mint Tutenkámen fáraó kincsét:D
2023. márc. 3. 10:43
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem vagyok egy nagy tudora a technika történelmi oldalának, de valahogy úgy lehetett, hogy minden fejlesztés eggyel tette könnyebbé a következőt. Mi pl. néztünk egyetemen olyan PROM-ot, aminek a programját lapon lehet berajzolni, aztán ha ellenőrizted, akkor kilyuggatod ahol kell, és egy készülék valami huzalozott logika alapján felrakja neked a ROM-ra. Na az a készülék pl. elkészülhet Nber méretű logikai kapcsolással is, igazából egy kapcsolótábla, amit a papíroddal kapcsolgatsz, és kiadja a megfelelő feszkót a megfelelő lábakra.

A pontos sorrendet, hogy mikor milyen készüléket használtak nem sejtem, de ebből indulva szépen lehetett lépegetni a "programozott programozók" felé, ahol már az eggyel előtte való generációt se tudták volna kézzel megcsinálni, aztán már az az előttit sem, stb.

2023. máj. 6. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!