Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Egy 2 magos 2000Mhz-s processz...

Novák Dani kérdése:

Egy 2 magos 2000Mhz-s processzor megfelel egy 4000Mhz-nak?

Figyelt kérdés

2013. aug. 28. 10:11
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem.
2013. aug. 28. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Rasta Joint ***** válasza:
Nem, még mindig nem szorozzuk meg a magot számát az órajellel.
2013. aug. 28. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Rasta Joint ***** válasza:
Vagyis az órajelet a magok számával. :)
2013. aug. 28. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Lajos54 ***** válasza:
84%
A több magnak nem a sebessége, hanem a teljesítménye adódik össze. Vagyis egy többmagos processzor több "munkára" képes, de kb. hasonló sebességgel.
2013. aug. 28. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem ugyanaz a 2x2GHz, mint a 4GHz, mert ha olyan feladat fut, ami csak egy szálon hajtódik végre, akkor a 4GHz-es CPU kétszer gyorsabban végez vele (feltéve, ha azonos felépítésű/generációjú egységekről van szó, tehát most csak elméletben példálózunk). Vannak olyan feladatok, melyek hatékonyan futtathatók több szálon, ilyenkor a kétmagos 2GHz-es proci hasonló idő alatt végez a folyamattal, mint a 4GHz-es egymagos megfelelője. Ha több különálló feladatot futtatunk, akkor a dual proci szintén gördülékenyebben dolgozhat, mert CPU feldolgozó egységek is duplázva vannak, de csak 2GHz órajelen hajtódik végre a két feladat egymással párhuzamosan. A 4GHZ-es egy magosnak a belső feldolgozó egységei nincsenek többszörözve, így ha több féle feladatot kell végrehajtani, akkor azoknak osztozni/várakozni kell az erőforrásokra. Tehát az órajeleket nem adjuk össze a több magos prociknál, mert nem ugyanazt eredményezi az egység képessége, mint ha egy magos, de többszörös órajelű egység lenne.
2013. aug. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 2xSü ***** válasza:
100%

Ugye a magok külön-külön tudnak dolgozni, más-más utasításokon. Ahhoz, hogy ezt jól kihasználjuk, ahhoz úgy kell a programot optimalizálni illetve fordítani, hogy ki tudja használni a több magot.


De itt függ a dolog attól is, hogy milyen jellegű egy adott számítás. Ha mondjuk 100 utasítást kell végrehajtani egymástól függetlenül – mondjuk 100 pontot kell eltolni egy vektorral, kiszámítva így az új koordinátákat –, akkor ez a feladat jól párhuzamosítható, így a két mag valóban kb. fele annyi idő alatt tudja elvégezni a műveleteket, mint egy. De vannak feladatok, amelyeknél ez nem lehetséges, mert a következő művelethez szükség van az előző művelet eredményére. Ebben az esetben hiába a két mag, ha nem lehet párhuzamosítani a feladatot.


No meg a tényleges szoftver működésénél vannak egyéb szempontok is, pl. hardverhez kell hozzáférni, aminek a sebessége fix, akár két mag van, akár egy, akár 256.


Egy kis hasonlattal olyan ez, mintha két ember főzne. Ketten együtt nem feltétlenül főznek gyorsabban, mint ha valaki egyedül főzne. Pl. bizonyos műveleteket lehet gyorsítani, mert mindketten tudnak egymástól függetlenül dolgozni. Pl. az egyik szeleteli a paprikát, a másik a paradicsomot. De ha pl. csak egy kés van, akkor nem lehet gyorsítani a főzést még egy ember bevonásával.


De összességében elmondható, hogy a több mag gyorsabb – és egyenletesebb – működést eredményez, főleg ha több program is fut a gépen, és az oprendszer jól el tudja osztani a magokat.

2013. aug. 28. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!