Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A Windowsból mikor lesz egy...

A Windowsból mikor lesz egy normális operációs rendszer?

Figyelt kérdés

Naponta dolgozom a Windows 10-zel, és gyakran bosszankodok a hibái illetve a hiányosságai miatt. Hadd mondjak párat.

- már eleve a telepítés utáni szöszmötölések borzasztóak, pl. mindig van legalább néhány eszköz (általában 2-3-4-5), amihez nem telepít drivert, de ki tudja miért??

- a programok letöltése nehézkes, a store-ban alig van használható alkalmazás, mindent egyesével a webről kell leszedni

- a frissítés miért nem tud lefutni egyhuzamban? Kétszer-háromszor újra kell indítani a gépet, mire minden frissítést feltelepít, ez nonszensz...

- egyébként is borzasztó lassan frissít a rendszer, még egy új gépen is

- amúgy is a funkciófrissítések túl gyakran jönnek, sokszor kidolgozatlanok, és időről-időre lefejlesztik ugyanazt, amit már egyszer lefejlesztettek. Most pl. MI alapú keresést építenek be a Windowsra, mikor még a hagyományos Windows Search is egy rakat fals találatot ad

- a start menü nagyjából semmire se jó, a sok alapértelmezetten települő bloatware app meg még rátesz erre egy lapáttal

- minden szir-szarhoz be kell jelentkezni, ha pl. store-ból töltök levalamit...

- a feladatnézet funkció még jó is lenne, ha nem lenne ilyen borzasztó lassú

- az Edge és a Bing erőltetése nagyon szánalmas


Ezek voltak a kényelmetlenségek, most jöjjenek a hibák:

- a távoli asztali szerver sokszor csődöt mond, ha eltérő gépekről jelentkezel be, de néha akkor is, ha egy adott gépről lépsz be egymás után többször, és akkor dobál ilyen hibaüzeneteket: [link]

Olyankor még kikapcsolni sem lehet a gépet...

- az FTP megvalósítás valami borzalom, több fájl másolása esetén egy idő után megszakad és nem is lehet újraépíteni a kapcsolatot

- a telefonomat hiába dugom rá, sokszor nem tölti be a rajta lévő dolgokat, vagy végtelen ideig másol

- simán engedi, hogy olyan betűjelre csatoljak fel hálózati meghajtót, ami már használatban van (más program által), de reboot után eltűnik és panaszkodik, hogy nem sikerült csatolni

- egyébként is néha el-eltűnnek felcsatolt meghajtók

- a rendszerszintű alkalmazások közül nagyon sok nem tartja tiszteletben a sötét/világos módot

...


Vannak még problémák, de most nem akarok többet írni.


2023. máj. 27. 15:32
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
85%

Egyik oprendszer sem hibátlan. Én dolgozom mindhárommal fejlesztőként, és szerintem munkára még mindig a win a legalkalmasabb számomra.

Próbáltál már mac os-en bármi egyebet csinálni, mint bekapcsolni és megnyitni a facebookot? Évekkel a windows feature-készlete mögött van, talán az egyetlen előnye, hogy nagyon jól működik szimbiózisban a többi apple eszközzel. A linux meg.. feltelepíted, hozzá sem nyúlsz és fél év múlva bootolva már valami nem működik rajta. kb ennyire stabil.

2023. máj. 27. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
86%

Nekem a fenti problémák egyike sem jelentkezett, a frissítések kb. három havonta egyszer jönnek, akkor kb. 10 perc alatt kész van.


Drivereket mindig is jobb a gyártó honlapjáról leszedni, de ezt is csak egyszer kell megcsinálni, ahogy a programok telepítését is.


Store-t nem is használom, felesleges.

Az Edge-t töröltem a tálcáról és az asztalról, azóta sem zavar. (Chrome-ot használok)


Start menü - 5 dollárért megvettem a StartIsBack programot, és azóta is a klasszikus (Win9x, WinXP) Start menüm van, kis ikonos, teljes gombos tálcával, Windows 11 alatt is.

2023. máj. 27. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Mindhárom rendszert használtam, használom. A MacOS-t ritkán és keveset, de vannak olyan tulajdonságai, amiket a Windowsnak már rég át kellett volna vennie, pl. a csomagkezelés. Illetve van egy csomó feature, ami a Windowsban csak most fog majd megjelenni, pl. a live captions. Vagy pl. a Finder, ezerszer fejlettebb, mint az Explorer, de pl. a Spotlight is SOKKAL jobban működik, mint a Windows keresője.

