Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Linux alatt a proci vissza...

Linux alatt a proci vissza megy 546Mhz-re?

Figyelt kérdés

Heló!


Tudni valók:

Gépekkel 2014 óta foglalkozok, de ilyet még nem tapasztaltam. Nem régiben váltottam Debian Linuxra KDE-vel, és egyben szereztem be új gép alkatrészeket egy Ryzen 9 5900X-el, sokan említik, hogy ez a processzor elég forrón fut, szóval szereztem be egy elég jó hűtőt rá (TR Frost Spirit 140 V3 + MX-6 paszta)

Környezet: 28˚C

Alap járaton: 40˚C

Terhelés alatt max 76˚C

Ha megnyitok egy böngészőt akkor felmegy 67˚C-ra. Utána vissza ~40-re.

(4x biztosra mentem, és a hűtő jól van felszerelve és a paszta is megfelelően van rárakva, forumokat olvasva ez teljesen normális hőfok, ami fura mert az intelem egy gagyi olcsó hűtővel 10˚C-al kevesebb volt)


Azt vettem észre, hogy ha a gép ír/olvas M.2 nvme ssd-ről akkor eléggé felmennek a hőfokok 800MB/s olvasás alatt (cpu 20% használtságon) a cpu képes 74˚C-ra fel menni és ott maradni.

Ráadásul ha a gép ír/olvas avagy ha 2 teljesítmény igényesebb programot futtatok, akkor a Processzor elég gyakran le esik 546Mhz-re (mind ezt akár úgy hogy 62˚C-os a CPU).

Így hát raktam rá 30 lépés undervolt-ot, hogy hátha megoldja a problémát, sokan mondták a hőfokok is jobbak lesznek tőle (nem változott)


Ezt "sudo stress --cpu 20" alatt ha egy picit is mást merek csinálni, akkor azonnal levisz 546Mhz-re. Más esetben ha csak a stress program fut akkor 4900Mhz és 3700Mhz közt vált egyformán.


Indítottam rajta egy GTA 5-öt is úgy, hogy semmi más nem futott a háttérben, és a 60˚C-os cpu alatt néha ledobál 546Mhz-re.


Utána néztem, azt mondják alaplap hiba lehet. De legszivesebben csak kikapcsolnám biosba, hogy ne vegyen vissza 546Mhz-re. Hiszen 80˚C-ot sosem tudom elérni, és AMD szerint 90˚C-on is futhat a proci akár.


Emellett eszembe juttot, hogy sajnos nagyon sok szoftvert csak windows-ra készítenek még ezek a nagyobb cégek is, így kérdésem az, hogy van e bármi driver, vagy valami amivel ez talán megoldható linuxon?

Vagy szerezzek egy jobb alaplapot? (mivel ez AM4 így nem nagyon akarok már rá költeni, AM5-öt tervezek a jövőben)


Köszi előre is a válaszokat!



#linux #CPU #546Mhz
febr. 8. 16:49
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
66%
A háború és bkée folytatása helyett a problémádat írd le légyszíves.
febr. 8. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
#1 csak szólj és veszek neked szemüveget
febr. 8. 17:02
 3/25 anonim ***** válasza:
66%
Tehát nincs probléma. Akkor mi a kérdés?
febr. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Jó, mivel nem tudod végig olvasni, röviden leírom:

CPU néha 546Mhz

You welcome, ez a probléma

febr. 8. 17:05
 5/25 anonim ***** válasza:
66%
Az normális viselkedés kisfiam.
febr. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

Oh jézus... hogy milyen hülyék élnek a világban...

Ezt úgy hívják hogy thermal throttle, miközben nincs is magas hőfokon, ezt a processzor azért csinálja hogy megvédje magát lehetséges meghibásodástól. Ezért megy le 546Mhz-re. Mert amúgy meg a processzor képes 4.9Ghz-en futni nonstop megfelelő hűtéssel. 4.9Ghz az nem 49Mhz hanem 4900Mhz... 4900Mhz messze messze nem 546Mhz. 546Mhz-en a Windows XP se tud futni... bzdmeg aki egyedül itt a "kisfiam" az te vagy.. hogy lehet ekkora baromságot mondani?

febr. 8. 17:10
 7/25 anonim ***** válasza:
65%

"Ezt úgy hívják hogy thermal throttle"


Nem, nem hívják így. Nyugodtan elolvashatod a specifikációban, mekkora a tjmax.

febr. 8. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:
Egy Olcsó Arctic Freezer 7X -et felszerelve a cpu 84˚C-os és egyértelműen érezni hogy folyamatosan ledobál 546Mhz-re, A másik, jobb TR Frost-ot felrakva 70˚C a cpu, jó pár teljesítmény igényesebb applikációban már soha többet nem dob le 546Mhz-re, csak ha jobban megvan húzva a cpu. Mi változott?? a cpu hűtő. Azon belül? a hőfok? wow..... i wonder what it could be...
febr. 8. 17:25
 9/25 anonim ***** válasza:
66%
Energiagazdálkodás kisfiam. Semmi más.
febr. 8. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
Wrooong.. undervolt-nak hála kevesebbet fogyaszt a cpu. a 546Mhz dobálás gyakorisága NEM változott. Ráadásul minden performance módon van, áram meg van bőven elég. Hajrá próbálj valami mást kitalálni, nem megy ez neked "kisfiam" lol
febr. 8. 17:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!