Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Egy 60 éves asszonyt, hogy...

Egy 60 éves asszonyt, hogy lehet megtanítani a számítógép használatára?

Figyelt kérdés
A nagymamámat szeretném megtanítani alapfokon a számítógép használatára, hogy tudjunk beszélni msn-en, híreket tudjon olvasni, skypeolni, időjárást nézni stb. Egy kis faluban él, soha nem használt számítógépet, csúnyán fogalmazva, műszaki analfabéta. Hogy lehet hozzákezdeni a tanításához? Mivel kezdjem? Ötletek? (Laptop, Windows7)
2011. júl. 22. 08:02
 1/10 anonim ***** válasza:

Először ő ül melletted, és nézi mit csinálsz, aztán cseréltek.

Egyszerűbb gyakorlatban, használat közben megtanulni.

2011. júl. 22. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

én nekem már szerencsére sikerült megtanítsak 4 50 éven felüli embert akik még az egeret sem tudták megfogni!!!

Mindenesetre a helyedben azzal kezdeném ,hogy megmutatnám neki ,hogy hogyan kell az egeret és a billentyűzetet használni. miután már úgy érzed biztonsággal használja a dolgokat jöhet a neheze.A böngészőben meg kell értetned vele ,hogy nem az ő gépén van a skype msn meg ezek hanem online és baromira ,de nem fog működni csak akkor ,ha bejelentkezik ,hogy a másik számítógép messziről tudja ,hogy ő az a sok felhasználó közül. Én sokszor úgy kezdtem a tanítást ,hogy megmutattam a youtube.com on ,hogy nézd itt a régi nagy kedvenced (zene) itt megtanultak keresni ,hogy miket akarnak megtalálni és milyen keresőszóval próbálkozzanak.az időjárást a híreket meg ezeket szerintem neked kell megkeresd neki és az asztalra kitenni parancsikonként őket amire ráklikkelve a böngészőben megnyílik az oldal (asztalon jobb gomb uj parancsikon elérési út:www.google.com tovább majd itt a parancsikon nevét adhatod meg ami legyen mengjuk KERESŐ) mivel már az idősebbek látása nem az igazi szerintem a betűméretet is növelheted Vezérlőpult\Megjelenés és személyes beállítások\Képernyő

Vigyázz ,ha rákap nagymamád az internetre nem lesz ember aki leszedje onnan;) Mutass neki facebookot is hátha megtalál pár ismerőt.


Sok sikert!

2011. júl. 22. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Véleményem szerint lehet megérné neki feltenni egy Linuxot (pl Ubuntu), mert egy windowsos böngészésnél néha összeszedhet vmi vírust, amit egymagában nem bizos hogy le tud majd szedni, illetve ahogy észrevettem a nem számítógépen felnőtt korosztály eléggé pánikosan reagál bármilyen felugró ablakra (vírusadatbázis frissítés, windows update).


Ha mégis windows, akkor sztem az ilyen zavaró tényezőket (update, stb) ki kell szűrni. Az előttem javasolt "kirakod az asztalra" dolog is kifejezetten előnyös, win7nél még az ikonok méretét is be tuod lőni nagyobbra, így már arról felismerheti.


Skype, msn-t is célszerű automatikus indításra állítani, így csak nyom egy power gombot és minden elindul. Azután beállítani az embereket elérhető-nem elérhető felosztásra (meg lehetőleg magatoknak olyan nevet adjatok eg amiről tudja hogy te vagy....néha énis csak nézek h nah ez ki a tököm, mert hetente kitalál vmi csicsás f.szságot)...és célszerű msnen is beállítani hogy képek legyenek az illetők mellett, így még mellé sem kattint az egérrel (nálam is megesik pedig csak 22 vagyok). Esetleg sztem lehet vmi korlátozott felhasználót is beállítani, és megmutatni oda hogy lép be, akkor kevésbé tudja elállítgatni a gépet. Célszerű egy fejhallgatós mikrofont is venni, akkor lehet beszélgetni írás helyett.


Böngészésnél is hogy mit hova kell írni (bár ez lehet neccesebb), erre is célszerű egy Chrome-ot használni, vagy Operát, elég egyszerű, letisztult felületük van.


Meg be kell gyakoroltatni (sztem akár egy szövegszerkesztőn, vagy msnen, akárhol) a billentyűzet és az egér használatára (jobb-bal gomb, egérgörgő, esetleg egy nagyobb és színes egérkurzort szedni valahonnan, ami mindig látszik, és nem kell keresgélnie. Billentyűzetnél meg megnyitsz egy szövegszerkesztőt, és végigmutatod mit hogy, meg az gyakorlás kérdése hogy megszokja melyik billentyű hol van, illetve hogy a másodlagos billentyűket hogy használja.

2011. júl. 22. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
csak nehogy 2 kézzel fogja majd az egeret :D
2011. júl. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Sok ismétlés, gyakorlat és türelem kell hozzá.
2011. júl. 22. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én a magam példáját mondom el, röviden.Egyébként a mamád a lányom lehetne.Három év óta bűvölöm ezt a szerkentyűt.Ott kell kezdeni, hogy van-e érdeklősési hajlam.Ha nincs, bármilyen eszközt is használsz, eredménytelen. Engem a kezdettől fogva érdekelt, amint láttam a dédunokámat gépezni.Ő ezt észrevette, és sokszor mondta: nézd csak dédi.Közben kérdezgettem, ez mi, az mi, stb.Vettem egy asztali masinát.