A Windows feature setja hiába jobb, ha az alapokkal is baj van sokszor. Egyébként meg pont ez az egyik probléma a Windows-szal, hogy már lassan minden van benne, teljesen fölöslegesen. Nekem pl. az XBOX-os cuccok abszolút nem kellenek, nem játszok.

Windowsban sok minden csak így tessék-lássék módon van implementálva.


Linuxot napi szinten használok, most is arról írok.

Ha fél év múlva nem működik valami a Linuxon, akkor az egy rolling disztró. A rolling disztrót folyamatosan kell frissíteni, egy Manjarót pl. nem hagyhatsz ott fél évig frissítés nélkül. Egy Fedorát viszont már igen, meg egy Ubuntu, vagy bármilyen lassabb kiadású rendszert is. Talán még egy OpenSuse-t is, de ezt még nem próbáltam.

De legyünk őszinték, a Linux ingyenes rendszer, nyilván nem vár tőle annyit az ember, mint a Windowstól. A Windows fizetős, és még csak nem is olcsó, de még így is van egy rakat problémája.

Most jut eszembe, a KVM switchemet sem tudja rendesen kezelni, mert néhány oda-vissza váltás után az összes USB port használhatatlanná válik. Linux-szal ilyen gond sincs.

Illetve a Linuxnál nagyon ritkán kell plusz drivert telepígetni, általában csak a GPU-hoz, ha AMD/Nvidia van a gépben. Nameg a programokat egy-két paranccsal le lehet húzni, frissíteni, illetve gond nélkül el lehet távolítani bármit.



#2


Havonta jönnek frissítések, ha nálad nem, akkor valószínűleg meg van mókolva nálad valami a Windows update service környékén. Minden hó második keddjén jönnek a biztonsági frissítések, más jellegű update-ek naponta.


A store jó lenne, ha normális programok lennének benne, de még a Microsoftnak is csak néhány szoftvere van fent, külső gyártóknak meg alig.

2023. máj. 27. 16:53
 4/19 anonim ***** válasza:
92%

Mitől jobb a finder pl, mint az explorer? Fél óráig kell keresgélned azt a beállítást, hogy egyáltalán lásd a teljes path-t, amiben vagy. És akkor még nem is beszéltünk az olyan dolgokról, hogy hova írod te a path-t, ahova akarod, hogy ugorjon a finder. Vagy hogy billentyűvel vezéreld (pl backspace visszalépés a folderben). A finderben az is kicsinál, hogy nem mindegy hogy lépsz be egy folderbe, mert a lenyitás és a belekattintás két külön dolgot jelent, és még sorolhatnám. Lehet csak azért szenvedek vele ennyit, mert túl sokáig használtam wint és hozzászoktam, de akkor is úgy gondolom, hogy minden ami a macos-ben van addig jó, amíg úgy akarod használni ahogy alapból be van állítva. Ha bármit egy kicsit is máshogy szeretnél, akkor szenvedhetsz vele napokig.

És arról még nem is beszéltem, hogy olyan alapvető hiányosságai vannak a macosnek, mint a subpixel rendering(aliasing?) hiánya, vagy a ui skálázása függetlenül a felbontástól. Ezek eredménye az, hogy ha nincs 210 dpi-s monitorod, akkor a macos úgy néz ki rajta mintha odaszartak volna. Ja, és a hidpi trükközést ismered? Estig tudnám sorolni a macos betegségeit, és akkor még bele sem mentem abba, ami fejlesztőként okoz gondot.

2023. máj. 27. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
81%
Ez nyavalygás, nem kérdés. Keress megfelelő fórumot inkább.
2023. máj. 27. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
58%

"már eleve a telepítés utáni szöszmötölések borzasztóak, pl. mindig van legalább néhány eszköz (általában 2-3-4-5), amihez nem telepít drivert, de ki tudja miért??"

Egyedül a kormányomnál volt ilyen, minden más működött.


"a programok letöltése nehézkes, a store-ban alig van használható alkalmazás, mindent egyesével a webről kell leszedni"

Senki nem akarja azt használni, azért. Egyáltalán nem nehéz benne semmi.


