Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Literáció mit jelent az...

Literáció mit jelent az informatikában?

Figyelt kérdés
Sajnos nem találok semmit a neten, és többek között ebből lesz dolgozatunk.
2010. okt. 9. 16:51
 1/8 anonim ***** válasza:
Literáció nincs. Literal és iteráció van, ami 2 teljesen különböző dolog.
2010. okt. 9. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

Ugyan nem vagyok informatikus, de multimédiával kapcsolatos az egyik végzettségem.

Úgyhogy én is kíváncsi voltam, mi ez.Egy kicsit keresgettem a neten, és én ilyesmit találtam magyarul:

Hain Ferenc

Információs társadalom és kommunikációkutatás

Az MTA–ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoportja, 2003

a címe:

[link]


Több helyen is ír a digitális literációról. Olvasd át, talán ez az, amit keresel. Angol forrásokat is olvasgattam, és lényegében erről van szó.


Egy részlet a cikkből, a definícióhoz lehet segítség:

"3. Kommunikációs kompetencia és digitális literáció.

A kommunikációs kompetencia a technika fejlődésével, a kommunikáció új eszközeinek differenciálódásával és terjedésével már régen nem csak az írni-olvasni-számolni tudást, azaz a hagyományos literációt jelenti, hanem egyre inkább hozzátartozik a számítógép, az internet, a digitális multimédia-eszközök használatának képessége. Ezt az újfajta kommunikációs kompetenciát digitális literációnak nevezhetjük, és kutatását a média és az internet használatának korábbi elemzéseire, valamint az anyanyelvi és idegen nyelvi kompetenciát vizsgáló adatgyűjtésekre alapozhatjuk. Az interkulturális kommunikáció terjedésével a kommunikációs kompetencia kulturális összetevőinek vizsgálata is gyakorlati feladattá válik."


Angol nyelven sokkal több forrást lehet találni. A kulcsszó:information literacy vagy informatics literacy. De van digital literacy is. Ezek tulajdonképp ugyanazt a témakört fedik. Az angol wikipédián is jó cikkek vannak az information literacyról, elég pontos definícióval.


Érdemes még megnézni ezt a két angol cikket is:

[link]

[link]

A literációnak vannak biz. komponensei ill. ismérvei. Ezekben a cikkekben ezekről vannak táblázatok!! (Google fordítóval is elég jól értelmezhetőek.)


Például ilyesmire gondolok, hogy a digitális literáció "képesség-köre" magába foglalja azt, hogy az egyén 1. felismeri, hogy szüksége van infóra 2. képes megkeresni 3. értékeli, hogy jó-e a talált infó 4. képes felhasználni. Mindezt persze a multimédiás, digitális környezetben és eszközökkel teszi.


Azt hiszem, amit most csinálunk - a neten keresünk infót, majd megosztjuk egymással és értékeljük -, az jól bemutatja digitális literáció lényegét. : ))

Remélem, segítettem. : )

2010. okt. 9. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget. Lehet, hogy nem jól értettem, mert a tanár gyorsan lediktálta, de jövő órán dolgozat. Sokan ökörködtek az órán és ezért nem magyarázta el.
2010. okt. 9. 19:29
 4/8 anonim válasza:

Én vagyok a 2. hozzászóló.

Szerintem nem értetted félre. Határozottan létezik ilyen fogalom az informatikában, ezért úgy is nevezik IT Literacy = IT literáció. Egyébként ld. a korábbi hozzászólásom.

Sok sikert a dogához.:)

2010. okt. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én pedig az első vagyok, és szerintem pedig félreértetted. Igaz, hogy létezik az angol literacy szó, ami műveltséget jelent, és előfordulhat, hogy neten ezt valaki literációnak "fordította", de kizártnak tartom, hogy ebből írnátok dolgozatot.


Ha biztosra akarsz menni, sztem ezeket nézd meg mit jelent:

Iteráció: A ciklus, vagy iteráció a számítógép-programozás és az algoritmusok egyik alapvető eszköze, amely az ismétlődő (azonos vagy hasonló) tevékenységek megvalósítására szolgál.


Literal: A literál a forrásprogramban olyan lexikális egység, amely közvetlenül értéket képvisel. Íme néhány példa:

12 a 12-es szám

1.2 lebegőpontos szám

"helló világ" karakterlánc


Ezek sokkal inkább informatikai szavak, mint a literáció. Nagy valószínűségekkel ezek valamelyike a tényleges "kérdés".

2010. okt. 10. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, még én is keresgélek egy kicsit. Hátha a tanár elmondja érthetőbben, és akkor egyértelmű lesz.
2010. okt. 10. 14:50
 7/8 anonim válasza:

Ismét és utoljára a 2. hozzászóló vagyok. ; ))

Belátom, valóban könnyen lehet, hogy egyszerűen félrehallottad az iteráció szót. És tulajdonképp arról van szó, nem literációról, noha ez is létezik az informatikában - és az alap kérdés erre vonatkozott. A literáció talán elsősorban a felsőoktatásban kap nagyobb figyelmet. Középiskolai szinten valószínűleg iterációról van szó.


Kommentelő társamnak:

Nagyrészt egyetértek veled. Azonban az "iteráció" és a "literal" alapvető informatikai szerepéből ne következtessünk már arra, hogy az IT vagy Digital literacy nem létező vagy periférikus fogalma az informatikának, és valaki - pl. az MTA-tól - csak félrefordította. A fordításnak itt nincs is jelentősége, mert a digitális literáció fogalma nem angolból lett lefordítva, hanem a magyarban is régóta létező (latin eredetű) literáció szó egy kibővült újraértelmezése.

Rengeteg informatikus dolgozik pl. azon, hogy az emberek milyen gondolkodási szisztéma alapján keresnek a keresőprogramokon, és hogyan használják föl a kapott infókat - ez már szinte külön üzletág. A dig. literáció ilyen módon elég erősen kapcsolódik pl. a programozói munkához vagy informatikai kutatásokhoz.

2010. okt. 10. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek a sok segítséget, végül is iteráció volt!
2010. okt. 16. 20:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!