90 százalékban egyedül jöttem rá a dolgokra, a maradék tizben kértem segitséget.

Nem fényesitem magam, de már a képszerkesztőkkel csinálgatok ezt, azt.

Az iwiwen levelezek.Több mint 900pps-em van lementve, az mp3-ak száma is közelit az ötszázhoz.Főleg country,sramli, arab zene és az ir fuvósokat gyüjtöm.(A privimre küldhetsz, köszönettel veszem)

Talán ennyi elég is.

Vagyis az ÉRDEKLŐDÉS a legfontosabb.

2011. júl. 24. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Üdv :)

Hát igen ha nincs érdeklődés akkor fuccs az egésznek .

2011. júl. 24. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Hát én 49 évesen ültem le először a számítógéphez, szinte az elsők között tanultam meg a használatát 1990-ben. De tudtam mechanikus és villanyírógépen irni, egyetemen dolgoztam. Vagyis legalább gépelésben nem voltam kezdő. Aztán együtt fejlődtem vele, 2000-ben már a netet is tanulgattam, 2007-től pedig a magam rendszergazdája lettem, meg kellett tanulnom telepíteni, törölni, mindent. És ebben az évben töltöm be a hatvanat. Le se lehet vakarni a netről.

Egyben biztos vagyok: akinél nem volt valami előzménye, azt sok türelemmel meg lehet tanítani. Persze ha ő is akarja.

2011. júl. 25. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
ajánlom hogy bármit is fel teszel neki az uninstall fileokat TÖRÖLD! nekem mamám papám van így és kellet mert 1ik nap csak azt vettem észre le törölte msn-t mozzilat... mert a start menüben járkált nem tudta mi az az uninstall.. na meg értesd meg hogy mindent meg lehet tanulni csak végig kell mindent betűről betűre olvasni minden jelszót felhasználónevet dolgot írjatok fel (jó ha van 1 füzet mert nincs sok fecni) csinálj valami biztonsági mentést mert sok elállítás lesz még könyebb lenne ha a net meg minden kellő program automatikusan indulna mert nincs felesleges kattintgatás a google chrome tényleg jó mert ott 1 a keresősáv és az url sáv és tényleg akarat kell hozzá szóval ami érdekli azt mutasd pl hírek,honfoglaló,msn vagy ha leülteted pasziánszozni vagy akármi ilyen tanulja az egér használatot...kb ennyit tudtam hirtelen az előzőekhez hozzáfűzni remélem segítettem :D ja és még valami! vegyél neki 1 usb-s egeret a laptophoz mert anélkül nem fog boldogulni!
2011. júl. 25. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A szüleim vettek egy laptopot a nagypapámnak, és rám bízták, hogy tanítsam meg (ha jól emlékszem, 12-13 éves lehettem, most 15 vagyok). Először nagy vonalakban, teljesen leegyszerűsítve megpróbáltam elmagyarázni neki a hardver, szoftver, internet, weblap fogalmakat. Ő ehhez úgy állt hozzá, hogy magas ez neki, öreg ő már ehhez, nem is akarta megérteni. (igaz, én se vagyok jó tanár). Kicsit tartott is a géptől.


A "masinát" először úgy képzelte el, mint a DVD felvevőjét (amit egész jól kezel): vannak bizonyos funkciók, azok működnek, és minden le van írva a prospektusban.


Nem értette az egész dolog szabadságát és korlátait: hogy tetszőleges programok léteznek, vannak egyszerű műveletek és vannak, amit én se tudok, az interneten bármi fent lehet, de semmi sincs garantálva, hogy fent van.


A gyakorlati rész jobban tetszett neki. Megtanulta, hogy kell "arrébb tenni" a "nyilat", hogy kell "rábökni" a linkekre. Szépen-lassan kezdte megszokni, hol vannak a betűk a billentyűzeten. Élvezte, hogy a hírportálokon lehet "átklikkelni" egyik oldalról a másikra linkeken keresztül. Akkor szerette meg igazán az internetet, amikor megtalálta a youtube-on a régi kedvenc együtteseit és képeket nézett abból az időből, amikor katona volt.


A legbonyolultabb, amit eddig megtanult, az a videók lejátszási listákba gyűjtése. Mindent lépésenként kell neki elmagyarázni. Szerintem azért nem mer improvizálni, magától tanulni, mert fél, hogy elrontja. Amíg az alapokat nem érti, addig sajnos minden bonyolult neki.


Tudnátok nekem segíteni? Hogy "fordítsam le az ő nyelvére" az elméletet, hogy valamennyire értse is, amit csinál és ne féljen a géptől. Egy nyugdíjas bácsi mire tudná még használni a gépet hírolvasáson és zenehallgatáson kívül? Hogy tudnám elmagyarázni neki, miért vannak frissítések (még nem találtam egyszerű magyarázatot)?

2011. júl. 25. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!