"a frissítés miért nem tud lefutni egyhuzamban? Kétszer-háromszor újra kell indítani a gépet, mire minden frissítést feltelepít, ez nonszensz..."

Nem fordult elő még ilyen nekem.


"egyébként is borzasztó lassan frissít a rendszer, még egy új gépen is"

Mondjuk ne HDD-t használj.


"amúgy is a funkciófrissítések túl gyakran jönnek, sokszor kidolgozatlanok, és időről-időre lefejlesztik ugyanazt, amit már egyszer lefejlesztettek. Most pl. MI alapú keresést építenek be a Windowsra, mikor még a hagyományos Windows Search is egy rakat fals találatot ad"

xD Ha ritkán jönne, akkor az lenne a bajod xD Ubuntunál is ugyan úgy két frissítés van évente...


"a start menü nagyjából semmire se jó, a sok alapértelmezetten települő bloatware app meg még rátesz erre egy lapáttal"

Végülis onnan lehet indítani alkalmazásokat, mégis mit szeretnél még rajta csinálni?


"minden szir-szarhoz be kell jelentkezni, ha pl. store-ból töltök levalamit..."

1: nem kell mindenhez, 2 minden más rendszernél így van (android, ios), 3: miért használsz storet? xd


"a feladatnézet funkció még jó is lenne, ha nem lenne ilyen borzasztó lassú"

mi lassú benne?


"az Edge és a Bing erőltetése nagyon szánalmas"

azon kívül hogy egyszer feljött telepítésnél hogy használja edget meg valami sávot ki kellett kapcsolnom az asztalon, nem találtam semmilyen erőltetést.


"a távoli asztali szerver sokszor csődöt mond, ha eltérő gépekről jelentkezel be, de néha akkor is, ha egy adott gépről lépsz be egymás után többször, és akkor dobál ilyen hibaüzeneteket"

soha nem kaptam még ilyet


"az FTP megvalósítás valami borzalom, több fájl másolása esetén egy idő után megszakad és nem is lehet újraépíteni a kapcsolatot"

ilyen se fordult elő velem soha..


"a telefonomat hiába dugom rá, sokszor nem tölti be a rajta lévő dolgokat, vagy végtelen ideig másol"

Az elmúlt pár hétben több száz gigát másoltam telefonom és a gépem között és egyszer sem fordult elő ilyen.


"simán engedi, hogy olyan betűjelre csatoljak fel hálózati meghajtót, ami már használatban van (más program által), de reboot után eltűnik és panaszkodik, hogy nem sikerült csatolni"

Hol engedi neked? Nekem biztos nem engedi.


"egyébként is néha el-eltűnnek felcsatolt meghajtók"

Egy darab se tűnt el még nekem.


"a rendszerszintű alkalmazások közül nagyon sok nem tartja tiszteletben a sötét/világos módot"

mondj egy példát, aminek van sötét változata és sötét témánál fehéret dob.


"Egyébként meg pont ez az egyik probléma a Windows-szal, hogy már lassan minden van benne, teljesen fölöslegesen. Nekem pl. az XBOX-os cuccok abszolút nem kellenek, nem játszok."

Akkor töröld le. Le lehet...

2023. máj. 27. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

#4


"Mitől jobb a finder pl, mint az explorer?"


Mondjuk tud több lapot kezelni, ami elég alapvető minden fájlkezelőben vagy 20 éve, kivéve az Explorert.

Meg van benne Miller columns nézet, amivel sokkal gyorsabban lehet előre-hátra navigálni. Meg tud tagelni, ami sokszor jól jön.

Meg többféle fájlrendszerhez tud csatlakozni, nem csak SMB/CIFS, FTP és NFS-hez.

Meg a quick actions miatt.

Meg hogy mindenféle plusz nélkül tud zipbe tömöríteni.

Meg apróság ugyan, de megmaradt a normális toolbarnál, a gagyi ribbon helyett, ráadásul még testreszabható is.


"Fél óráig kell keresgélned azt a beállítást, hogy egyáltalán lásd a teljes path-t, amiben vagy."

Azért a view menüt megtalálni nem olyan nehéz...


"És akkor még nem is beszéltünk az olyan dolgokról, hogy hova írod te a path-t, ahova akarod, hogy ugorjon a finder."

