Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » InDesign-ban hol lehet beállít...

InDesign-ban hol lehet beállítani, hogy működjön a helyesírás-ellenőrző?

Figyelt kérdés

2013. jan. 21. 11:55
 1/10 anonim ***** válasza:
Bocsánat, nem tudom a választ, de ha már helyesírás: az InDesignban szó kötőjel nélkül írandó. (Azért szóltam csak, mert ezt a helyesírás-ellenőrző nyilván nem fogja jelezni.)
2013. jan. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, bár nem tudom miért? Egy magyar toldlalékot teszek hozzá. Shakespeare-i nem? vagy Shakespearei ??

(közben megtaláltam, csak nem tudom hogy állítsam default-ra a magyar helyes-sírást:(

2013. jan. 21. 13:15
 3/10 BringaManó ***** válasza:

alapból az idegen szóhoz is közvetlenül kapcsolod, eltekintve bizonyos kivételektől:


AkH:

217. Bizonyos esetekben kötőjellel kapcsoljuk a toldalékokat az idegen közszavakhoz és tulajdon¬nevekhez.

a) Ha az idegen írásmód szerint írt közszó vagy tulajdonnév végén hangérték nélküli (ún. néma) betű van, vagy ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez: guillotine-t, monsieur-nek; Glasgow-ban, Iaşi-nál, Loire-on, Montesquieu-nek, Montreux-ig, Peugeot-t, Rousseau-val, Voltaire-é; stb. – De hagyományosan: Anjouk.

A -val, -vel és a -vá, -vé rag v-je ilyenkor is az utolsóként kiejtett mássalhangzóhoz hasonul: guillotine-nal; Iaşi-sal, Molière-rel; stb. Az egyelemű vagy kötőjellel összefűzött tagokból álló tulajdonnévnek (a néma betűs végződés miatt kötőjellel odakapcsolt) -i (-s, -ista, -izmus) képzős származéka természetesen kis kezdőbetűs: shakespeare-i, voltaire-es, voltaire-izmus, bordeaux-i, lille-i, ploieşti-i; joliot-curie-s, châlons-sur-marne-i; stb.

b) Ha az idegen tulajdonnév két vagy több különírt elemből áll, akkor az -i (-s, -ista, -izmus) képzőt (a többelemű magyar tulajdonnevekhez hasonlóan) mindig kötőjellel kapcsoljuk az utolsó elemhez, s az alapforma szerinti kezdőbetűket megtartjuk: Victor Hugó-i, Walter Scott-os, Leonardo da Vinci-s, Anatole France-i; New York-i, Karlovy Vary-i, Frankfurt am Main-i; stb. (Vö. 164.)

c) A mássalhangzót jelölő kettőzött betűre végződő idegen tulajdonnevekhez az azonos betűvel kezdődő magyar toldalékot (s így a -val, -vel és a -vá, -vé rag megfelelő alakját is) kötőjellel kapcsoljuk, hogy a név alapformája világosan kitűnjék: Mann-nak, Tallinn-nál, Scott-tól, Falstaff-fal, Grimm-mel, Scott-tal stb. [Vö. 94., 163. c)]

2013. jan. 28. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Áá. Hűű. Borzasztó. Lementem, jó lesz ez még később is. És köszönöm szépen!
2013. jan. 29. 22:21
 5/10 BringaManó ***** válasza:

akkor már inkább az egészet, vagy csak a linket. :-)

[link]

2013. jan. 30. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Változatlanul nem tudom, hol lehet InDesignban (ez legalább megvan:)) alapbeállításra tenni, hogy magyar helyesírás-ellenőrző legyen - mindig visszaáll angolra! Tudja valaki? És azt, hogy az 'új dokument' létrehozásnál, hogy cm-ben vegyük fel a méretezést?
2013. márc. 14. 19:57
 7/10 anonim válasza:

Üdv!

Helyesírás – Edit menü->Preferences->Dictionary

Mértékegység – Edit menü->Preferences->Units

2013. máj. 22. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm 7! (Új dokumentnél beállítom, de a következőnél mindig újra be kell állítani.)
2013. máj. 25. 22:12
 9/10 SleepyClaus válasza:
Fontos még, hogy a helyes beállítás Hunspell, nem pedig Winsoft.
2014. júl. 14. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, SleepyClaus. (Az, hogy alapbeállítás legyen, nincs meg, mindig beállítom.)
2014. júl. 15. 22:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!