Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogyan tudom az excelben...

Hogyan tudom az excelben napokra bontva a kiugró értékeket kiszűrni? Többi lent.

Figyelt kérdés

9 hónap minden napjának minden percéről vannak mérési adataim. Viszont a mérési adatok között vannak kiugró értékek (külső hatásból eredő), amik olyan szinten eltérnek az adott nap jellemző értékeitől, hogy jelentősen bezavarnak az átlagoláskor. Azt szeretném elérni, hogy a napok tekintetében határozza meg a felső határt (kvartilis függvényt ismerem hozzá). Azért fontos minden napra külön meghatároznom a felső határt, mert amíg A napon az átlagos értékek 20 körül mozognak, addig B napon ez lehet 50 is, és így ugye változik a felső határ is.


Remélem érthető volt.


Köszönöm előre is a segítséget!



2023. okt. 19. 20:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Tedd át az egészet "R"-be ott van rá függvény. Próbálkozhatsz egy mozgóátlag simitással is. És mi a terved a kiugró értékekkel? Mivel helyettesíted?
2023. okt. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Mit takar az R?

A kiugró értékeket törölni szeretném, mivel ezek teljes mértékben külső tényezőből eredő értékek és csak bezavarnak, amikor a normál, háttérértékeket próbálom átlagolni.

2023. okt. 19. 20:56
 3/6 anonim ***** válasza:
Az "R" egy matematikai statisztikai programcsomag. És kb. mindent tud (és egy rakás eljárás pontosabb eredményt ad, mint az excelben) amire adatsorok feldolgozásához szükség van. Mi szinte csak azt használjuk már. Elsőre picit bonyolult, de pl. nagyon hatékonyan scriptelhető ami azt jelenti, hogy ha ugyanazt kell többször megcsinálni csak a scriptet indítod újra. És néhány tíz millió soros idősorokkal is vígan elvan. Most olyan adattáblával dolgozom benne, hogy van 480 db. oszlop (ennyi paraméter van mérve) fél éves a mérés, és minden másodpercben van egy mérés. Kis gyakorlással kezesbárány.
2023. okt. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Sajnos attól félek, hogy én ennyire nem értek hozzá. Azt hittem van valami egyszerű "függvénykombináció" ami nekem nem jutott az eszembe.

Mindenesetre köszönöm a segítséget!

2023. okt. 19. 22:27
 5/6 anonim ***** válasza:

[link]


Itt a képlet, amivel meg tudod határozni a kvartiliseket. Hogy melyik kvartilis függvényt alkalmazod, szinte mindegy. Nyilván a H3-as cellában lévő függvény annyiban tér el, hogy a legvégén nem 1-es hanem 3-as szerepel.

Ez alapján már boldogulsz?

2023. okt. 20. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az ötödik válaszolónak a segítséget! A mutatott függvénnyel tökéletesen működik az, amit szerettem volna.

Még egyszer hálás köszönetem és minden jót! 😊

2023. okt. 22. 21:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!