Én a keresőt vagy a Spotlight-ot szoktam ilyenekre használni. Amúgy meg a go menüben van, de biztos van rá hotkey.


"A finderben az is kicsinál, hogy nem mindegy hogy lépsz be egy folderbe, mert a lenyitás és a belekattintás két külön dolgot jelent, és még sorolhatnám."

Szerintem listanézetben a lenyitás ugyanúgy működik, mint Windowsnál amikor az oldalsávban lenyitod a könyvtárstruktúrát.


"Lehet csak azért szenvedek vele ennyit, mert túl sokáig használtam wint és hozzászoktam"

Nem lehet, hanem biztos.


"És arról még nem is beszéltem, hogy olyan alapvető hiányosságai vannak a macosnek, mint a subpixel rendering(aliasing?) hiánya"

Ez volt régebben, csak kivették, mert retina displaynél nincs rá szükség. De van rá valamilyen terminálos parancs, amivel vissza lehet állítani.


"Ja, és a hidpi trükközést ismered?"

Nem.

2023. máj. 27. 23:03
 8/19 A kérdező kommentje:

#6


#6

"Egyedül a kormányomnál volt ilyen, minden más működött."

Gratulálok, én meg az elmúlt ~3 évben kb. 600 gépet telepítettem, szinte mindnél ez volt, amit írtam.


"Nem fordult elő még ilyen nekem."

Akkor te nem telepítettél sok gépet, max 1-2-t.


"Mondjuk ne HDD-t használj."

A Windows a MacOS és bármelyik Linux mellé téve érezhetően lassabb. A bootolás az, ami gyorsabb, de minden más művelet lassabb.


"Végülis onnan lehet indítani alkalmazásokat, mégis mit szeretnél még rajta csinálni?"

Egy végtelen lista, aminek se eleje, se vége, kényelmetlen, nem áttekinthető, ráadásul alapesetben be van nyomorgatva a képernyő 1/4-be.


"2 minden más rendszernél így van (android, ios), "

Linuxnál mondjuk nincs így, MacOS-nél sem annyira, mint Windowsnál.


"a feladatnézet funkció még jó is lenne, ha nem lenne ilyen borzasztó lassú"

Erre is azt tudom mondani, hogy használd MacOS-en ugyanezt a funkciót, Linuxon, és Windows-on. Meglátod, Windows-on mennyivel lassabban jut el odáig, hogy az ablakok miniatűrjét összeszedje.


"soha nem kaptam még ilyet"

"ilyen se fordult elő velem soha.."


Ezekre meg azt tudom, hogy akkor te valószínűleg nem használod ezeket a funkciókat aktívan. Én igen, és mondjuk az FTP kb. 200. fájl után megmókolja magát, disconnectel és nem is hajlandó reconnectelni.


"xD Ha ritkán jönne, akkor az lenne a bajod xD Ubuntunál is ugyan úgy két frissítés van évente..."

Ubuntut mondjuk nem használo, de Linuxnál van választási lehetőséged, hogy olyan disztrót használsz, ami 3 évig támogatott, vagy olyat, amiből naponta jön új snapshot. Ja és a Windows az egyetlen olyan rendszer, ami nem képes a teljes rendszert lefrissíteni online (tehát úgy, hogy közben fut a rendszer), az összes többi igen.


"Hol engedi neked? Nekem biztos nem engedi."

Mondjuk ha az SFTP Drive nevű programmal felcsatolsz egy hálózati meghajtót (mert ugye a Windows SFTP-t sem tud kezelni, ehhez is külön program kell), a Windows megengedi, hogy ugyanarra a betűjelre csatolj egy CIFS/SMB meghajtót.


"Egy darab se tűnt el még nekem."

A fenti SFTP Drive-os mókánál elég gyakran eljátsza, hogy eltünteni a rácsatolt meghajtót, és az összes többit is.


"mondj egy példát, aminek van sötét változata és sötét témánál fehéret dob."

Nem arról van szó, hogy van sötét változata és fehéret dob, hanem hogy egyáltalán nincs is sötét változata.

Kb. az összes rendszerfelügyeleti ablak ilyen, a diskmgmt.msc, a devmgmt.msc, a services.msc ablaka, a legacy programok közül szinte mindegyik, a snipping tool, a Paint, a regedit, a Hyper-V manager, a Feladatkezelő, a Vezérlőpult, a nem beépített programok közül a teljes Office, a Teams...


