Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » UEFI módban telepített Windows...

UEFI módban telepített Windows 8-10 op. Rendszernek milyen gyakorlati előnyei vannak a hagyományos móddal telepítettel szemben?

Figyelt kérdés

Máshogy fogalmazva: Ha egy UEFI BIOS-sal rendelkező hardverre UEFI módban telepítünk azt támogató Windows-t, az miben tud többet nyújtani ahhoz képest ha Legacy/CSM módban telepítünk?

UEFI esetén GPT az alpértelmezett az MBR ellenében, továbbá több a telepítő által kreált rejtett szervizpartícó. De ettől eltekintve milyen lehetőségekben, szolgáltatásokban lesz korlátozott a Legacy/CSM/MBR módban telepített Windows?



2016. febr. 4. 23:09
 1/5 CspCsj ***** válasza:

Az MBR-nek két gyakorlati korlátja van:

- 2TB/2000GB-ig kezel meghajtókat (vagyis egy 4TB meghajtót is csak 2TB-nak lát)

- 4db elsődleges partíciót kezel, és bár egy elsődlegesen belül rengeteg logikai partíciót is létrehozhatsz, ezekre rendszer nem telepíthető (ha több rendszert szeretnél egy lemezre telepíteni, akkor bizonyos esetekben ez a 4 már akár két rendszernél is kevés lehet), - UEFI esetén úgy tudom 128db elsődleges lehet.


Valamint az UEFI jobban védett a rendszerindításba épülő fertózésekkel szemben.


UEFI-hez eggyel több partíció jön csak létre (~300MB FAT), a többi az operációs rendszernek kell. (bár a 100MB-os bitlocker partíció el is hagyható, egy kis kerülővel)

2016. febr. 5. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors hozzászólást!


Így utólag olvasva, nem voltam kellőképpen egyértelmű.

És egyébként most sem biztos, hogy az tudok lenni.

GPT/MBR lehetőségeivel tisztában voltam.

Továbbá, hogy az UEFI az alábbi főbb újításokat tartalmazza (nem teljes a lista.):


- Szélesebb körű architektúra támogatás a BIOS-szal szemben.

- Gyorsabb rendszerindításés alvó módból, hibernálásból történő visszatérés (Fast Boot).

- Secure Boot. (Ami tudtommal bonyodalmakat okozhat.)

- Bootkit és a rootkit védelem.

- Egyéb apróságok, mint pl: Gyártó logója a boot alatt UEFI módban.


A fő kérdés az, hogy CSM/MBR telepítés esetén ebből mi marad meg? Secure és Fast boot nem, "logó" sem.

Viszont a Bootkit és a rootkit védelem igen?

És pl. a UEFI 64 bites natív, gyors használata igen?

Tehát a CSM/MBR csak bizonyos - nem számottevő hasznosságú - funkcióveszteséggel jár vagy pedig alapjaiban egy "butított", régi BIOS-szerű működést eredményez?


A másik kérdés pedig, hogy a felsoroltakon kívül vannak egyéb funkciók és szolgáltatások, amelyek nem fognak CSM/MBR módban működni?

Máshogy: Elindul a Windows és bizonyos dolgok nem fognak

működni vagy eleve nem lesznek elérhetőek, amik egyébként UEFI/GPT alatt igen. Ha ez különbség létező, akkor melyek ezek a különbségek?


(Ugyanis én eddig a fent felsoroltakon kívül más különbséget tapasztaltam.

Boot időben is csupán néhány másodperces előnyt az UEFI javára.)

2016. febr. 5. 01:52
 3/5 A kérdező kommentje:

Javítás:

(Ugyanis én eddig a fent felsoroltakon kívül más különbséget NEM tapasztaltam.

Boot időben is csupán néhány másodperces előnyt az UEFI javára.)

2016. febr. 5. 01:54
 4/5 CspCsj ***** válasza:

Szerintem mindent leírtál.


dirtywindows PONT hu/2013/10/27/uefi-jelenkorunk-grafikus-interfesze-avagy-hogyan-telepitsunk-windows-8-1-x64-operaciosrendszert-uefi-modban-2/

2016. febr. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Legacy módban, tehát az UEFI kihagyásával nálam a Secure boot nem kapcsolható be, így a védelem sem marad meg.
2016. júl. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!