"Akkor töröld le. Le lehet..."

Nagyon sok mindent nem lehet letörölni, ráadásul a server verzióban is ott vannak.



Érdekes, hogy a store problémáját simán átlépitek azzal, hogy "senki nem használja" meg hogy "felesleges", pedig az alkalmazások beszerzésének létező legkorszerűbb módja, és sok előnye van a webről való letöltögetés helyett. Nem véletlenül használja ezt a módszert minden más oprendszer, csak a Windows-nak nem sikerült még rendesen megcsinálnia...

2023. máj. 27. 23:04
 9/19 anonim ***** válasza:
57%

"Gratulálok, én meg az elmúlt ~3 évben kb. 600 gépet telepítettem, szinte mindnél ez volt, amit írtam."

Én meg több ezer szar szutykot raktam a gépemre amiről azt se tudtam hogy működni fog és működött


"Akkor te nem telepítettél sok gépet, max 1-2-t."

elég sokat telepítettem hogy tudjam miről beszélek


"A Windows a MacOS és bármelyik Linux mellé téve érezhetően lassabb. A bootolás az, ami gyorsabb, de minden más művelet lassabb."

Nagyon nem


"Egy végtelen lista, aminek se eleje, se vége, kényelmetlen, nem áttekinthető, ráadásul alapesetben be van nyomorgatva a képernyő 1/4-be."

Bocs, de akkor te nagyon szerencsétlen lehet. Egyrészt lehet benne keresni, másrészt betűrendben van harmadrész betűkhöz simán lehet lépegetni, negyedrészt pedig ki tudsz tenni magadnak iconokat.


"Linuxnál mondjuk nincs így, MacOS-nél sem annyira, mint Windowsnál."

ha veszel valamit pl az ubuntu szoftverközpontban akkor neked is kell account. a windows meg ilyen, hogy kell neki. ios-en is ilyen, ráadásul ott minden ingyenes letöltésnél meg kell erősítened, hogy te vagy az aki letöltni.


"Erre is azt tudom mondani, hogy használd MacOS-en ugyanezt a funkciót, Linuxon, és Windows-on. Meglátod, Windows-on mennyivel lassabban jut el odáig, hogy az ablakok miniatűrjét összeszedje."

használom, de mivel nem egy 20 éves hdd-n futtatom a rendszert, mint te, ezért nekem gyorsan betölt.


"Ezekre meg azt tudom, hogy akkor te valószínűleg nem használod ezeket a funkciókat aktívan. Én igen, és mondjuk az FTP kb. 200. fájl után megmókolja magát, disconnectel és nem is hajlandó reconnectelni."

több ezer fájlt másoltam csak az elmúlt pár hónapban FTP-n keresztül minden probléma nélkül.


"Ja és a Windows az egyetlen olyan rendszer, ami nem képes a teljes rendszert lefrissíteni online (tehát úgy, hogy közben fut a rendszer), az összes többi igen."

Nem, az Android (ami egyébként linux alapú) és az ios is újraindítja magát, a TV-s rendszerek, amik egyébként szintén linux rendszert futtatnak szintén újraindítják magukat.


"A fenti SFTP Drive-os mókánál elég gyakran eljátsza, hogy eltünteni a rácsatolt meghajtót, és az összes többit is."

programhiba


"Nem arról van szó, hogy van sötét változata és fehéret dob, hanem hogy egyáltalán nincs is sötét változata."

a win11 ben van...


"Nagyon sok mindent nem lehet letörölni, ráadásul a server verzióban is ott vannak."

mindent le lehet törölni ha nagyon akarod

2023. máj. 27. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

#9


Ez a 20 éves HDD-t nem tudom, honnan vetted. Egyébként is mi köze lenne a HDD-nek az ablak thumbnail-ek legenerálásához?


"Nem, az Android (ami egyébként linux alapú) és az ios is újraindítja magát..."

Egy szó sem írtam az újraindításról.


"programhiba"

Igen, a Windows nevű program hibája...


"mindent le lehet törölni ha nagyon akarod"

Na akkor muti meg, hogy legyet például az XBOX-os letörölni.

2023. máj. 28. 07:08
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!